Hivemapper, Web 3.0’ın Google Haritaları olacak

Web 3.0 için merkezi olmayan Google Haritalar oluşturmayı hedefleyen Hivemapper, ilk bağış toplamada 18 milyon dolar topladı. Açık kaynak çalışması ve topluluk tarafından güncellenmesi, eğer fikir gerçekten ikna etmeyi başarırsa, bahsinde başarılı olması için ona argümanlar verebilir.

Hivemapper merkezi olmayan bir Google Haritalar

Hivemapper, Yahoo’nun eski ürün yönetimi direktörü kurucu ortağı ve CEO’su Ariel Seidman’ın Google Maps of Web 3.0 olma potansiyeline sahip olduğunu söyleyen San Francisco merkezli bir California girişimidir.

Bunu akılda tutarak, bir A Serisi bağış kampanyası 18 milyon dolar topladı. A Serisi, henüz piyasada kendini kanıtlamadığı bir projenin en başında gelir.

Yatırımcılar arasında Solana (SOL) kurucu ortaklarından Anatoly Yakovenko ve Raj Gökal, Helium (HNT) kurucusu Amir Haleem ve Tinder’ın eski CEO’su Elie Seidman’ı görüyoruz. Finansman turu Multicoin Capital tarafından yönetildi.

Ariel Seidman oraya tesadüfen gelmedi çünkü Yahoo’da geçirdiği süre boyunca Yahoo Maps projesinde çalıştı. Ancak herkesin bildiği gibi, bu savaşı Google Haritalar kazandı, bu yüzden Hivemapper’ı belirli bir intikam ruhuyla kurdu:

“Aynı bütçeye sahip değildik ve sonunda kazandılar. Ama rekabetçi bir insan olarak, benim için çok sinir bozucuydu.”

Bugün, işletmeler için Google hizmetlerinin fiyatlarıyla karşı karşıya kaldığında, oynayacak bir kartı olduğuna ve merkezi olmayan, açık kaynak kodlu, daha ucuz ve neredeyse gerçek zamanlı olarak güncellenen bir ekosistem sunabileceğine inanıyor.

Web devlerine karşı nasıl mücadele edecek?

Dünyanın yüzeyini haritalandırabilmek, milyarlarca dolara mal olan ve onu daha da güncel tutan bir tutkudur. En azından, bu akıl yürütme, yalnızca merkezi bir bakış açısıyla düşünülürse geçerlidir. Ancak Hivemapper söz konusu olduğunda, herkes ağı gerçek zamanlı olarak güncelleyebilir ve bunun için HONEY token ile ödüllendirilebilir.

Nitekim aracına gömülü bir kamera (dashcam) kullanarak navigasyon verilerini kaydetmek ve projeye katkıda bulunmak mümkün olacak. Bu vizyonla, Kaliforniyalı girişim, üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltır ve Ariel Seidman’ın belirttiği gibi, çok düzenli olarak güncellenen bir harita sunma olanağına sahiptir:

“Google’ın arka bahçesinde bulunan Google Street View’da Palo Alto’daki University Avenue’ye bakarsanız, muhtemelen her 14 ayda bir güncellenir. Aynı fiyata, muhtemelen haftada bir yapabiliriz.”

BlockWallet : Gizlilik Odaklı Web3 Cüzdanı

Proje, ağın aktörlerinin bir kutu sayesinde evlerinden bağlantılarını paylaştığı merkezi olmayan bir İnternet kurmak isteyen şimdi Nova Labs olarak yeniden adlandırılan Helium’un başarısından ilham alıyor. Ayrıca, Hivemapper Solana üzerine kurulmuş olmasına rağmen, araç kameraları tarafından toplanan veriler Helyum ağı tarafından tam olarak iletilecektir.

Bu araç içi kameralar ön sipariş için zaten mevcut. Başlangıçta, önümüzdeki yaz 33 şehre, ardından yıl sonuna kadar dünya çapında sevk edilecekler.

Zorluk çok büyükse, Hivemapper tarafından sunulan fikir daha az umut verici değildir. Arabayla karlı bir yolculuk yapma olasılığı, insanları topluluğa katılmaya ve en hafif tabirle orijinal olan bu madenciliğe başlamaya motive edebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here