Euro, Dolar ve Yen karşısında toparlanıyor

Tek para birimi, Avrupa Merkez Bankası liderlerinin sert oran artışlarını açıklayan yeni yorumlarından yararlanarak dolar karşısında %1.4’ten fazla değer kazandı. Euro bölgesi para birimi yeniden güçleniyor.

Alman merkez bankası patronunun, enflasyona karşı koymak için euro bölgesinde yeni önemli oran artışları öngördüğü yönündeki açıklamalarının ardından Euro, Dolar ve yen karşısında yükseldi.

Euro dolar karşısında %1,33 artarak 1,0175 dolara sıçradı, üç buçuk haftanın en yüksek seviyesi ve Japon para birimi karşısında %1,52 artarak 145,25 yen oldu. Döviz aracı kurumu Oanda platform analisti Craig Erlam, ECB üyelerinin son günlerdeki yorumlarına göre ECB’nin oranlarını daha fazla yükseltmesi gerektiğini vurguladı. Son haftalarda 20 yılın en düşük seviyesine düşen Avrupa para biriminin güçlü toparlanmasında teknik bir “düzeltici unsurun” oynadığına inanıyor.

Alman merkez bankası başkanı, yükselen enflasyon karşısında Euro bölgesinde yeni “önemli” faiz artırımları için zemin hazırladı

Almanya’nın 2022’den itibaren resesyona girmesinin “mümkün” olduğunu düşünen Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın kilit faiz oranını 0,75 yüzde puanı yükseltmek için “Perşembe günü attığı adım” “önemli bir sinyal” dedi.

Euro, birkaç seanstır güvenli liman olan dolar üzerinde baskı yaratan risk iştahının geri dönüşünden de yararlanıyor. ABD enflasyonu Temmuz’da %8.5’e düşmeden önce Haziran’da 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri Salı günü açıklanacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz