Bitcoin için konsolidasyon mu yoksa yeni düşüş mü?

Birçok gösterge ve Onchain analizi, pazarda olası bir iyileşmeye işaret eden olumlu bir piyasa ortaya koyuyor. Teknik analiz, Bitcoin’in 2022 yılı için yeni düşük seviyelere düşme olasılığını hala artırıyor.

Bitcoin 21.000 doların altında

26 Temmuz’da, Bitcoin fiyatı 21.000 doların altına düştü, önceki hafta biriken kazanımların çoğunu sildi ve Glassnode analistlerinin haftanın dibi olarak tanımladığı 23.300 ila 18.500 dolar aralığına geri döndü. Analistler, düşüşün ana nedenleri olarak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 26-27 Temmuz toplantısını ve beklenen Federal Rezerv faiz artışını gösteriyor.

ABD ekonomisinin resesyona girdiği açıklanmadıkça, bazı tüccarlar beklenen 75-100 baz puan (BPS) rallisinin ardından BTC, Ethereum (ETH) ve diğer büyük sermayeli altcoinlerin geri dönebileceğini görebilecek bir ralli olacağına inanıyor. Tabii ki, bu duygu katı analizden daha fazla spekülasyonu yansıtıyor.

BTC’nin son 42 gündür olduğu aralıkta işlem görmeye devam ettiği göz önüne alındığında, asıl soru, piyasanın daha fazla konsolidasyon mu yoksa başka bir düşüş ve potansiyel kapitülasyon döngüsü mü getireceğidir.

Glassnode’daki analistler, 26 Temmuz’daki zincir içi haber bülteninde, yatırımcıların, kapitülasyondaki zirvenin uzun zaman önce geçtiğini gösteren, birden fazla teknik ve zincir üstü metriğin “birleşmesi yoluyla” kanaatlerini bulabileceklerini söylüyorlar. Analistler, hızlı kaldıraç düşürmenin birçok metriği “aşırı istatistiksel sapmalara” yolladığını ve düşüşün en kötü ihtimalle geride kalmasıyla birlikte, Bitcoin’in fiyatının 20.000 dolarlık bölgeye dönmesinin beklendiğini söyledi.

Uzun vadeli ve kısa vadeli satıcıların çeşitli göstergeleri ve gerçekleşen fiyat, Mayer’in çoklu ve uzun vadeli günlük ve haftalık hareketli ortalamaları gibi göstergelerle karşılaştırıldığında Glassnode, göstergelerin ve tarihsel verilerin birleştiğinin artan yükseliş momentumunu gösterdiğini öne sürüyor.

Teknik analiz bize Bitcoin hakkında ne söylüyor?

Teknik bir analiz perspektifinden bakıldığında, Bitcoin’in 24.200 dolara hareketi, mevcut aralıkta kısa bir kırılma ve bu momentumu koruyamamak, bizi bu aralığın ortasında, yakın bir yerde daha düşük desteğin yeniden test edilebileceğini aklımıza getiriyor. 20 günlük hareketli ortalama 21.500 dolarda.

Bağımsız piyasa analisti Michaël van de Poppe’ye göre, BTC için tutulacak bölge 21.600 dolardı. Varlığın fiyat hareketi bu haftaki FOMC yorumlarına bağlı.

CryptoISO, hisse senedinin bitcoin ile korelasyonu ve 21.500 dolarlık alanın BTC fiyatı için önemi konusunda benzer bir düşünceyi dile getirdi.

Fraktal meraklıları, mevcut aralıktaki fiyatın, 8 Mayıs-12 Temmuz ve 12 Temmuz çöküşüne ürkütücü bir şekilde benzer olduğunu belirtiyor, ancak analistler, Voyager , Celsius ve 3AC’nin patlaması gibi çeşitli kötü haberlerin önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Her iki durumda da, 34-42 günlük yatay konsolidasyon dönemlerini yansıtıyor ve birçok durumda deneyimli tüccar Peter Brandt mevcut piyasa yapısını “dikdörtgen” tipi bir teknik analiz modeli olarak tanımladı.

Modelin mevcut aralıktan daha düşük kırılması durumunda, fiyatı bazı tüccarların uzun süredir belirttiği 14.500-13.000 dolar alanına getirecektir. Sonuç olarak, geçen haftaki aralığın 20 Temmuz’da 24.200 dolardan kırılması, üst Bollinger Bantları bandının kırılmasına izin verdi. Şimdi fiyat orta BB çizgisinin altında olduğuna göre, BTC’nin bu aralığın altında bulunan alt banda doğru 24.200 dolar ila 18.600 dolar arasında daha düşük işlem yapma şansı arttı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz