NFT hacimleri yıldan yıla en düşük seviyeye ulaştı

Hacimler açısından Haziran, 2021 yazının başlangıcından bu yana NFT’ler için en kötü performansı gördü. Ocak ayında rekor seviyelere ulaşılırken, sektördeki aktivite o zamandan beri önemli ölçüde azaldı.

NFT’lerde işlem hacimleri azalıyor

Değiştirilemeyen tokenler (NFT’ler) yılın başında hacimlerinin yükselişte olduğunu görürken, trend o zamandan beri tersine döndü. Haziran ayı, 2021 yazının başından bu yana en kötü performansını kaydediyor.

Haziran ayı toplam hacmi 1,04 milyar dolar ile kapatırken, Ocak ayının en yüksek seviyesi 16,57 milyar dolar ile zirve yaptı. Daha mantıklı bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Mayıs’ta 4 milyar dolar kaydetmişti. Ancak bir ay içinde hacim hala düşmeye devam etti ve %74 düştü.

LookRare, OpenSea’nin 182.58 milyon dolarlık hacmine kıyasla 703.1 milyon dolarlık bir hacim elde etti. 30 Haziran itibarıyla, LookRare 5,52 milyon dolar iken OpenSea 15,59 milyon dolarlık hacim üretti.

Ethereum (ETH) blok zincirine odaklanırsak, OpenSea günlük gazın en büyük tüketicisi olmaya devam ediyor. Ünlü NFT pazarının hacimlerinin önemi, aynı zamanda Ethereum’daki işlemlerin fiyatının barometresidir.

Ancak bu, geçen Cumartesi ağın, bir işlemin ortalama maliyetinin 12 Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını görmesini engellemedi.

Tabii ki, NFT pazarının sağlığı, ücretlerdeki düşüşten tek başına sorumlu değildir. Bu eğilim, ağ talebindeki genel düşüşün bir parçasıdır. Bununla birlikte, hacimlerdeki bu düşüş, Ethereum üzerindeki gaz fiyatını hala etkiliyor.

OpenSea’nin gaz tüketimini bilmek için platform tarafından kullanılan protokolleri incelemelisiniz. Seaport‘un Haziran ortasında kullanıma sunulmasından bu yana, OpenSea genellikle günlük ücretlerde 200 ila 400 ETH arasında bir tutara ulaşıyor.

Bu eğilimi OpenSea’nin eski akıllı sözleşmesi olan Wyvern ile karşılaştırırsak , aktivitedeki düşüşün tam ölçüsünü alırız. Bu yıl Mart-Haziran ayları arasında aktif olan Wyvern V2’de OpenSea, günlük 300 ila 1000 ETH arasında ücret üretiyordu . Ancak düşüş, uygulamanın Wyvern V1 altında çalıştığı mevcut dönemle karşılaştırıldığında daha da belirgin.

OpenSea tarafından kullanılan çeşitli akıllı sözleşmelerden elde edilen veriler bu nedenle NFT sektöründeki faaliyetlerdeki genel düşüşü doğrulamaktadır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz