Ons Altın bir ayın en düşük seviyesine geriledi

Asya seansını 1.720 doların üzerinde dalgalanarak geçirdikten sonra Altın, Avrupa işlem saatlerinde 1.715 doların altına, bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bozulan piyasa havasının ortasında yenilenen doların gücü, Çarşamba günü XAU/USD üzerinde ağırlık oluşturuyor gibi görünüyor. ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri Avrupa seansında negatif bölgeye düşerek güvenli liman akışlarının piyasa hareketine hakim olmaya başladığını gösteriyor.

Buna karşılık, ABD Dolar Endeksi 109,00 seviyesinin üzerine tırmandı. Bu arada, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, gün içinde yaklaşık %1 artışla %3.138 seviyesinde, altının düşüş baskısını sarsmasına izin vermiyor. Dahası, yatırımcılar, Çin’in sıfır Covid politikasına bağlı kalması ve bazı şehirlerde yeni kısıtlamalar getirmesiyle altının talep görünümü konusunda giderek daha fazla endişeleniyor.

Günün ikinci yarısında ADP, Ağustos ayı özel sektör istihdam raporunu yayınlayacak. Fed politika yapıcıları, Eylül ayı faiz artırımının boyutuna karar vermeden önce verileri değerlendireceklerini defalarca söylediler. CME Group FedWatch Aracı, piyasaların şu anda bir sonraki FOMC toplantısında 75 baz puanlık bir artış için %71.5 olasılıkla fiyatlandığını gösteriyor. Beklenenden daha güçlü bir ADP baskısı, FED’in şahin bahislerinin, Cuma günkü merakla beklenen Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporu öncesinde doların değerlemesini yönlendirmeye devam etmesine izin verebilir.

Risk havasında gözle görülür bir iyileşme olmadıkça, Amerikan seansı sırasında doların gücünü koruması muhtemeldir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz