Enflasyon korkuları arttıkça hisseler düşüyor

Enflasyon korkularının ivme kazanmasıyla birlikte hisse senedi piyasaları Perşembe günü çoğunlukla düştü ve tüm gözler Avrupa bölgesinde yükselen tüketici fiyatlarıyla mücadele etmeyi amaçlayan Avrupa Merkez Bankası politika toplantısının sonucuna çevrildi.

ECB’nin, euro bölgesi politika yapıcılarında enflasyonun hızlanan hızına ilişkin endişeler nedeniyle tahvil alım teşvikinin bitiş tarihini açıklaması bekleniyor.

Durdurma, borçlanma maliyetlerini artıran diğer merkez bankalarının ayak izlerini takip ederek, on yıldan uzun bir süredir ilk kez ECB’nin faiz oranlarını yükseltmesine bir başlangıç ​​niteliğinde.

Döviz cinsinden euro, dolar ve sterlin karşısında dengelendi.

Gözler Avrupa Merkez Bankası’nda

Dünya genelindeki enflasyon, büyük ölçüde artan petrol ve gaz fiyatlarının körüklediği on yıllardaki en yüksek seviyelere ulaştı.

Ekonomiler pandemi kilitlenmelerinden çıktıkça enerji talebi yükselirken, arzlar büyük üretici Rusya tarafından Ukrayna’nın işgali tarafından vuruldu.

Tüccarlar ayrıca Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verilerini bekliyorlardı.

Analistler, Amerikan tüketici fiyatlarını düşürmeye çalışırken, Federal Rezerv’in şahin yoluna bağlı kalmasını ve bu yıl en az üç toplantı için ABD faiz oranlarını yarım puan artırmasını bekliyorlar.

Covid korkuları dünyanın en büyük ikinci ekonomisi üzerinde oyalanırken, Çin’deki ekonomik görünüm üzerinde yeni bir belirsizlik vardı.

Veriler, Çin’in ihracatının Mayıs ayında, fabrikaların yeniden başlaması ve Şanghay’ın yorucu bir karantinadan yavaş yavaş çıkmasıyla tedarik zincirlerinin çözülmesiyle güçlü bir şekilde toparlandığını gösterirken, metropol Cumartesi günü 2,7 milyon kişilik bir bölgeyi toplu koronavirüs testi için kapatacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz