JP Morgan, metaverse dünyasına katılan ilk banka oldu

Wall Street’teki büyük yatırım bankası JP Morgan, metaverse hakkındaki çalışma raporunu açıkladı. Aynı zamanda artık Decentraland’da (MANA) bir vitrini olduğunu öğreniyoruz. Bu sektörle ilgili vizyonunu değerlendirelim.

Metaverse dünyasındaki ilk banka

Metaverseler üzerine bir araştırma raporunun yayınlanması vesilesiyle JP Morgan, Decentraland (MANA) metaverse’sindeki yeni odasını tanıttı. Daha doğrusu, söz konusu blok zinciri bölümü olan Onyx’i bu sektörde “dayanağa sahip” ilk büyük banka yapıyor.

Bu, grubun, raporu bu vizyonu geliştirerek başlayan Web 3.0 tarafında yeni fırsatları yakalama arzusunu göstermektedir:

“Bugün bildiğimiz şekliyle metaverse’nin tüm insan etkileşimini devralacağını önermek için burada değiliz, bunun yerine tüketiciler ve markalar için sunduğu birçok heyecan verici fırsatı keşfetmek için buradayız.”

Nitekim JP Morgan’ın tahminlerine göre bu sektörde 2027 yılında reklam harcamaları 18,41 milyar dolar olacak. Banka ayrıca, metaverse projeleri: Decentraland, The Sandbox, Somnium Space ve Cryptovoxels için arsa fiyatlarının geçen yıl 6 ayda iki katına çıktığını ve Haziran ayında ortalama 6.000 dolardan Aralık ayında 12.000 dolara çıktığını gözlemliyor.

Bu nedenle, gerçek dünya hizmetlerinin bu dijital evrenlerde kopyalandığını gördüğü, umut verici olduğunu düşündüğü bir pazardır:

“Zamanla sanal emlak piyasası, kredi, ipotek ve kiracılık dahil olmak üzere fiziksel dünyaya benzer hizmetleri görmeye başlayabiliriz.”

Futurent : NFT Emlak Platformu ve Metaverse

Wall Street devi ayrıca, özellikle avatarların kişiselleştirilmesine hitap eden, değiştirilemez tokenlar (NFT) biçimindeki dijital sarf malzemeleri etrafında gelişen işletmeler görüyor.

JP Morgan: Blok zincirinde girişimci bir banka

JP Morgan, blok zincirindeki ilk girişimi bu değil. En önemli gerçek, JPM Coin’in ihracı ile Onyx bölümünün oluşturulmasıdır. JPM Coin, sınır ötesi kurumsal ödemeleri hızlandırmak için dolar sabitlenmiş bir sabit paradır. Grup ayrıca geçen yıldan beri müşterinin talebi üzerine belirli kripto para birimlerinde bir yatırım hizmeti sunuyor.

Bu tür olumlu gelişmeler kripto para piyasası ve metaverse için oldukça önemli.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz