Kripto piyasası için yeni bir düşüş mü geliyor?

Bol miktarda veri, kripto piyasasının yıllık en düşük seviyelere düşme riskine ışık tutuyor. Yatırımcı duyarlılığı değişmek üzere, durum hakkında tam bir güncelleme yapalım!

Kriptoda toplam piyasa değeri düşüyor!

Piyasanın toplam kapitalizasyonu 1 Trilyon dolarlık sembolik çıtanın altına düştü. Bu Haziran’dan beri bir ilk. Bitcoin fiyatı şu anda haftada %11 düşüşle 21.000 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum fiyatı son 7 gün içinde neredeyse %16 düşüşle 1600 dolar civarında işlem görüyor.

Diğer altcoinler daha da dramatik düşüşler yaşıyor. Bu özellikle, piyasa koşullarına ek olarak haftalardır endişelerle dolu olan Celsius için geçerlidir.

Buna karşılık, EOS coin veya Chiliz (CHZ) gibi bazı projeler, çeşitli duyurular sayesinde kendilerini koruyabilmiş hatta güzel fiyat artışları sergilemiştir.

Teknik açıdan bakıldığında, toplam piyasa değeri, açıkçası 17 Ağustos’ta dipten geçen yükselen bir kanal izliyordu. Sonrasında 1,2T (trilyon dolar) desteğinden aniden uzaklaştığını gördük.

Ekonomik göstergeler de iyi değil

Piyasa koşulları sadece kripto sektörü için karmaşık değil. Bir varil petrolün fiyatı, 8 Haziran’da 122 dolarda ulaşılan zirveden bu yana %28 düşüş yaşadı. ABD’de 5 yıllık tahvil faizi 1 Ağustos’ta %2,61 ile en düşük seviyesine ulaştıktan sonra %3,16’ya yükseldi.

Bu işaretler yatırımcı güveninin kaybolduğunu gösteriyor. İkincisi, Merkez Bankası’nın politikasından ve piyasalardaki gelecek haftalardan korkuyor. Piyasa gözlemcileri arasında Goldman Sachs’ın ABD hisse senedi baş stratejisti David Kostin, S&P 500’deki risk-ödül oranının Haziran ayındaki %17’lik artışın ardından artık çarpık olduğunu söylüyor.

Ona göre enflasyonda daha fazla artış olması durumunda ABD Merkez Bankası ekonominin vidasını daha sert sıkmalıdır. Oranlardaki bu artış, hisse senedi piyasası ve özellikle S&P 500 için yeni bir düşüşe neden olacaktır.

Buna ek olarak, Çin’deki art arda uygulanan kısıtlamalar ve gerilim altındaki emlak durumu, iyimserliğe yol açmıyor.

Yatırımcı duyarlılığı değişmeye hazır mı?

Bu ortam, yatırımcıları faiz oranlarında daha fazla artışa hazırlanmaya yönlendiriyor. Merkez bankalarının, özellikle hisse senetleri için, aynı zamanda hammaddeler ve tabii ki kripto para birimleri için büyük ölçüde etkileyecek bir eylem.

Çeşitli yatırımcılar ve tüccarlar, bu belirsiz zamanlarda tahvillere veya ABD doları sığınaklarına yönelerek mutlaka bir çözüm arayacaktır. Bu duyguyu ölçmek için korku ve açgözlülük endeksine başvurabiliriz. 21 Ağustos’ta 27/100’e düştü, 30 günün en düşük seviyesi. Gerçekten de, 16 Ağustos’ta hala 44/100 seviyesindeydi ve nötr bir piyasa hissiyatına işaret ediyordu. Bugün, en azından kısa vadede açıkça endişeli ve düşüş eğilimine giriyoruz.

Yeni bir düşüş bekleniyor mu?

Türevlere ve çeşitli teknik göstergelere odaklanan yatırımcılar, daha güçlü bir düzeltme konusunda nispeten kaygısız kalıyor. Nötr, en kötü ihtimalle düşüş eğilimi gösteren birçok gösterge görüyoruz. Buna toplam piyasa değerindeki düşüş de eklendiğinde, birçok gözlemci bu nedenle şimdilik karamsar. Faiz oranlarının sıkılaştırılması, kesinlikle kripto piyasası için daha fazla düşüşe neden olacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz