Chiliz (CHZ), Socios.com Fan Tokenleri Güçlendiren Kripto Para Birimi

Chiliz projesi 2018’de basit bir fikirden doğdu: spor kuruluşlarına taraftarlarıyla daha iyi etkileşim kurmalarına ve onlardan para kazanmalarına yardımcı olmak için blok zinciri tabanlı araçlar sağlamak. Bu amacı gerçekleştirmek için şirket, Chiliz (CHZ) tokenine dayalı Socios.com mobil uygulamasını başlattı. Ortak kulüplerin taraftarlarına taraftar tokenleri satmalarına izin verir, onlara birçok ayrıcalık sunan değiştirilebilir. Ancak Chiliz orada durmaya niyetli değil. Kripto para ekosistemindeki en popüler projelerden biri ile tanışın.

Chiliz (CHZ) nedir?

Chiliz şirketi, 2018 yılında Fransız girişimci Alexandre Dreyfus tarafından Binance, OK Blockchain Capital veya Ceyuan Ventures gibi kripto para ekosistemindeki büyük oyunculardan 66 milyon dolarlık bir bağış toplandıktan sonra kuruldu. Blockchain ve kripto para birimlerinin sunduğu olanaklar sayesinde spor varlıklarını hayranlarına yaklaştırmayı amaçlıyor.

Chiliz’in doğuşu bir gözlemle başlar. Yeterli bir çözüm olmadığında, spor veya eSpor hayranları favori takımlarının hayatına yeterince dahil olmuyor. Kuşkusuz, maçlar için bilet satın alabilirler, türev ürünler satın alabilirler veya kulüpleriyle sosyal ağlarda alışveriş yapabilirler, ancak bu daha ileri gitmez. İkincil olanlar da dahil olmak üzere takımlarıyla ilgili kararlarda söz hakları yoktur.

FAN Token: spor dünyası için tasarlanmış coinler

Chiliz, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla hayran katılımını ve para kazanmayı geliştirmek istiyor. Bunun için Socios.com mobil uygulamasını yarattı. Taraftarlar, favori takımları tarafından verilen taraftar tokenleri satın almak için oraya gidebilirler. Bu değiştirilebilir tokenler onlara bir takım avantajlar sağlar :

 • Otobüsün tasarımı, oyuncuların sahaya girmesi için müzik veya 3. forma seçimi gibi kulüplerinin hayatındaki ikincil kararlarda oy kullanma hakkı sunarlar:
 • Kulüpleriyle bağlantılı ayrıcalıklardan veya ödüllerden yararlanmayı mümkün kılarlar.

Spor kulüpleri ise hayranlarıyla iletişim kurmanın yeni bir yolunu buluyor. Ayrıca yeni nakit girişlerini kaydetmek için fan token satışından da yararlanıyorlar. Bu, Covid-19 pandemisinin neden olduğu büyük kayıpların damgasını vurduğu mevcut bağlamda gerçek bir nimettir.

Chiliz (CHZ) coin, taraftar tokenlerinin satın alınması ve satılması için özel para birimi olduğu Socios.com platformu için yakıt görevi görür. Hem Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak hem de BNB Zincirinde bir BEP-2 tokeni olarak işlev görür.

Şirketin ayrıca, yalnızca spekülatif amaçlarla fan token ticareti yapmakla ilgilenen herkes için bir borsa başlattığını unutmayın. Nitekim sağladıkları avantajlardan (oy hakkı, ödül vb.) yararlanabilmeleri için Socios.com uygulamasında tutulması gerekmektedir.

Chiliz Borsası olarak adlandırılan platform, birkaç diğer popüler kripto para birimi çiftiyle birlikte, şirketin verdiği tüm fan tokenlerini CHZ’ye karşı satışa sunuyor.

Chiliz ekosistemi

Bu yazı itibariyle, Chiliz ekosistemi büyük ölçüde Socios.com uygulamasına dayanmaktadır.

Socios.com platformunun tanıtımı

Taraftarların katılımını artırmak için tasarlanan Socios.com uygulaması, taraftarların favori takımları tarafından verilen taraftar tokenlerini satın almalarını sağlar. Bunun için platform üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerde değişim para birimi olarak görev yapan Chiliz (CHZ) tokenini kullanmaları gerekmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, Socios.com platformu büyük ölçüde, özellikle FC Barcelona’da bulunan tutkulu taraftarlar olan “socios”un işleyişinden esinlenmiştir. Kendi kulüplerinin hisselerine sahip olan bu futbol taraftarları, kulüp başkanının seçimine katılırlar ve takımlarının hayatındaki tüm önemli anketlerde görüşlerini bildirirler.

Tek bir fan token tutmak, bu tokenlarla ilişkili faydaların çoğundan yararlanmak için yeterlidir. Ancak bazıları, belirli kulüp kararlarını etkileyen oylarına daha fazla ağırlık vermek için mümkün olduğunca çok biriktirmeyi tercih ediyor.

Aslında, 1 CHZ token 1 oya eşittir ve kötüye kullanımı önlemek için genellikle 200 token olarak belirlenen bir üst sınır vardır. Elbette taraftar tokenleri oylama sırasında harcanmaz, gelecekteki bir ankette tekrar kullanılabilirler.

Ayrıca, bazı ödüllerin, genellikle on birim olmak üzere, minimum sayıda taraftar tokeni bulundurma şartına bağlı olduğunu da not ediyoruz.
Socios.com’da taraftar tokenleri edinmenin iki yolu vardır:

 • FAN Token Teklifleri (FTO): Bir kulüp veya takım Socios.com platformuna ilk kez geldiğinde, FTO olarak adlandırılan işlemle ilerler. Somut olarak, bu, belirli bir zamanda ve sabit bir fiyattan satışa sınırlı miktarda token koymaktan ibarettir;
 • FAN token ticareti: FTO geçtikten sonra, platformda arz ve talep kanunu tarafından belirlenen oranda taraftar tokenleri satın alınabilir.

Şu anda, Socios.com’da en çok temsil edilen spor, 50’den fazla kulübün mevcut olduğu futboldur. Ancak yeni ortaklıklar süresince, teklif diğer disiplinleri de kapsayacak şekilde genişletildi : dövüş sporları (MMA), basketbol, ​​tenis, motor sporları (Formula 1, NASCAR), Amerikan futbolu, eSports, buz hokeyi ve kriket.

Nihayetinde Chiliz’in hedefi, gezegendeki tüm spor varlıklarını kazanmak ve eğlence dünyasına açılmaktır.

Hayranların etkileyebileceği kararlar hakkında size daha net bir fikir vermek için , Socios.com’da yapılan bazı oylama örnekleri :

 • Ayın oyuncusunu seçin;
 • Takım otobüsü, 3. forma veya diğer türev ürünlerin tasarımını seçin;
 • Stadyumda, soyunma odasında, kaptanın kol bandında vb. gösterilen farklı mesajlara oy verin. ;
 • Arenaya girmek için müziği belirleyin, bir golü kutlayın, hatta ısınma, antrenman vb. sırasında çalınan çalma listesine oy verin. ;
 • Oyuncuların pratikte yapacakları eğlenceli bir meydan okuma seçin.

Her oy pusulasının seçimine spor kuruluşları karar verir. Tek sınır, hayal güçleri ve destekçilerine vermek istedikleri yetkilerin boyutudur.

Socios.com platformu, en ilgili kullanıcılarını kendi taraftar tokenleri olan Socios United (SSU) ile ödüllendiriyor. Satışa sunulmaz, uygulama üzerinde yapılan her işlemde veya hemen hemen birikirler. Ayrıca, uygulamanın günlük ücretsiz jeton kazanmanızı sağlayan bir özelliği olan token avının bir parçası olarak da toplanabilirler.

Yazma sırasında, SSU’lar, başvuru veya birkaç ortak kulüple ilgili anketlere katılmak veya ödül kazanmaya çalışmak için oyunlara veya sınavlara katılmak için kullanılır. Ama nihayetinde, Chiliz’in bu token için büyük emelleri var. Gelecekte, Socios.com’a ait organizasyonların yönetimi veya ödül törenlerinin organizasyonu gibi tamamen hayranlar tarafından yönlendirilen girişimlerin doğmasına özellikle izin verebilir.

2022’nin başlarında, UEFA ile ortaklığın bir parçası olarak platform, “Eklenti” adı verilen yeni bir token türü tanıttı. Avrupa kupalarında eleme turlarına katılan futbol kulüplerinin taraftar token sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılan ürünler, yeni avantajlar da getiriyor. Bunların arasında, maçlarda kullanılan maç topları, kale ağları veya köşe bayrakları gibi UEFA tarafından düzenlenen müsabakalardan hediyelik eşya kazanma ihtimalini de not ediyoruz.

Socios.com uygulamasının teknik işleyişi

Socios.com, çalışmak için iki farklı blok zincirine güveniyor : Chiliz Zinciri ve Ethereum blok zinciri adı verilen “izin verilen bir yan zincir”.

 • Chiliz Zinciri : Bu aslında Ethereum’un bir kopyasıdır, ancak yalnızca Chiliz’e adanacak şekilde modifiye edilmiştir. Oy verme ve satın alma/satış anlamında platformda olan her şey bu kanalda saklanmaktadır. Bu, zincire yeni bir blok eklemek için bir Yetki Kanıtı (PoA) sistemi kullanarak işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltır. Gerekirse, bu zincir ayrıca ölçeklenebilir ve örneğin birkaç milyon hayrandan fikirlerinin istendiği bir oylama sırasında artan sayıda işlemi kolayca barındırabilir.
 • Ethereum blok zinciri: ERC20 işlemleri açısından platformda gerçekleşen her şey bu blok zincirine kaydedilir. Bu, esas olarak FTO’dan verilen tokenların CHZ coinlerine karşı değişimini içerecektir.

Kısaca özetlemek gerekirse, CHZ coinleri Ethereum blok zincirinde verilirken FTO’lardan tokenlar yan zincirde verilir. CHZ ERC-20 tokenlerinizi (Ethereum blok zinciri) BEP-2 tokenlarına (BNB Zinciri) dönüştürerek Binance DEX’te takas etmenin mümkün olduğunu unutmayın.

Daha da önemlisi, şirket bu yazıyı yazarken (Mayıs 2022), Chiliz ekosistemini diğer oyunculara açmayı amaçlayan Chiliz Chain 2.0’ı piyasaya sürüyor. Bu yeni çözüm, 31 Mart 2022’den beri test aşamasındadır ve yıl sonuna kadar herkesin kullanımına sunulacaktır.

Chiliz Chain 2.0, üç ana hedefi karşılıyor :

 1. Üçüncü taraf geliştiricilerin Socios.com ile birlikte çalışan ürünler oluşturmasına olanak tanıyan açık bir ekosistem oluşturun. Bu, uygulamanın dışındaki fan tokenlerin kullanımlarıyla ilgili olabilir, ancak örneğin fan tokenlerin ötesine geçen yeni ürünlerin oluşturulmasıyla daha da ileri gidebilir. Özellikle, yakın zamanda Chiliz ekosisteminde mevcut olan, takas edilemeyen tokenleri (NFT’ler) düşünüyoruz;
 2. Socios.com uygulamasında kullanılan döviz para biriminden çok daha fazlası olacak şekilde CHZ coinini geliştirin;
 3. Onaylanan tüm paydaşların (Socios.com ortakları, ortak sponsorlar veya diğerleri) düğüm operatörleri olacağı ve ağın artan benimsenmesinden yararlanacağı Proof of Stake Authority (PoSA) modelini benimseyin.

Somut olarak, Chiliz Zincirinin bu evrimi, projenin Web3 devrimini tamamen benimsemesine izin verecektir. Chiliz, harici geliştiricilerin üzerinde çalışabileceği birkaç uygulama alanı belirledi:

Nisan 2022’de Socios.com , dijital geliştirme ajansı Wave ile bir ortaklık imzaladı. Bu ittifak, taraftar token sahiplerinin doğrudan uygulama üzerinden spor oyunlarına erişmesine izin verecek.

Futbol, ​​Blockchain, Kripto Para Birimleri ve NFT’ler

Chiliz Fan Tokenleri rekabetle karşı karşıya

Chiliz ve Socios.com, fan token kavramını icat etti, ancak şimdi sadece herhangi bir rakiple değil, rakiplerle karşı karşıyalar:

 • Binance : Gezegendeki en büyük borsa, Chiliz’e bahse giren ilk yatırımcılardan biri olabilir ve Socios.com’da yayınlanan ve ortağının yürümesini engellemeden tüm fan tokenlerini listeler. Platform, Lazio futbol kulübü ile ortaklaşa geçen yıl ilk taraftar tokenlerini piyasaya sürdü. O zamandan beri Fransız Formula 1 takımı BWT Alpine F1 Team ve diğer iki futbol takımı (FC Porto ve Santos FC) ile anlaştı.
 • Bitci.com : Chiliz veya Binance’den çok daha az bilinen Türk borsası bitci.com da fan token yarışına girdi. Kuşkusuz, ortakları arasında birinci kademe takımlar yok, ancak güçlerini daha az ünlü spor organizasyonlarına yoğunlaştırıyor ve işe yarıyor, çünkü bu satırları yazarken 26 fan token sunuyor ve daha fazlasını vermek üzere.

Şu an için Chiliz rekabette bir adım önde olmaya devam ediyor, ancak devamı gelir mi…

CHZ coin nasıl satın alınır?

Chiliz (CHZ)coin satın almanın farklı yolları vardır :

 • Socios.com uygulaması üzerinden kredi kartı ile;
 • Binance, Kraken, Coinbase, OKX, FTX, Bitfinex, Kucoin gibi dünyanın en popüler borsalarından;
 • Chiliz Borsası’ndaki kripto para birimlerinde;

Binance borsasında CHZ coin nasıl alınır?

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve CHZ/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için CHZ satın almak;

Chiliz ve CHZ coin yorumları

Chiliz’in arkasındaki fikir ilginçtir ve spor takımlarının taraftar kitlelerinden para kazanmalarına olanak tanırken ikincisinin birçok avantajdan faydalanmasına izin verir. Özellikle taraftar token sahipleri, kulüpler tarafından alınan belirli kararlara katılabilir.

Hem spor derneklerinin ek gelir elde etmesini hem de taraftarların takımlarının yönetimine daha fazla dahil olmalarını sağlayan yenilikçi bir konsept. Ve en azından bu modelin hedef kitlesini bulduğunu söyleyebiliriz: Socios.com uygulamasının Nisan 2022’de 167 ülkede zaten 1,5 milyon kullanıcısı vardı.

Bugün Chiliz, blok zinciri teknolojisinin gerçek dünyada başarılı bir şekilde uygulanmasının birkaç örneğinden biri olarak duruyor. Artan gelirlerinin ötesinde, başarısı ortaklıklarla pekiştirilmektedir. Şu anda futbol, ​​eSpor, basketbol, ​​Amerikan futbolu, buz hokeyi veya kriket gibi çeşitli disiplinlerde 125’ten fazla ortak spor kuruluşu var. CEO Alexandre Dreyfus’un Ekim 2021’de söylediği gibi şirket, spor dünyasının ötesine geçmeyi planlıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here