En Çok Görülen NFT Dolandırıcılığı

2021 senesinde, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), olağanüstü adetlerde meydana gelen rezervler ile temel trend finans yapı literatürüne tam olarak girdi. Bu gelişme ile beraber, NFT sahtekarlığı nahoş, fakat yükselen alakanın doğal bir neticesidir. Ekonomik yapı özgürlüğü, olanakların yanına ek olarak problemleri de beraberinde getirir.

NFT sahtekarlığı, Bitcoin ve Altcoinler için en artış zamanlarında etkin olan kripto dolandırıcılık çeşitlerine yakın konumlanır. Ne yazık ki, oldukça fazla miktarda insan bu sahtekarlıkların kurbanı oldu ve her sene kripto sahtekarlıklarından hemen hemen 14 milyar dolar kayıp verildi.

Fakat, bir sahtekarlığı nasıl anlayacağınız ? Burada, en çok kullanım gören yedi NFT sahtekarlığını inceleyeceğiz. Metotları teker teker araştıracağız emsaller vereceğiz ve kendinizi nasıl muhafaza edeceğinizi anlamanıza destek olacağız.

Kripto Sahtekarlığının Durumu

Başlangıç olarak, temel yapıda yer alan eylemi ele almalıyız, kripto sahtekarlığı yeni bir gündem değil. Blok zincir teknolojisi ile alakalı etkinlik farklı değil. Kolay bir şekilde anlatmak gerekirse, gelir elde edilebilirken illegal hamleler hali hazırda iş görmektedir. NFT sanal ögeleri neden bilhassa odakları üstüne çekiyorlar ? Oldukça fazla nedeni bulunmaktadır.

NFT sanal ögeleri, belki de başka herhangi bir blok zincir teknolojisi altyapılı modelden daha fazla, temel trend arza doğru genişlemeyi başardı. 2021 senesinde hemen hemen 280.000 NFT talep eden kişi var ve ticaretini elden bulunduran, hemen hemen 185.000 eşsiz hesap vardı. Bunların birden fazlası kripto evreninde tazedir ve onları sahtekarlığın kurbanı durumuna dönüştürür.

Global çaptaki NFT sanal ögeler ticareti yeni senenin başlangıç zamanlarında 4 milyar doları geçti, Google’ın “NFT sahtekarlığı” incelemeleri ise 2021 senesinin ilk zamanlarından bu yana bütün süreçlerin maksimum düzeyine erişti. Ama ne var ki bütün piyasa çeşitleri sahtekarlık barındırıyor.

Bir sanat eseri barındıran bir NFT’nin, o sanat eserinin reel sahibiniz olmadığını es geçmemek çok kritiktir. Onu paylaştırılamaz ya da para birimi olarak piyasada ticaret faaliyeti yapamazsınız. Bu gelişimin yerine, temin etme faaliyetinizin saklı barındırma deposunun blok zincirinde sahipliğini temin diyorsunuz. Diğer bir kullanıcı, görüntüyle alakalı temin etmenin kaydını bünyesine katabilir.

NFT’ler, piyasada az görünürlük meydana getirerek ve alıcıların eşsiz sanal verilere sahip olmalarını oluşturarak sanal sanatçıları teşvik edebilir.

Fakat birtakım problemleri atlatmak değerli bir durum olmaya devam ediyor. Bunlar, blok zincirindeki yapıların fon mali sarfiyatlarını barındırır. Oldukça fazla adette hareketlilik ve sahtekarlığın da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Onları daha sağlam kavrayarak kendimizi muhafaza etmeyi öğrenebiliriz.

En Popüler NFT Dolandırıcılığı

Evolved Apes; OpenSea

On bin “Evolved Apes” in Ekim 2021 tarihinde pazara servis edilmesi ile birlikte, en popüler NFT sanat sergilerinden biriydi. Bu proje, birden fazla taraftan bu çevre için epeyce klasik normlara dayalıydı. Bored Ape Yacht Club’ın başarısını yakın bir durumda NFT’ler dahilinde resme dökülmüş maymun dizaynları bilhassa yaygındır.

Müşteriler eşsiz bir maymun tasarımı temin etti. Ek olarak, maymunların birbirleri ile savaşabileceği teklif edilen bir blok zinciri dövüş oyununda da ele alınmıştı. Elde edenler kripto para gelirleri elde edecekti ve NFT’ler sözde oluşturma sürecinde olan bir oyunu ekonomik anlamda destekliyorlardı.

Ne var ki, “Evil Ape” kullanıcı adını kullanan yaratıcılar, NFT’leri elden çıkardıktan sonra kısa bir zaman zarfı içinde meydandan kayboldu. O vakte dek 798 Ethereum (o vakitler hemen hemen 2,7 Milyon Dolar) gelir elde etmişti. Alıcıların olanlara cevap vermenin herhangi bir kanalı yoktu. Evolved Apes oyunu piyasada var olmadı. NFT sanal ögesi temin edenlere, yatırımlarının bir nostaljik eseri olarak sadece bir JPG formatında bir yapı kaldı.

Mercenary NFT Dolandırıcılığı

Bir diğer popüler sahtekarlık da Mercenary idi. Bu, kazan-kazan işlevleri ve yeni bir kripto para birimi olan Mercenary Gold ile orta çağ konseptli bir NFT sanal öge oyunu idi. Tanıtım organizasyonu 2021 senesinde düzenlendi. Mercenary sahtekarları, kripto haber sayfaları vasıtası ile sosyal medya mecralarında tanıtım yapmak için ödeme yaptı. Kullanıcıların alakalarını arşa çıkardı.

Sonunda hepsi bir yalan dolandan ibaretti. Mercenary Gold’un arka planında yer alan sahtekarlar en az tutarda 760.000 bin dolar ile firar etti. Ek olarak diğer sahtekarlıklarla da suçlandılar. Vakıfları kendilerini sosyal medyadan sildi ve bu gelişmelere göre tamamen insanlardan sıyrılarak kaçtılar.

Big Daddy Ape Club NFT Soygunu

Big Daddy Ape Club, az önce anlatılan ve çok daha kreatif olan Bored Ape Yacht Club projesinin bir parodi yapımı gibi izlenim veriyordu. Jimmy Fallon ve Paris Hilton gibi popüler aktrisler Bored Ape Club’a olduğunca alaka gösterdi. Tanıtımlar birtakım kullanıcıları cezbetmiş olabileceğinden, herhangi biri Big Daddy Ape Club’ı kabul etmedi.

Big Daddy Ape Club’ın arka planında yer alan sahtekarlar, kullanıcıları 1 Solana kripto para birimi gibi fahiş bir tutara NFT’lerini meydana getirmeye razı etti. Bu, o vakitler hemen hemen yüz otuz beş dolardı. En nihayetinde, NFT oluşturulamadı.

Sahtekarlık 9000 adedi aşkın kullanıcıyı gözüne kestirdi. Bu onlara1,3 milyon doları aşkın gelir elde ettirdi. SolRarity internet sayfası, bu topluluğun kripto dünyasında kullanıcıları dolandırdığı başlangıç faaliyetin bu olmadığına vurgu yapıyor. Bu büyük ihtimalle Big Daddy Ape Club’ın arka planındaki kullanıcı ya da kullanıcılar bütünü vasıtası ile hesap aktivitesine bağlı olarak hayata dönüştürülen üçüncü taraf sahtekarlıktır.

Genel Olarak Yaşanılan 7 NFT Sahtekarlığı

1. NFT Dump ve Pump Mekanizmaları

Ne var ki, pump ve dump mekanizmaları kriptoda ve içinde bulunduğumuz zaman diliminde de NFT ticaret piyasalarında bir biçimde ön görülebilir duruma geldi. Pump ve dump çizelgeleri, bir topluluğun NFT’leri ya da kripto para birimini temin etmesi ve beşer olarak isteği yükseltmesi manasına gelir. Başarılı olunan yapının ardından, tutarlar arttığında elden çıkarırlar ve başkalarını ögesiz halde bırakırlar.

Kripto para piyasa pazarının, aynı kullanıcı aracılığı ile ögelerin temin edilmesi ve elden çıkarılması olan değişim ticareti ile meşgul olması da çoğuldur. Bu tutarı yukarı yöne taşıyabilir. Öge, tutarın artacağına ya da olağanüstü bir iş birliği yaptıklarına sırtını dayamış saf kullanıcılar için cezbedicidir.

Ucuz NFT’ler Nereden Bulunur ve Nasıl Alınır ?

NFT projeleri ek olarak pump ve dump faaliyetleri suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Emsal olarak The Athletic, SoRare NFTs futbolcularının ekiplerinin delegelerinin, NFT sanal varlıkları temin ettiklerini öne sürdü. Beeple’ın sanal içeriğinin rekor ticareti dahi aynı problemle aynı yerde konumlandı. Farklı listeler, Metakovan kullanıcı adını takınan müşterinin, sanal içeriği kendi kripto para birimleri olan B.20’yi içinde barındıran bir pump ve dump mekanizmalarını ekonomik yapıda donatmak hedefiyle temin edildiğini öne sürüyor.

Başlangıç NFT sanal öge aplikasyonlarından biri CryptoKitties idi. NFT sanal ögeleri Ethereum blok zincir teknolojisi içinde yer almaktadır. 2017 senesinin son zamanlarına doğru pazara servis edildikten sonra bunlar ileri seviye ünlü NFT’lerdi. En çok rağbet gören kedilerden biri yüz elli beş bin dolar tutarından Ethereum elden çıkardı. Yüz seksen günün ardından tutarlar yüzde doksan beş oranında azaldı.

Bu Sahtekarlıktan Nasıl Korunabilirsiniz ?

OpenSea ve rastgele bir NFT ticaret piyasası, NFT hazinelerini temin eden total faaliyet ve alıcı adedini görmenize yardımcı olur. EtherScan, Ethereum blok zincir teknolojisindeki bütün faaliyetleri kontrol altında tutmanıza zemin hazırlar.

Ek olarak, projeyi sosyal medya mecralarından izlediğinizden emin olun. Sosyal medya hesaplarınızı denetim altında tutun ve Discord servis vericisine dahil olun. Sağlam bir likiditeye, sanatsal içeriğe ve uzun süreli bir gruba vakıf olmasına ortam hazırlayabilmek için bir projenin oldukça fazla adette kullanıcısını ve sağlam bir ilgilisi olmalıdır.

2. Kopya Olarak Alınan NFT’ler

Bu sanal ögeler devamlı olarak daha ünlü yapılar şekline bürünüyor. Fakat NFT sahtekarlığı gelişmelerinde son zamanlarda bir yükseliş kaydedildi. Sanatçılar kendi içeriklerini birinden almışlardır. Bu, NFT’lere çevrildi ve reel bir anlaşmayı elinde barındırdıklarına inanan kullanıcılara satıldı.

DeviantArt, yetmiş milyonu aşkın delegesi ve yarım trilyon sanat içeriği ile popüler bir aktif gruptur. Birden fazla sanatçı sahtekarlığın kurbanı olduklarını öne sürüyor. DeviantArt, arza açık blok zincir teknolojilerini ve üçüncü şahıs ticaret piyasa alanlarını araştırmak için yeni bir vasıta geliştirdi. Kullanıcılarını muhtemel sanat dolandırıcılığına karşı ikaz eder. Ağustos 2021 tarihinden bu ana dek, muhtemel NFT kural hataları konusunda elli bini aşkın ikaz iletti.

Bir sanat içeriğini NFT yapısında meydana getirmenin fikri görüş mantık düzenine vakıf olduğunuz anlamına gelmediğini asla es geçmeyin. OpenSea‘nin katılımcı yanlısı programı, bütün kullanıcıların herhangi bir veriyi ya da fotoğrafı bir NFT’ye çevirmesini basit hale getirir. Sahtekarlar ya da kötü kullanıcılar, sanatçıların içeriklerini basit bir şekilde hırsızlık yaparak kendi bünyesine katabilir ve sahte sanat içerikleri elden çıkardıkları sahte OpenSea cüzdanları meydana getirebilir. Grup, sahtekarların ne yaptığını kavrayabilirse, NFT’niz otomatik olarak önemsiz durumda olacaktır. Ek olarak, bu olursa, paranızı geri elde etmenizin bir kanalı olmayacaktır.

NFT temin etmeden evvel incelemelerinizi yapın

OpenSea ve başka NFT ticaret piyasalarında bir sanatçının kendi bünye resminin yanında duran, konumlanan mavi onay göstergesi, sanatçının kabul gördüğünün bir kanıtıdır. Sanatçıyı sosyal medya mecrası, internet sayfası ya da varsa başka sosyal medya mecraları vasıtası ile bulun. Sanatçıya direkt bir şekilde sanat içeriğinin kendisine ait olup olmadığını ve doğru katılımcı yapısına vakıf olup olmadığını tespit edin ve bir şekilde emin olun. Discord platformundaki başka kullanıcılardan verilerin kabul görmesini talep edin.

3. Hesap Sahtekarlığı

Başlangıçta NFT sanal ögenizi temin etmek için bir kripto para hesabına üye olmanız gerekecek. MetaMask, NFT’leri bir halde kendi bünyenizde tutmak için en ünlü Ethereum cüzdanıdır.

MetaMask kullanıcıları kısa süre içinde, has hesap şifrelerini ve on ki sözcüklük koruma koşullarını talep eden sahte tanıtımları barındıran bir hesap avı sahtekarlığında ana konuya esas alındı. Koruma verilerinizi bünyenize kazandırmak için yapılan tek hamle de bu değil. Gerçek olmayan NFT art niyetli açılır sekmeleri Telegram, Discord ve başka kullanıcılara açık ortamlarda da hali hazırda iş görmektedir.

Bir hesap avı, kişisel verilerinizi bünyenize katabilir ve sanal hesabınızı harcayabilir. Ozzy Osbourne’un 9666 sanal yarasadan meydana gelen bir hazine olan “CryptoBatz” buna yönelik bir yapı idi. Kripto para birimlerinin listelenmesinden yalnızca iki günün ardından, teşvik vericiler bir hesap avı sahtekarlığı ile ana temele esas alındı. Bu sahtekarlık, kişisel hesaplardan kripto para birimini bitik hale getirdi. NFT projelerinin resmi sosyal medya mecrasından listelenen bir yapıdan faydalanılarak faaliyet gösterdi.

Bu Tarz Bir Sahtekarlıktan Kaçınmak için Ne Yapılmalı ?

Kişisel verilerinizi saklı tutmalı ve anonim şeklinde barındırmalısınız. Kripto hesabının ekipman yedeğini meydana getirmek ya da hesabınızı muhafaza etmeye dikkat edin. MetaMask sekmesine ya da diğer bir açılır sekmeye herhangi bir veri girmemelisiniz. Herhangi bir kripto para birimi faaliyeti için her daim kabul görmüş internet sayfasına başvurun ve kati suretle açılır sekmeleri, ilişkileri ya da mail adreslerinizi kullanmayın.

4. Dolandırıcı Kripto Faaliyetleri

NFT’lerin popüler olması sayılamayacak miktarda ünlü kabulüne neden olmuştur. Bu ünlü isimler farklı biçimlerde gelir elde ederler. Fakat, NFT alışverişleri aktif bir şekilde yapıldığından, arzın projenin ticari ortamlarda meydana gelmesiyle alakalı vakıf olduğu kısıtlı sayıda veri unsuru vardır. Birtakım sahtekarlıklar sahte kabuller barındırır. Halk, sadece lafta kalan ünlü prestij elçisinin esas olarak yapının içinde yer almadığını kavramadan evvel, birden fazla kullanıcının parasını kaybetmiş olması büyük bir olasılık dahilindedir.

Ekim 2021 tarihinde, kötü bir şekilde ünlü olan ve akıllara bu sıfatla kazınmış rap sanatçısı 6ix9ine NFT sanal öge Trollz hazinesi ile alakalı sosyal medya gönderilerine devasa ölçüde ilgi vardı. Etiketin meydana getirilmesi, NFT sanal öge vakıfına patent hakkı oluşturacak ve her ticari pazarda Trollz kripto para birimlerinin gerçek vakıflarına yüzde beşi kadar iade edilecektir.

Yapı faaliyeti ile alakalı akıllarda kalan soru işaretleri hemen meydana çıktı. Yüz bin doların çeşitli hayır kurumlarına gideceğini iddia etti. NFT’lerin birçok alıcısı şimdi bunların hiçbirinin olmadığını öne sürüyor. Tartışma konusu olan telif hakları da herhangi zaman diliminde gerçekleşmedi. Projenin vaat ettiği bağış toplama çalışmaların herhangi biri başlamadı bile.

Bu sahtekarlıktan korunmak için ilk olarak projeyi yeterince incelediğinizden emin olun.

5. Sahtekar İnternet Sayfaları

Bir kere temin edildiğinde, bu NFT’ler resmen yok olur. Bunun sebebi, blok zincirinde yer alan kontratın gerçek sanat içeriğinden değişik türde olmasıdır. Gerçek sanatı OpenSea gibi bir protokole koyduğunuzda, bu, Ethereum gibi kripto para birimi ele alınarak temin edilecektir. Bu akıllı bir kontrat yapısıdır.

Akıllı kontrat esas olarak blok zincirinde meydana getirilen yapıdır. Blok zincir teknolojisi esas olarak meydana getirilmiş akıllı kontrata sahip. Akıllı kontratın bölümü olmayan kısım. NFT’ler sadece ögelerin sahipliğini betimler. Ögenin kendisi herhangi bir yapı olabilir.

Bu sebeple, kullandığınız merkezi protokolün teminat altında olduğundan emin olmanız son derece kritiktir. Yalnızca bir görüntüye ilintili temin etmediğinizden emin olun. Kısaltmalarda saklı altında tutulanlar her zaman çevrilebilir, bu da temin ediciye esas olarak hiçbir şey vermez.

Sahtekarlık durumundan korunmak için, bir NFT temin ettiğinizde, JPEG ya da MP3 verisi veyahut PDF normu gibi maddi ya da sanal ögenin de vakıfı olduğunuzdan emin olun.

6. Teknik Servis Sahtekarlığı

Farklı NFT projeleri için kullanıcı servis etmenleri deneticisi kılığına giren sahtekarı barındırır. Anlatılan esas düşünce, sizinle bağlantı halinde kalmak ve hemen sonrasında duyarlı kişisel verileri istemektir. Bu sahtekarlıkların geneli Discord, Telegram veya Reddit’te meydana gelir. Bunlar kripto yanlıları arasında çok ünlü olan sayfalardır. Hesabınıza koruma imgesi yerleştirmek, üstünde yer alan bütün ögeleri kaybetmek manasına denk gelebilir.

Bu çeşit projelerin denetimcilerinde direkt mesajlar alırsanız, buna kuşku ile bakın. NFT faaliyetlerinin geneli, katılımcıları direkt bir şekilde Discord ya da Telegram beğenileri vasıtası ile yönlendirmez.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz