OpenRarity: Opensea’den NFT nadirlik sıralaması için yeni hizmet!

NFT satış platformu OpenSea, resmi Twitter hesabında yayınlanan bir tweet’te OpenRarity’yi tanıttı. Bu, rolü platformda bulunan her NFT’nin nadirlik ölçüsünü hesaplamak olan bir protokoldür.

NFT’ler, blockchain teknolojisinin mümkün kıldığı en son yeniliklerden biridir. Zaten birkaç yıldır buralarda olmalarına rağmen, popülerliklerinde bir patlama yaşamaları 2021 yılına kadar olmadı.

Bir zamanlar niş olarak kabul edilen bu sektör, Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi koleksiyonlarla hızla viral oldu. 2022’de piyasadaki zor zamanlar nedeniyle NFT’lerin popülaritesi önemli ölçüde düşmüş gibi görünüyorsa, kullanıcıların coşkusu hala devam ediyor.

Bu, şüphesiz NFT satış ve ticaret platformlarının neden daha fazla müşteri çekmek için ellerinden geleni yapmaya devam ettiğini açıklıyor. En büyük NFT satış platformu olan OpenSea, NFT’leri nadiren sıralamak için bir seçeneğin uygulandığını duyurdu.

NFT Nadirliği nedir?

Bu, anlaşılması nispeten basit bir terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi, NFT nadirliği, içinde bulunduğu koleksiyonun geri kalanına göre bir NFT’nin nadirliğinin ölçülebildiği bir sistemdir. Bu sistem genellikle piyasanın durumu ve arz ve talep kanunları tarafından yönetilir.

Çoğu zaman, iki unsur el ele gittiğinden, nadirlik genellikle piyasa değeri ile karıştırılır. Bir NFT projesinin nadirliği, esas olarak sunduğu özelliklerin münhasırlığına veya nihai tokeni oluşturan çeşitli unsurlar ve niteliklere bağlıdır.

Bir NFT’nin nadirliği nasıl belirlenir?

NFT’ler, kripto para birimleri gibi, son derece değişken bir varlık sınıfına aittir. Bu nedenle, maksimum karı elde etmek için hangi yatırımın yapılacağını bilmek genellikle zordur. Bununla birlikte, bir NFT’nin nadirliğini ve dolayısıyla piyasa değerini belirlemenin birkaç yolu vardır.

Ana yollar, nadirlik araçlarının kullanılmasıdır. İkincisi, NFT’leri nadirliklerine göre hesaplayan ve sınıflandıran yazılımlardır. Nadirlik araçları, kullanıcıların belirli bir koleksiyonda ne kadar nadir olduklarını öğrenmek için belirli NFT’leri arayabilecekleri sağlam bir veritabanından oluşur.

Bu yazılımların bazılarında, belirli bir NFT’nin nadirlik puanlarına katkıda bulunan faktörleri belirlemek de mümkündür. Bu araçların sağladığı bilgilerle, NFT koleksiyoncuları, ilgilendikleri NFT’lerin nadirliğini ve değerini karşılaştırmanın basit ve etkili bir yoluna sahip olur.

OpenRarity ile NFT’lerin nadirlik sıralamasını öğrenebilirsiniz

Nadirlik araçlarının varlığına rağmen, sıradan koleksiyoncular için NFT’lerin nadirliğini tespit etmek her zaman zor olmuştur. Gerçekten de, her gün birkaç bin NFT oluşturulduğundan, borsa kullanıcılarının anında nadir NFT’leri bulması çok zordur.

Nadirlik hesaplaması, matematiksel bir yaklaşım kullanılarak otomatik olarak yapılır. OpenRarity, Curio, icy.tools, OpenSea ve Proof dahil olmak üzere NFT topluluğundaki önde gelen çeşitli kuruluşlar arasında ortak bir projedir.

OpenSea temsilcilerine göre, nadir NFT’lere diğerlerinden ayırt etmek için 1 veya 2 gibi daha düşük sayılar atanacak. Diğer NFT’lere benzer niteliklere sahip NFT’lere gelince, daha yüksek sayılara sahip olacaklardır. Bu, web sitesinin algoritmalarının, alıcıların NFT satın almayı düşünürken görebilecekleri güvenilir bir sıralama oluşturmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte platform, kullanıcıların yeni işlevselliğin kullanımıyla ilgili her zaman bir seçeneğe sahip olacağını da belirtir. Bunun nedeni, sıralama protokolünün tüm NFT koleksiyonları için otomatik olarak uygulanmamasıdır.

NFT yaratıcıları, düştükleri kategoriye bağlı olarak, koleksiyonlarına OpenRarity işlevselliğini uygulayıp uygulamama seçeneğine her zaman sahip olacaklar.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, NFT’ler dünya çapında hala çok popüler. Ayrıca Orta, Güney Asya ve Okyanusya (SWAC) bölgesindeki belirli ülkelerdeki kullanıcıların kripto para birimlerini benimsemelerinin ana nedenlerinden biridir.

Bu yılki en düşük hacimlere rağmen OpenSea, daha fazla işlevselliğin geliştirilmesine izin vermek için yakın zamanda Polygon kullanımını entegre ettikten sonra platformunu geliştirmek için yeniliklerden payını sunmaya devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz