LUNC Coin neden yükseliyor?

Mayıs ayının ortalarında, Terra Luna blok zincirindeki luna kripto para birimi tamamen çökmüştü. Sonrasında yeniden LUNC coin olarak adlandırıldı ve son günlerde harika yükselişler yaşıyor.

Luna kripto para biriminin fiyatı, Terra blok zincirinin stabilcoin terra usd (ust) istikrarsızlaşması karşısında %99,97 düşerek 0,0005 ABD dolarının altına düştü. Sadece birkaç gün içinde, 40 milyar dolarlık dolaşımdaki eşdeğeri ile kapitalizasyon açısından ilk 20 kripto para biriminde yer alan bu kripto para birimi, kapitalizasyonda 355 milyon doların altına düştü.

Bu kripto para biriminin çöküşünün ardından (ki bu kripto paranın birçok sahibi için önemli kayıplara neden oldu), Terra Do Know blok zincirinin kurucusu tarafından önerilen bir ekosistem kurtarma planı topluluk tarafından kabul edildi. Bu plan, iki farklı blok zinciri yaratmayı mümkün kılmıştı.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Terra (LUNC) hakkında bilmeniz gereken her şey başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

LUNC Coin’de %330’luk bir yükseliş

Luna’nın çöküşünden dört ay sonra fiyatı yeniden yükselmeye başlıyor. Gerçekten de Coinmarketcap verilerine göre, fiyatı Ağustos ayının sonundan bu yana yükseliyor. Örneğin, kripto para birimi 24 Ağustos’ta 0.000102 dolardan işlem görüyordu ve bugün 0.0004388 dolardan işlem görüyor, böylece sadece birkaç hafta içinde %330 fiyat sıçraması yaşadı. Benzer şekilde, sermaye seviyesi Salı günü 355 milyondan 2,7 milyara çıktı.

LUNC Coin yükseliş sebepleri

Bu yükselişi açıklayacak izler arasında, Terra’ya ait olan Lunc DAO organizasyonunun açıkladığı üzere, blok zincirinin yeni bir versiyonuna geçiş nedeniyle 26 Ağustos’tan bu yana Terra Classic blok zincirinde “stake” işleminin geri dönüşünden bahsedebiliriz.

Hatırlatma olarak, stake etme, bir kripto para birimi sahibi için, bu kripto para biriminde sahip olduğu şeyin bir kısmını belirli bir yerde ( bir ticaret platformunda veya bir blok zincirinde ) hareketsiz kılmaktan oluşan bir işlemdir.

Staking’in tanıtıldığı gün, dolaşımdaki token arzının %2,6’sını (6,900 milyardan fazla) temsil eden 182 milyar lunc blok zincirine yatırılmıştı. Bu Salı, “Lunc Staking” Twitter hesabı tarafından toplanan verilere göre , blok zincirinde 529 milyar token veya token arzının %8’inden biraz fazlası stake ediliyor.

Bir diğer yükselişe sebep olabilecek senaryo ise, 12 Eylül civarında planlanan token yakma işlemi. Kripto para yakma işlemi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Kripto Para Yakma (Coin Burn) Nedir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bugün, LUNC, Coinmarketcap sıralamasında kapitalizasyonu açısından 205. sırada yer alıyor. Hatırlatma olarak, Luna kripto para birimi, geçen Mayıs ayında kripto para piyasasındaki türbülansın ortasında çökmüştü. Tüm zamanların en yüksek seviyesi, kripto para biriminin 119 dolardan işlem gördüğü 5 Nisan 2022’ye, tüm zamanların en düşük seviyesi ise 0.00001675 dolara düştüğü 13 Mayıs’a kadar uzanıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz