Kripto Para Yakma (Coin Burn) Nedir ?

Kripto para aleminde, enteresan kavramlarla dolu olan kavram silsilesini anlamak zor olabilir. Blok zinciri teknolojisinin yanında olan zamanlar, tam olarak kavrayabilmek için her zamankinden az daha kafa yormayı gerektirir. Bu kavramlardan biri, Ethereum London Hardfork Upgrade sebebi ile yakın tarihlerde birden çok kere gündeme gelen kripto para yakmak kavramıdır.

Kripto para yakma, dolaşım hacminde ye alan birtakım ögelerden sıyrılır, bu sebep ile ulaşım ya da veya piyasada alım satımı yapılamaz. Bu gelişmeye ek olarak, birinin neden kıymetli olabilecek bir ögeyi yakarak yok edeceğini merak ediyor olmalısınız. İşin daha da detayına inip ince özellik ve nedenlerini tartışalım.

Coin Yakma işlemi Tam Olarak Ne Demek ?

Kripto para yakma, kripto para birimini herhangi birinin ulaşımı olmayan bir ulaşım hesabına, dolaşımdan tamamen sıyırma ve efektif bir biçimde yakma faaliyetidir.

Kripto para yakma, çoğunlukla biri bir kripto para biriminin tutar enflasyon seviyesini denetim altında tutmak istediğinde meydana gelir. Bu anlatıya bir emsal olarak, doksan günde bir belirli adetlerde BNB birimi yakan kripto para finans merkezi Binance’dır. Kuruluş, her üç ayda bir kazanç gelirinin beşte birini BNB yapısında yakacağını ve bu kripto para birimi tokenlerini sadece belirli şartlar altında protokol katılımcılarına geri vereceğini güvence altına aldı.

Bu, temel olarak, onu kullanan Binance protokolünün katılımcıları için BNB tokeninin tutarını denetim altında tutar. Madeni para yakmanın diğer kullanımları da mevcuttur; birinin ya da bir işletmenin hangi sebep ile paralarını yakabileceği saptanmış şartlara dayalı olarak yer alacaktır.

Kripto Para Yakmanın Amacı

Kripto para birimi yakmanın temel gayesi, başka şeylerin yanına ek olarak denetim altında tutmak için belirli miktarda parayı piyasadaki hareketlilik durumundan almaktır.

Bunu gerçekleştirmenin alternatif kanalı, ihtiyacı geçen kripto paraları yakmaktır. Kripto paraları yakma eylemi, herhangi birinin ulaşımı olmayan bir hesap konumuna aktarmayı barındırır. Yani, hiç kimse bu paraları barındıran ve içinde saklı tutan bir hesaba ulaşmak için özel anahtara vakıf değildir. Literatürde yer almayan “kara delik” hesabı, farklı sebepler ile istikrarlı madeni para yanmaları için yararlı durumda olabilir.

Kripto para yakmanın gayesi dönüşebilir fakat bunlardan biri madencilik kuvveti elde etmektir. Kripto faaliyetleri yapmak için devasa sayılarda enerji harcayan iş ispatı ve pay ispatı prensipleri ile kıyas edildiğinde yanma ispatı prensibi değişiktir.

Madenciler, madenciliğin kripto para birimine ulaşmak ve dizin meydana getirmek için kolay bir biçimde madencilikten çok daha az bir mali sarfiyat ile tokenleri yok etmelidir. Proof- of -burn yapısı ek olarak minimum düzeyde enerji harcar, çünkü kripto para birimini meydana getirmek ya da madenciliği yapmak yerine bu yapıdan kolay biçimde sıyrılır.

Birtakım kullanıcıları bunun, çevresel tesiri olmaması ve madenciler için az mali sarfiyatı sebebi ile kripto para biriminin faaliyete dökülebilmesi için daha sağlam bir alternatif kanal olduğunu öne sürebilir.

Coin Yakma işleminin Piyasaya ve Yatırımcılara Faydaları

Kripto para yakmanın farklı farklı yararları bulunmaktadır. Bunlardan en değerlisi, yer yer beşer olsa da bir kripto paranın tutarının fahiş enflasyonunu ya da deflasyonunun önüne geçerek bir kripto ögesinin tutarını denetim altında tutabilmesidir.

Bu anlatımın da ilerisinde, bir yenileme için bir işlem hayata dönüştürmek için saptanmış miktarda token yakmak da çoğul görülen bir durumdur. Yakın tarihlerde, Ethereum London Hardfork iyileştirilmesi, iş ispatı pay ispatına bütünü ile iletimlerine doğru başlangıç hamleleri hayata geçirmek için bir yapı tutarı olarak kripto paralarının paralarının yaklaşık yüzde otuz üçünü yaktı.

Kripto Para Yakma işleminin Nedenleri 

Tutar Enflasyonu

Bu, kullanıcıların yelpazesinde ögeleri ve bunların önem durumunu manipüle etmek için olası büyük bir risk gibi görünebilir. Fakat esas olarak birden fazla kripto para birimi geliştiricisi bunu tutarı denetim altına almak için yapıyor. Bu, kripto paraya olan arzı muhafaza eder ve önemi süreç içinde değişiklik tonlardan gelişme kaydeder.

Kripto Para Birimi Geliştirmeleri

Daha önce de vurgulandığı üzere, Ethereum yakın tarihlerde kriptosunda devasa bir geliştirme yaptı ve bunu elde etmek için devasa bir işlem hayata dönüştürdü. Platform, bu faaliyetin ekonomik yapısını karşıladı ya da çok kripto para biriminin bir bölümünü yakarak iyileştirme yaptı. Yükselen kıymetin yanına ek olarak bunun meydana gelmesinin diğer bir sebebi daha var. İyileştirme bir hareket olarak hayata dönüştürülür ve yoluna koymak için yer yer para yakmak gerekir.

Ele alınan en güncel kullanım, kayıp paraları geri almak için kripto yakmakla ile alakalı durumdadır. Bunda esas vakıflarına geri vermek yerine kasıt aranmaksızın faaliyetlerde kaybeden tarafa yöneliyor.

Kullanıcıların Gözünden Kripto Para Yakmak

Kripto para yakmak kullanıcılar için sağlamdır, katılımcılar için çok fazla değil. Yelpazesinde kripto barındırmak isteyenler için kripto para yakmaktan kazanç elde edecek çok şey var. Bu, kritik seviyede, kripto paraları yok eden projelerin kıymetinin süreç içerisinde yükselme ihtimalinin çok olmasından süre gelmektedir.

Çalışma prensibi, madencileri ve uzun süreli kullanan vakıflarını yelpazesini genişletecek kriptoyu saklı barındırdıkları için hediye olarak veriliyor.

Çoğul olarak, kripto para yakma, saptanmış projenin blok zinciri üstünde pozitif bir etkene vakıftır ve kullanıcıları kripto para biriminden tutar halinde yapılandırmadığı durumlar haricinde, bunu yapmaya gayret gösterecektir. Kripto dizayn eden geliştiricilerin ve kullanıcıların doğru ellerinde, çok destekte bulunabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz