ABD doları endeksi (DXY) yükselişe devam ediyor

ABD doları endeksi yükseliş ivmesi, yaklaşan ABD tüketici enflasyon verileri öncesinde devam etti. Mayıs 2002’den bu yana en yüksek noktası olan 108.20 dolara yükseldi.

ABD enflasyon verileri gelecek

DXY endeksi, yatırımcıların güvenliği sağlamak için acele etmesiyle son birkaç ayda keskin bir şekilde yükseldi. Dolar, endeksteki tüm para birimlerine karşı yükseldi. Örneğin, EUR/USD fiyatı yirmi yılı aşkın bir süredir ilk kez pariteye düştü.

Benzer şekilde USD/JPY, Japon yeninin düşmesiyle 24 yılın en yüksek noktasına yükseldi. İsviçre frangı, Avustralya doları, Kanada doları ve İngiliz sterlini gibi diğer para birimlerinin tümü son birkaç ayda önemli ölçüde düştü.

ABD doları endeksi (DXY) neden yükseliyor?

ABD doları endeksinin son birkaç ayda yükselmesinin birkaç nedeni var. İlk olarak, artan bir durgunluk riskleri var. Sonuç olarak, çoğu yatırımcı ve işletme, yerel para birimlerinden ABD dolarının güvenliğine geçti.

İkincisi, Federal Rezerv son birkaç ayda daha şahin bir ton benimsedi. Faiz oranlarını bu yıl 150 baz puan artırdı ve artışa devam edeceğinin sinyallerini verdi. Analistler şimdi bankanın bu ayın sonunda 75 baz puan artıracağını bekliyor.

Üçüncüsü, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa ekonomisindeki dalgalanma nedeniyle dolar endeksi yükseldi. Endeks genellikle Avrupa ülkelerine daha çarpıktır.

DXY endeksi için bir sonraki kilit katalizör, yaklaşmakta olan ABD tüketici enflasyon verileri olacak. Ekonomistler, verilerin ülke ekonomisinin Haziran ayında %8,8 büyüdüğünü göstermesini bekliyorlar. ABD’de işsizlik oranı %3,7’de olduğundan, güçlü enflasyon rakamları Fed’in faiz artırımına devam edeceğine dair bir sinyal verecektir.

ABD doları endeksi tahmini

Aylık grafiğe dönersek, DXY endeksinin bu ay 103.78 ile önemli direnç seviyesinin üzerine çıkmayı başardığını görüyoruz. Endeks 2017 ve 2020’de üzerine çıkmakta zorlandığı için bu önemli bir seviyeydi.

Endeks 25 aylık ve 50 aylık hareketli ortalamaların üzerine çıkarken, Göreceli Güç Endeksi (RSI) 82’de aşırı alım noktasına erişti. Bu nedenle, bu yükseliş kırılması, dolar endeksinin yakında bir sonraki dirence yükseleceği anlamına geliyor. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olduğu için dikkate değer bir fiyattır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz