Omicron Korkusunun ışığında Altın Güçlü Duruyor

Altın fiyatları Salı günü erken saatlerde güvenli liman talebi ve vadeli işlem tüccarlarının daha fazla açık teminat vermesiyle güçlü duruyor. “Riskli” ticaret ve yatırım tutumları, Pazartesi günü bir günlük aranın ardından genel pazara geri döndü.

Omicron Varyantı Piyasalarda Tedirginliğe Sebep Oldu

Küresel hisse senedi fiyatları, gecelik işlemlerde düşüşle karşılaştı. ABD hisse senedi endeksleri, New York günlük seansı başladığında açılışların azalmasına işaret ediyor. Koronavirüsün yeni Omicron versiyonu hakkında, mevcut aşıların onunla savaşmada ne kadar etkili olduğu da dahil olmak üzere, hala büyük bilinmeyenler olduğundan, riskten kaçınma Salı günü daha keskindi. Regeneron Salı sabahı, antikor ilacının Omicron varyantı üzerinde daha az etkili olduğunu söyledi. Moderna, Omicron’un birçok mutasyonunun yeni bir aşıya ihtiyaç duyulacağını gösterdiğini söyledi.

Tüccarlar ve yatırımcılar, özellikle yeni Omicron korkusunun ışığında, Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’in bugün Senato Bankacılık Komitesi’ne verdikleri ifadedeki yorumlarını yakından izleyecekler. Yeni koronavirüs türü, büyük ekonomilerin bir kez daha iş kısıtlamaları ve azalan tüketici talebi tarafından sıkıştırılmasıyla ilgili yeni endişelere yol açıyor. Federal Rezerv, Omicron ABD’de yükselirse, ABD ekonomisinde başka bir yavaşlamayla ilgili endişeler nedeniyle, yakın zamanda duyurduğu tahvil alım programını geri çevirmek zorunda kalabilir.

Euro bölgesinin Kasım ayı tüketici fiyat endeksi, 30 yılın en yüksek değeri için yıllık %4.9 artışla geldi. Enerji fiyatları yıllık bazda %27,4 arttı. Bu arada, ABD Hazine 10 yıllık tahvilinin getirisi şu anda %1,443’ü getiriyor ve bu, Pazartesi günü okunan %1.529’dan oldukça düşük.

Salı günü yayınlanacak ABD ekonomik verileri, haftalık Johnson Redbook ve zincir mağaza perakende satış raporlarını, S&P/Case-Shiller konut fiyat endeksini, ISM Chicago iş anketini ve tüketici güven endeksini içeriyor.

Teknik olarak, Şubat vadeli altın boğaları genel olarak kısa vadeli teknik avantaja sahip. Günlük çubuk grafikte iki aylık bir yükseliş trendi hala canlı, ancak çok güçlü değil. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, geçen haftanın yükseği 1.853 dolarda sağlam direncin üzerinde bir kapanış sağlamak. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Kasım’ın en düşüğü 1.761 dolar. İlk destek gecenin en düşük seviyesi 1.784.30 dolarda ve ardından geçen haftanın en düşük seviyesi 1.780.20 dolarda görülüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz