Hisse senetleri tırmanıyor, Dolar Euro karşısında geriledi

Hisse senedi piyasaları yükseldi ve Pazartesi günü, resesyon korkularının hafifçe azalmasıyla Dolar Euro ve Sterlin karşısında geriledi.

Petrol fiyatları, yatırımcıların Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, Çin’de bir Kovid artışı ve merkez bankalarının hızla faiz oranlarını yükseltmesinden endişe duymaya devam etmesine rağmen, neredeyse yüzde iki arttı.

Haziran perakende satışlarının tahminlerin üzerinde gelmesi ve bankacılık devi Citigroup’un Nisan-Haziran sonuçlarının beklentileri aşmasının ardından Wall Street Cuma günü yükseldi.

Pozitiflik, Asya ve Avrupa borsalarında güçlü kazanımlarla Pazartesi gününe kadar devam etti.

Güçlü bir dizi ekonomik veri, ABD Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini daha fazla artıracağına dair son zamanlardaki iddiaları artırmış olsa da, son rakamlar, önümüzdeki hafta daha keskin bir faiz artırımını garanti edecek kadar büyük görülmedi ve durgunluk korkularını hafifletti.

Piyasa analistleri yaygın olarak ABD merkez bankasının 75 baz puanlık bir artış açıklamasını bekliyor, ancak bazıları on yıllardır görülen yüksek enflasyonu düşürmek için yüzde bir puanlık bir artışın hazır olabileceğini öne sürüyor.

Avrupa Merkez Bankası harekete geçecek

ECB Perşembe günü faiz oranlarını on yıldan fazla bir süredir ilk kez yükseltmeye hazırlanıyor.

Fiyatlardaki ani artışı engellemek için merkez bankası, 2011’den bu yana ilk kez borçlanma maliyetlerini çeyrek puan artırmayı planladığını söyledi.

ECB’nin bir dizi artış açıklayan diğer merkez bankalarıyla karşılaştırıldığında harekete geçmekte gecikmesi (euro bölgesi resesyon korkularıyla birleştiğinde) Euro geçen hafta Dolar ile paritede aynı seviyeye düştü.

Ancak Pazartesi günü, Avrupa’nın tek para birimi İngiliz sterlini karşısında yüzde bir değer kaybeden dolar karşısında yüzde 0.7 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz