Ons Altın fiyatı yatay seyretmeye devam ediyor

Altın fiyatları Perşembe günü, yükselen ABD doları ve artan Hazine getirilerinin dolar ile fiyatlandırılmış külçe üzerinde baskı oluşturması ve metalin görünümünün Federal Rezerv’in enflasyona karşı agresif duruşuyla şimdiden zayıflamasıyla yatay seyretti.

Spot altın, 0512 GMT itibarıyla ons başına 1.813.96 dolarda yerini korudu. ABD altın vadeli işlemleri 1.813.40 dolarda yatay seyretti.

Ons altın, büyük ölçüde dolardaki günlük hareketleri takip ediyor ve son haftalarda ABD 10 yıllık Hazine getirilerini ölçüyor gibi görünüyor.

Daha güçlü bir dolar, altını diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha az çekici hale getirir.

Altının performansı ve görünümü, bankanın yükselen enflasyonu dizginlemeye zorlamasıyla faiz artırımlarına yönelik agresif bir Fed para politikası duruşunun altında kaldı.

Daha yüksek ABD kısa vadeli faiz oranları ve tahvil getirileri, külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor ve bu da hiçbir şey getirmiyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü, ABD merkez bankasının, ekonominin temelini tehdit ettiğini söylediği enflasyondaki artışı durdurmak için faiz oranlarını gerektiği kadar yükselteceğine söz verdi.

Simpson; “ETF (Borsa alım satım fonu) akışları 27 Nisan’da zirve yaptı ve o zamandan beri yatırımcıların sarı metale olan güvenini yitirdiği için net bir çıkış gördük… Ve borsalardaki düşüş, bazı yatırımcıların altınlarını dönüştürmeleri için başka bir neden ekledi.” dedi.

Spot gümüş ons başına 21.40 dolarda sabit kaldı ve platin %0.8 düşüşle 927.78 dolara düşerken, paladyum %0.5 artışla 2.027.38 dolara geriledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz