Kripto piyasa değeri Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye düştü

Kripto para piyasasındaki satışlar yoğunlaştı ve neredeyse tüm büyük kripto varlıkları arasında daha fazla kayıplara yol açtı. Son 24 saat içinde, toplam kripto para piyasa değeri %17,5 azalarak 1,22 trilyon dolara ulaştı. Bu, Şubat 2021’den bu yana en düşük seviye.

Günlük -%11,4’lük bir değişimle Bitcoin, 30.000 dolar fiyat seviyesinin altına inerek sert düşüş yaşadı. Alıcılar 27.400 dolar civarında bir rahatlama sağlamak için devreye girdi ve mütevazı bir toparlanmanın ardından dünyanın en büyük kripto para birimi şimdi 28.000 doların biraz üzerinde el değiştiriyor. 

BTC, altcoinlerden önemli ölçüde daha iyi durumda kaldı ve bu da BTC hakimiyetinde %2,4’lük bir artışa neden oldu. Bitcoin şu anda toplam kripto piyasası değerinin yaklaşık %43.8’ini temsil ediyor. 

Altcoin piyasaları şu anda bir kan banyosunun ortasında, piyasa değerine göre ilk 100 kripto varlığın 34’ü son 24 saatte %30’dan fazla düştü. En iyi 100 kripto varlığın 70’i %20 veya daha fazla düştü.

LUNA, UST çöküşü sonrasında düşüşler devam etti

Kripto para piyasası bir süredir ayılarla mücadele ederken, UST stablecoin’inin ve ilgili LUNA tokeninin çöküşü piyasadaki düşüşü hızlandırdı. UST şu anda hedeflenen 1 dolarlık sabit fiyatından çok uzağında.

UST neden çöktü ve Terra ekosisteminin geleceği nedir?

Kripto para piyasası tarihinde gördüğümüz tartışmasız en dramatik fiyat düşüşünü sergileyen LUNA için durum daha da kötü. Bir haftadan kısa bir süre önce 85 dolardan işlem gören token, şimdi sadece 0,022 dolarlara kadar düşüş yaşadı. Daha önce kendisini ilk 10 içerisinde gören LUNA, şu anda piyasa değerine göre 193. kripto varlığı ve sadece 75 milyon dolarlık bir değere sahip.

Tether’in USDT stablecoini bile baskı altına girdi

Günümüzün kripto para çöküşünün en dikkate değer yönlerinden biri, piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT) ‘nin önemli bir baskı altına girmesidir. USDT fiyatı, borsalar ve işlem çiftleri arasında değişiklik gösterdi, ancak çoğu işlem yerinde USDT’nin 1 dolarlık hedef fiyatının altına düştü. Kraken’in USDT/USD ticaret çiftinde USDT, 0,986 dolara geri dönmeden önce kısa bir süre için 0,920 dolara kadar düştü.

Şu anda mevcut olan bilgiler göz önüne alındığında, USDT’nin temel nedenlerden dolayı sabit fiyatının değiştiği düşünülmüyor. Tether’in USDT tokenlarını her biri 1 ABD Doları karşılığında kullanamadığına dair herhangi bir rapor görünmüyor. 

Bunun yerine, USDT üzerindeki satış baskısının, Terra’nın UST stablecoin’inin son çöküşünün neden olduğu daha geniş piyasa belirsizliğinin bir sonucu olduğu görülüyor. Tether’in geçmişteki yasal sorunları ve USDT’yi destekleyen rezervlerle ilgili çeşitli tartışmalar, bazı trader’ların USDT’lerini USD Coin , Binance USD ve Pax Dollar gibi daha güvenli olarak algılanan stablecoin’lerle değiştirmesine yol açabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here