Hisse senetleri Fed sonrasında yükseldi

Küresel hisse senedi piyasaları Perşembe günü, ABD faiz oranlarında yirmi yıldan fazla bir süredir yapılan en büyük artışın daha da keskin olmamasının verdiği rahatlamayla yükselişe geçiyor.

Londra, Paris ve Frankfurt, Çarşamba günkü 50 baz puanlık Federal Rezerv faiz artırımının toplu tezahüratları ve beraberinde 75 baz puanlık hareketlerin artık olası olmadığına dair sinyaller arasında Avrupa’da %1,3 ile %2 arasında yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası’nın Aralık ayından bu yana dördüncü kez oranlarını artırmasıyla Avrupa devlet tahvili getirilerini büyük ölçüde kontrol altında tutarken, Brent fiyatları Avrupa Birliği’nin Rusya’dan petrol ithalatını yasaklama planının %5 artış göstermesinin ardından istikrar kazandı.

Döviz piyasalarında, Fed’in hamlesinin yaklaşık iki ayın en büyük düşüşüne yol açmasının ardından dolar kademeli olarak dengesini geri kazanıyordu. 2015’ten bu yana en büyük yıllık kazanç yolunda bu yıl şimdiye kadar %7’den fazla arttı.

Sterlin, BoE’nin tamamen beklenen 25 baz puanlık artışa rağmen 1.2548 dolara geri dönerken, Euro da korkunç Alman endüstriyel sipariş verilerinin ardından 1.05 dolara geriledi.

Boğalar, hisse senedi piyasalarına odaklandı

Wall Street boğaları, Dow Jones Endüstriyel Ortalama’nın %2.8 artışını, S&P 500’ün %3 artışını ve Nasdaq’ın %3.1 daha yüksek kapanışını görmüştü. Vadeli işlem fiyatları daha sonra bir miktar kar elde etmeye işaret etti, ancak BlackRock’tan Chedid, nihayet bazı olumlu işaretlerin görülebileceğini söyledi.

ABD Borsa Yatırım Fonlarında alım satım (şu anda büyük piyasa hareketlerini pasif bir şekilde takip etmek için kullanılan ana araçlar) Çarşamba günkü ralli sırasında tüm işlemlerin %37’sine, geçen ay boyunca normalden %10 daha fazla yükseldi.

Ayılar için, önümüzdeki hafta Moskova’da yapılacak önemli İkinci Dünya Savaşı Zafer Günü geçit törenleri öncesinde Ukrayna’da hala bir ateşkes belirtisi yoktu.

Binlerce şehri yerle bir eden işgalin ilk haftalarında Kiev’i ele geçirmeyi başaramayan Rusya, Mariupol’daki Azovstal çelik fabrikaları da dahil olmak üzere Ukrayna’nın güney ve doğusundaki saldırılarını hızlandırdı.

Bir gecede, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi, hem Japon hem de Kore piyasalarının resmi tatiller nedeniyle hala kapalı olması nedeniyle ticaret zayıf olmasına rağmen, mütevazı bir %0,5 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here