EUR/USD, 20 yılın en düşük seviyesine geriledi

EUR/USD düşüş baskısı altına girdi ve Dolar gücünün baskısı altında 0,9750’nin altında yirmi yılın en düşük seviyesine düştü. Bu arada, Almanya ve AB’den gelen veriler, özel sektördeki ticari faaliyetlerin Eylül ayında daralmaya devam ettiğini gösterdi.

EUR/USD, 0.9750 mesafesinde işlem görüyor. Bu seviyenin altında dört saatlik bir kapanışla, 0.9700 ve 0.9660’a (Ağustos 2002’nin en düşük seviyesi) doğru ek kayıplara tanık olunabilir.

Dört saatlik grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 30’un oldukça altında kalıyor ve paritenin bir sonraki bacak düşüşten önce teknik bir düzeltme yapabileceğini gösteriyor. Bu durumda 0.9800, 0.9880 ve 0.9900 (psikolojik seviye) öncesi ilk engel olarak görülebilir.

Günün erken saatlerinde Euro bölgesinden gelen veriler, derin bir resesyona ilişkin endişeleri yeniden canlandırdı ve Euro’yu ek satış baskısıyla uğraşmak zorunda bıraktı. S&P Global’in Almanya için Bileşik PMI’si Ağustos’taki 46,9’dan 45,9’a düşerken, Euro bölgesi için 48,9’dan 48,2’ye düşerek, özel sektördeki ekonomik aktivitenin güçlenerek büyümeye devam ettiğini ortaya koydu.

Günün ikinci yarısında S&P, ABD için de ön PMI rakamlarını yayınlayacak. Hizmet sektöründeki faaliyette bir toparlanma, doların hafta sonu öncesinde rakiplerini geride bırakmaya devam etmesine yardımcı olabilir. Bu arada, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri %0,5 ile %0,7 arasında kayıp yaşıyor, bu da güvenli liman akışlarının Amerikan işlem saatlerinde finans piyasalarına hakim olabileceğini gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz