Futbol, ​​Blockchain, Kripto Para Birimleri ve NFT’ler

Dünyanın en büyük kulüpleri tarafından taraftar tokenları, oyuncuların imajını taşıyan takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) satışı veya kripto şirketleriyle yapılan sponsorluk sözleşmeleri arasında, futbol dünyası yenilikleri memnuniyetle karşılıyor. Sizi birbiri için yaratılmış bu iki dünyanın birliğini daha iyi anlamaya etmeye davet ediyoruz.

Futbol ve blockchain, birkaç yıldır devam eden bir aşk hikayesi

İki dünyayı birbirine bağlayan sansasyonel bir duyuru olmadan bir hafta geçmiyor. Mart 2022’nin sonunda, taraftar token platformu Socios.com ile ortaklığının açıklanmasının ardından manşetlere çıkan Lionel Messi oldu. Arjantinli yıldız, 20 milyon dolarlık (18 milyon euro) bir çek karşılığında , şirketin üç yıllığına büyükelçisi olmayı kabul etti.

Chiliz (CHZ) tokenine dayanan Fransız Alexandre Dreyfus tarafından oluşturulan şirket, çok iyi bir pazarlama hamlesi gerçekleştirdi. Tarihin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen biriyle anlaşma imzalamak, taraftar tokenlerini mümkün olduğunca çok kişiye duyurmak için kendisine bir araç.

Futbol ve blockchain arasında güçlü ilişki

Futbol tartışmasız gezegendeki en popüler spordur. 200’den fazla ülkede 250 milyon kişi tarafından uygulanan, dünya çapında 3,5 milyar hayran tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle, mümkün olan en geniş etkiden yararlanarak yeni kitlelere ulaşmak isteyen kripto şirketleri için stratejik bir zemindir. Ancak kulüpler, oyuncular ve büyük futbol müsabakaları da bu popülerlik arayışından yararlanıyor.

Futbol dünyası, yeni gelir akışları yaratmak için değiştirilemez tokenler (NFT’ler) gibi blok zinciri yeniliklerini benimseme konusunda hızlı davrandı. Futbol ve blockchain, farklı şekillerde gelen bir kazan-kazan ittifakıdır.

Sponsorluk sözleşmeleri

Önümüzdeki Kasım ayında başlayacak Katar’daki Dünya Kupası’nın resmi ortağı Crypto.com gibi, birçok kripto şirketi de futbol müsabakalarına veya kulüplerine sponsor olmayı seçti. Sadece dünyanın en güçlü şampiyonası olan Premier Lig’de, 20 kulübün 17’sinin ortakları arasında sektördeki firmaları bulunuyor.

En dikkate değer anlaşmalardan bazıları arasında OKX ve Manchester City, Tezos ve Manchester United, Binance ve Afrika Uluslar Kupası’nın en son anlaşması, Crypto.com ve Paris Saint-Germain yer alıyor. Kripto şirketlerinin harcayacak nakitleri var ve futbol dünyası bu yeni nakit girişlerine çok olumlu bakıyor.

İki büyük Hollanda kulübü, doğrudan Bitcoin’de (BTC) sponsor olmayı kabul ederek daha da ileri gitti : 

  • PSV Eindhoven, kripto para borsası Anycoin Direct ile bir sponsorluk anlaşması için Bitcoin olarak ödeme almayı kabul etti.
  • AZ Alkmaar , Bitcoin borsası Meester ile özel bir sponsorluk anlaşması kapsamında bitcoinleri hazinesinde tutuyor.

Taraftar Token (Fan Token)

Taraftar tokenleri, Socios.com’un uzmanlık alanıdır. Taraftarlara adanmış bu platform, UFC aracılığıyla basketbol veya MMA gibi diğer sporlarla ilgilense bile futbolu önceliği haline getirdi. Önerisi basit: ortak kulüplerin hayran katılımını teşvik etmesine ve coşkularından daha iyi para kazanmalarına izin verin.

Uygulamada, Socios.com kulüplerle ortaklıklar kurarak platformunda taraftarlara satılacak olan tokenları yayınlamaları için ortaklıklar kurar. Taraftar token sahipleri daha sonra üçüncü formanın tasarımı, ayın oyuncusu veya giriş şarkısı gibi takımlarının hayatındaki belirli ikincil kararları etkilemek için anketlere katılabilir. Ayrıca hayran token sahiplerine ayrılmış ödüller de kazanabilirler. Böylece kulüp, taraftarlarının katılımından para kazanmak için sınırsız olanaklarla yepyeni bir gelir kaynağına sahip.

Socios.com modeli bir hit. Şirketin portföyünde FC Barcelona, ​​​​Atlético Madrid, Paris Saint-Germain, Juventus, Manchester City ve Arsenal gibi dünyanın en büyük kulüpleri zaten var. Toplamda yaklaşık elli takım uygulamada mevcuttur. Socios.com’un başarısı göz önüne alındığında, Binance platformu da özel bir platformla token hayranları yarışına girdi. Şu anda üç ortağı var: Lazio Rome (İtalya), FC Porto (Portekiz) ve FC Santos (Brezilya), ancak burada durmaya niyeti yok.

Tüm bunlara, kendi taraftar tokenini çıkaran Japon futbolcu Keisuke Honda’nın girişimini de ekleyebiliriz . Eski AC Milan oyuncusu bunun için Japon yıldız ile KSK Honda Coin sahipleri arasında aracı görevi görecek Rally.io platformunu kullandı. Saha içinde ve dışında oyuncuyla ilgili özel içeriğe erişebilecekler. Büyük toplulukları ile, Cristiano Ronaldo veya Kylian Mbappé gibi futbol ağır sıkletlerinin aynı modeli takip ettiği çok iyi hayal edilebilir.

NFT Satışları

NFT’lerin geçen yıldan beri popüler olduğunu kesinlikle fark etmişsinizdir. Ulusal ligler ve turnuvalar (Premier Lig, Liga, Major League Soccer), uluslararası yarışmalar (UEFA), kulüpler (FC Liverpool, Manchester United, AS Monaco, FC Porto, PSG) ve oyuncular (Ronaldinho, Giorgio Chiellini, David Trezeguet, Lionel) arasında Messi, Pelé, Romelu Lukaku), gibi birçok futbolcu var.

Sorare’den bahsetmeden futboldaki NFT’ler hakkında nasıl konuşulur ? 2018’de piyasaya sürülen bu fantezi futbol oyunu, büyük ölçüde NFT’lerin sunduğu olanaklara dayanıyor. Basitçe söylemek gerekirse, katılımcılar sanal takımlarını oluşturmak için kullandıkları futbol kartlarını temsil eden NFT’leri alıp satarlar. Daha sonra her oyuncunun gerçek maç içi performansına ve her kartın nadirliğine göre puan kazanırlar.

Sorare NFT Fantezi Futbol Oyunu için Bir Rehber

Girişimin, oyuncular Antoine Griezmann ve Gerard Piqué veya milyarder Xavier Niel gibi her taraftan yatırımcıları çekmesine şaşmamalı . Eylül 2021’de, French Tech için bir rekor olan 680 milyon dolar topladı . Şirket o zamandan beri 4.3 milyar dolar değerinde.

Gerçek dünyayı NFT’lere bağlayan oyun projesi olan Neoland hakkında da daha önce sizleri bilgilendirmiştik. O makalemize de göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Futbolda merkezi olmayan yatırım çözümleri

Birkaç girişim, futbola ve daha genel olarak spora yatırım yapmak için daha merkezi olmayan vizyonlar sunmak için blok zinciri ve kripto para birimlerine güveniyor.

Futbol dünyasıyla yakından ilgilenen Singapurlu bir yatırımcı olan Peter Lim’in projesini özellikle alıntılayabiliriz. Oğlu Kiat tarafından desteklenen, kendisini, CO92 (“Class Of ’92” için) adlı merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) oluşturmak için Manchester United’ın eski ünlü futbolcularıyla (Paul Scholes, Ryan Giggs, Gary Neville, vb.) futbola yatırımı demokratikleştirmek istiyor. Taraftarlar, kararlarda yer almak ve yapılan yatırımlara katılmak için CO92 DAO tokenları satın alabilecekler. 

Yatırım fonu Tokenchampions, futbolcular için imaj haklarının yönetiminde uzmanlaşarak başka bir yol seçti. Burada da bireyler ve şirketler, minimum 100 Euro’luk giriş bileti ile katılmaya davet edilmektedir. Önümüzdeki üç yıl içinde 1,5 milyar avroluk varlık üreten yaklaşık 300 oyuncudan oluşan bir portföyü yönetmeyi amaçlıyor. Strateji, doğal olarak, yüksek potansiyele sahip gelecekteki oyunculara yatırım yapmaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here