Mastercard, Metaverse ve NFT piyasaya sürmeyi planlıyor

Mastercard, metaverse evrenine girişini aktif olarak hazırlıyor. American Express’ten sonra, Amerikan grubu, dijital evrenler için ayrılmış sanal kartlar için birkaç ticari marka başvurusunda bulundu. Kart yöneticisi ayrıca metaverse ortamında satılan karşılıksız tokenlere (NFT’ler) ilgi gösteriyor.

Mastercard metaverse ile ilgili 15 ticari marka başvurusu yaptı

Hizmette 2,8 milyar kart bulunan Amerikan ödeme devi Mastercard, metaverse’e girmeyi hedefliyor. Uzman bir avukat olan Michael Kondoudis’in Twitter hesabında bildirdiği gibi, şirket Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne metaverse, kripto para birimleri ve takas edilemez tokenler (NFT’ler) ile ilgili 15 ticari marka başvurusunda bulundu.

Somut olarak, Mastercard, internet kullanıcılarının metaverse ortamındaki satın almalar için dijital ödeme kartlarıyla ödeme yapmasına izin vermek istiyor. Bu işlemleri yönetmek için Amerikan firması, dijital evrenlere adanmış “e-ticaret için yazılım” yaratılmasını ima ediyor.

Şirket ayrıca sanal veya artırılmış gerçeklikle erişilebilen bu dijital dünyalarda finans ve kripto para birimleri ile ilgili etkinlikler düzenlemek istiyor. Ayrıca grup, çevrimiçi topluluklar oluşturmayı planlıyor.

Mevduat ayrıca, birkaç kez değiştirilemez tokenlerden (NFT’ler) bahseder. Mastercard, örneğin blok zinciri sertifikalı indirilebilir müzik dosyalarını, çevrimiçi NFT mağazalarını veya dijital varlıklara adanmış toplulukları tanımlar.

Bu, Mastercard’ın kripto para birimi ve NFT sektörüne olan ilgisini ilk kez göstermiyor. Bu yılın başlarında şirket, danışmanlık hizmetinin kripto para birimlerine ve aynı zamanda değiştirilemez tokenlere genişletildiğini duyurdu. Birkaç ay önce Mastercard, kripto varlık hizmetlerini ortak ağına genişletmek için Bakt ile bir ortaklığa girdi.

Metaverse ile ilgili marka tescilleri çoğalıyor

Başvurular, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Mastercard’ın adı ve logosu gibi markasının ayırt edici unsurlarını metaverse’de kullanmak istediğini gösteriyor. Bu girişim esas olarak Mastercard markasını rekabetin fikirlerinden korumayı amaçlıyor.

Epic Games Metaverse için 2 milyar dolar yatırım aldı

Şubat 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, Şubat 2021’deki 13’e kıyasla metaverse ile ilgili 257 dosyalama talebi aldı.

Mastercard’ı yansıtan American Express, metaverse girişine hazırlanmak için şimdiden birkaç ticari marka başvurusunda bulundu. Dünyanın en büyük ikinci ödeme işlemcisi,  diğer şeylerin yanı sıra yarının dijital dünyalarında bankacılık hizmetleri sunma ve ATM’leri açma hedefine sahiptir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here