Eski Ethereum madencileri yeni blok zincirlere yönelmek zorunda kalacak

The Merge’den bu yana, çoğu eski Ethereum madencileri, işlerine devam etmek için yeni blok zincirleri arıyorlar. The Merge olarak bilinen Ethereum blok zincirinin başarılı geçişine rağmen, bazı Ethereum yatırımcıları bu Perşembe günü resmi blok zinciri tarafından terk edilen eski sözde “iş kanıtı” protokolünde kalabilecekler.

İkincisi, yeni bir blok zinciri ve eski blok zinciri protokolünü kullanan blok zincirini iki ayrı blok zincirine bölmekten oluşan bir süreç olan bir hard fork yolunu almak zorunda kalacak. Blok zincirlerinin tarihinde, bazı çatallar diğerlerinden daha iyi bilinmektedir. Örneğin, 2017’de gerçekleşen Bitcoin blok zincirindeki Bitcoin Cash’in durumu budur. Ethereum blok zinciri de 2016’da sert bir çatallanma yaşadı ve Ethereum Classic ile sonuçlandı.

Ethereum madencilerine alternatif blok zincirleri

Bu Perşembe günkü Merge’e geri dönelim. Hatırlatma olarak, blok zincirinin geçişi, “iş kanıtı” (veya PoW) adı verilen bir işlem yönteminden “pay kanıtı”na (veya PoS) geçmekten ibaretti. “Madenciler”in “doğrulayıcılar” ile değiştirildiğini ima eden bir geçiş.

Ethereum Merge Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı içeriğimizden Ethereum güncellemesi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Ancak madenciler son sözlerini söylemediler. Gerçekten de, bazıları zaten Ethereum Classic gibi “proof of work” kullanarak tokenlere yöneliyor. EthereumPOW (ETHW) adlı yeni bir hard fork’un ortaya çıktığını da gördük, ancak bu token sadece spekülatif kalıyor ve henüz resmi bir blok zincirinde dolaşımda değil. Proje yine de Poloniex ve BitMEX gibi kripto para borsalarından destek almayı başardı.

Eski madencilerin alternatif blok zincirlere yönelmekten başka gerçek bir seçeneği yok: zaten birçok piyasa katılımcısı sunucular ve grafik kartları gibi pahalı madencilik sistemlerine yatırım yaptığı ve onlar için yeni protokole bağlı kalmanın söz konusu olmadığı için..

Kırılgan bir sistem

Ancak, yeni “pay kanıtı” protokolü uygulandıkça, eski süreçle yapılan etherleri artık kabul edemeyeceğimiz göz önüne alındığında, bu yalnızca zaman alacaktır.

“Orijinal Ethereum zincirini kopyalamanın sorunu, ETHW’nin artık GPU madenciliğini (grafik kartı, editörün notu) yapacak olan zorluk bombasını (belirli bir tarihten itibaren ether madenciliği yapmak için gereken hesaplamaları büyük ölçüde karmaşıklaştıracak bir mekanizma, Editörün notu, Editörün notu) içermesidir. 

Bu sadece eski ekipmanı mümkün olduğunca kullanmaya, en azından onları karlı hale getirmeye ve çok fazla kaybetmemeye hizmet edecektir. Bu aynı zamanda eski yöntem etherlerini ve yeni yöntem etherlerini değiştirecek olanlar için teknik arbitrajlar yaratabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz