Ons Altın düşüş baskısı altında 1.700 dolara düştü

Altın yenilenen düşüş baskısı altına girdi ve Perşembe günü 1.700 dolara kadar geriledi. ABD’den beklenenden daha güçlü gelen Haziran ayı ÜFE verilerinin ardından, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi gün için %1 artışla XAU/USD üzerinde ağırlık kazandı.

Altın fiyatı, dört saatlik ölçekte 1.707.16-1.745.43 dolar aralığında dalgalanıyor. Önceki aşağı yönlü hareket dikkate alındığında, 20 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) 1.734.16 dolarda kalmayı başaramadı ve bu da altın boğalarından gelen geri dönüşün daha az güvenli olduğuna işaret ediyor.

Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), aşağı yönlü itici dalganın yeni bir ayağını gösteren 20,00-40,00 düşüş aralığına geri döndü.

ABD dolar endeksi (DXY), 108.30 civarında güçlü bir açılışın ardından Asya seansında cansız bir performans sergiliyor. DXY, 108.20-108.47’lik dar bir aralıkta ileri geri açık artırma yapıyor. Görünüşe göre piyasa katılımcıları, varlığı 19 yılın en yüksek seviyesi olan 108.58’in ötesine taşıyacak bir inisiyatif satın alma yapısı inşa ediyor.

100 baz puanlık faiz artışı ihtimali

Yükselen enflasyon oranının açıklanması, Fed’in 100 baz puan (bps) faiz artırımı beklentilerini destekledi. Federal Rezerv’in (Fed) faiz oranlarını %1 yükseltmek gibi tarihi bir hamle yapmayacağını inkar etmek mümkün değil. Fed, fiyat istikrarını sağlamaya kendini adadı ve bunu başarmak için olağandışı faiz artırımını seçebilir. Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) %1’lik bir faiz artırımı duyurusu, merkez bankalarının politika yapıcılarının psikolojisine, %1’lik bir faiz artırımının uygulanabilir bir seçenek olabileceği konusunda taze kan verdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz