Dolar güvenli liman statüsüyle yükseldi

Yatırımcıların artan resesyon riski nedeniyle küresel olarak hisse senetleri düşerken ABD varlıklarında güvenlik arayışında olmaları nedeniyle Dolar Çarşamba günü yükseldi. Önde gelen emsallerine karşı endeksini iki hafta önce görülen yirmi yılın en yüksek seviyesinin altında tutuyor.

Doların altı karşılığına karşı değerini ölçen dolar endeksi, gecelik eurodaki zayıflığın etkisiyle %0.067 artışla 104.54’e yükseldi. 105,79 ile yirmi yılın en yüksek seviyesi 15 Haziran’da görüldü.

ABD 10 yıllık Hazine getirilerinin Tokyo ticaretinde yaklaşık bir puan düşmesine rağmen dolar güçlüydü, çünkü artan risk hissiyatı nedeniyle tahviller yatırımcıların lehine kaldı.

Asya hisse senetleri, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltmek için acele ettiği bir zamanda ABD tüketici güvenindeki keskin düşüşün ekonomik yavaşlama endişelerini artırmasının ardından bir gecede Wall Street’teki ağır kayıpların ardından geriledi.

Euro, Salı günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde’ın ECB’nin yıllık forumunda Avrupa faiz oranlarının gidişatı hakkında yeni bir fikir vermediği Salı günü 1.05025 dolara kadar düştükten sonra şuanda 1.0506 dolar seviyesinde.

Ekonomistler herhangi bir zammın büyüklüğü konusunda ikiye bölünmüş olsalar da, ECB’nin on yıldan beri ilk kez Temmuz ayında faiz oranlarını artırarak küresel emsallerini takip etmesi bekleniyor.

Lagarde ve Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü daha sonra forumda bir panelde konuşacaklar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz