Onchain Nedir ve Onchain Analizi Nasıl Yapılır?

Alternatif bir piyasa analizi biçimi, kripto topluluğu içinde zincirleme analiz olarak ilgi çekicidir. Onchain analiz, bir blok zincirinden gelen verileri inceleyerek ve eşitleyerek, temellerini analiz etmeyi önerir. Bu disiplini ve özellikle Bitcoin (BTC) için uygulamalarını inceleyelim.

Onchain, blok zincirleri incelemek için bir disiplin

Bitcoin’in (BTC) 2009’daki başlangıcından ve on yıl sonraki halka arzından bu yana, geleneksel varlık sınıflarıyla ilişki kuramaması, birçok yatırımcıyı onu benimsemekten ve birçok analistin onu incelemesinden caydırdı.

Bir kripto para birimi olarak benzersiz nitelikleri ile bu varlıktan uzaklaşan birçok kurum, Bitcoin (blok zinciri) ve bitcoin (para birimi) temellerini incelemekten vazgeçiyor.

Bununla birlikte, açık blok zincirlerin sunduğu şeffaflıktan yararlanarak, onchain analiz ile artık bir ağın sağlığını, bir pazarın yapısını ve onu oluşturan çeşitli oyuncuların davranışlarını ölçmek mümkün.

Kripto para birimleri gibi gelişmekte olan parasal varlıkların analistlerine yeni bir bakış açısı açan on-chain analiz, blok zincirindeki davranışları ölçmeyi ve nitelendirmeyi sunan bir disiplindir.

Bazen varlıkları tanımlamaya ve izlemeye çalışan izleme ve zincir analizi ile karıştırılan bu yöntem, katılımcıların kimliğini değil, davranışlarını ve pazar ve ağ uyaranlarına tepkilerini hedef alır.

2011’den beri mevcut, ancak 2017’de Willy Woo veya Nic Carter gibi alandaki öncüler tarafından halka sunulan on-chain analiz, temellerini analiz etmek için Bitcoin işlemleri ve bloklarında yer alan verilerden yararlanıyor.

Piyasa davranışına istatistiksel bir yaklaşım

Blok zincirleri, günlük olarak herkese açık olan zengin bir ekonomik bilgi oluşturur. Ancak, erişim kolaylığına rağmen, “on-chain” olarak bilinen bu veriler, ham haliyle, sınırlı yorumlarla bilgi sağlar.

Herkes potansiyel olarak Bitcoin blok zincirinden kendi veritabanlarını oluşturabilirken, birçok kişi aşağıda tartışılan onchain veri sağlayıcılarından ham veya bağlamsallaştırılmış verilere erişir.

Bu nedenle onchain analiz, her şeyden önce, bir blok zincirinde yer alan açık veriler için buluşsal yöntemler ve istatistiksel analiz yöntemleri oluşturmayı mümkün kılan bir matematiksel disiplindir.

Örneğin, onchain toplulukta yaygın olarak kabul edilen bir buluşsal yöntem, aşağıdakiler arasında yapılan ayrımdır:

  • uzun vadeli yatırımcılar (“uzun vadeli yatırımcı” için LTH);
  • kısa vadeli yatırımcılar (“kısa vadeli yatırımcı” için STH).

Bu iki grup, UTXO’ların Bitcoin blok zincirindeki harcama davranışının istatistiksel bir çalışmasının sonucudur ve bu, bir varlığın satoshilerini harcaması veya tersine onları kurtarması olasılığını ölçmeyi mümkün kılmıştır.

Gerçekten de Glassnode, UTXO’ların harcama anındaki yaşını inceleyerek 2020’de, 155 günü aşan eski bir UTXO’ya sahip bir adresin (bir varlığı temsil eden) gelecekte bunu harcama olasılığının istatistiksel olarak daha düşük olacağını belirledi.

Layer 0 Protokolleri Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Bu veriler daha sonra, harcama yaşına göre aynı uyarana bu grupların iki farklı tepkisini ayırt etmeyi mümkün kıldı:

  • 155 günden kısa UTXO’lar piyasanın duygusallığına karşı çok hassastır ve birkaç gün veya hafta boyunca harcama yapma olasılığı yüksektir;
  • 155 günün üzerindeki UTXO’lar, aylar veya yıllar boyunca birikme ve saklanma eğilimindedir ve rasyonel davranış ve güçlü inançla ilişkilendirilir.

Onchain analizinin avantajları

Bir blok zincirinin hayati parametrelerini incelemek, kripto paranın/tokeninin piyasa yapısı ve katılımcılarının psikolojisi, zincir üstü verilerin sunduğu bilgi zenginliği nedeniyle ciddi bir avantaj sunar.

Onchain analiz, teknik analize ve hatta Ichimoku yöntemine kıyasla bir azınlık olarak kalsa da, onchain gösterge, belirli bir zamanda, geleneksel yöntemlerle çıkarılan sonuçların çoğundan çok daha net bir pazar görüşü sağlayabilir.

Bu disiplin, yalnızca bir kripto para biriminin fiyat hareketlerine değil, zincir üstü verilerin çalışmasına dayandığından, bir piyasanın genel dinamiklerine geniş açılı bir bakış sağlar.

NVT Sinyali veya “İşlemler için Ağ Değeri Sinyali”

2017 yılında Dmitry Kalichkin tarafından geliştirilen bu gösterge, Chris Burniske ve Jack Tatar tarafından kısa bir süre önce oluşturulan NVT oranının bir çeşididir.

Standart NVT oranı, ağın dolar cinsinden değerini, ağ üzerinde gerçekleştirilen günlük işlem hacmine bölünerek, hareketli bir ortalama kullanılarak düzeltilir.

Dmitry’nin hilesi, yalnızca işlem hacmine 90 günlük hareketli ortalama uygulayarak Bitcoin ağının fayda değerinin anlamlı bir göstergesi olarak kullanılabilecek kadar duyarlı bir grafik oluşturmaktı.

Bu muhtemelen borsalardan gelen fiyat veya hacim verileri yerine blok zinciri verilerini kullanan ilk ticaret göstergesidir.

Realized capitalization (realized cap)

CoinMetrics tarafından 2018’de tanıtılan bu metrik, dağıtılmış varlıkların incelenmesi için piyasa kapitalizasyonunun alaka eksikliğini gidermek için oluşturuldu.

Piyasa değeri örtük olarak tüm BTC’lerin zincir üzerinde aktif olduğunu varsaysa da, gerçek şu ki birçok BTC aslında likit değil ve atıl durumda, hatta sonsuza kadar kaybolmuş durumda.

Gerçekleştirilen büyük harf kullanımı, günlük piyasa gürültüsünü filtreler ve son UTXO oluşturma sırasındaki BTC fiyatını dolaşımdaki BTC birimleriyle çarparak varlığın daha gerçek değerini ölçmeye yardımcı olur.

Bu metrik, tüm BTC sahiplerinin toplu maliyet tabanını etkin bir şekilde temsil ediyor ve nadir satın alma fırsatlarının işaretlenmesinde anlamlı olduğunu kanıtlıyor.

Onchain Veri Sağlayıcıları

Çeşitli buluşsal yöntemler aracılığıyla blok zincirinden yararlanan onchain veri sağlayıcıları, kendi Bitcoin düğümlerini veya kendi veri analiz ve sıralama yöntemlerini çalıştıramayan varlıklara bir alternatif sunar. İşlevleri, ham veya bağlamsallaştırılmış verilere, esas olarak işlem ve blok verilerinden erişim sağlamaktır.

Bugün, Cryptoast size zincir üzerindeki verilere ücretsiz veya ücretsiz erişim sunan varlıkların kapsamlı olmayan bir listesini sunuyor:

Checkonchain

Glassnode’da kıdemli analist olan Checkmate tarafından geliştirilen checkonchain, Bitcoin (BTC) ağının yanı sıra Decred (DCR), Monero (XMR) ve Horizen (ZEN) ile ilgili birçok onchain veriyi ücretsiz ve açık kaynaklı bir araya getiriyor.

ChainExposed

Bullfromsea olarak bilinen bir varlık tarafından oluşturulan ChainExposed, bağlama dayalı birçok onchain veriyi derler ve büyüleyici metriklerle doludur. Ancak, bu göstergeleri geliştirmek için kullanılan buluşsal yöntemler burada ayrıntılı değildir.

CoinMetrics

CoinMetrics, onchain göstergeler ve korelasyonlar dahil olmak üzere 40’tan fazla kripto para birimi hakkında ücretsiz veri sağlar. Onchain verilerin geliştirilmesi ve uygulanmasında öncü olan firma, kurumsal yatırımcılar tarafından oldukça beğenilen haftalık bir haber bülteni yazıyor.

Glassnode

Onchain analizin bir başka öncüsü olan İsviçreli firma Glassnode, klasik onchain ölçümlere ücretsiz erişim sunar, aynı zamanda Bitcoin zincirindeki ve diğer birçok kripto para birimindeki hareketlerin gelişmiş bir çalışmasına izin veren eksiksiz bir ücretli onchain araçlar paketi sunar.

2021’de ortaya çıkan ve “Workbench” adı verilen bir özellik, zincir üzerindeki temel bileşenlerden sayısız metrik oluşturmanıza bile olanak tanır.

CryptoQuant

Güney Koreli firma CryptoQuant, platformunun sunduğu büyük veri teklifi nedeniyle Glassnode’a en yakın rakip olarak konumlanıyor.

“QuickTake” alanı, hesap oluşturan herkese çeşitli analiz formatlarını topluluğun geri kalanıyla yazma, okuma ve paylaşma fırsatı sunar.

IntoTheBlock

IntoTheBlock, çok çeşitli kripto para birimlerinin yanı sıra sipariş defteri ve sosyal medya duyarlılık verilerini kapsayan bir dizi analitik araç sunar.

Dune Analytics

Ethereum ve altcoinlerde merkezi olmayan finans (DeFi) ile ilgili metrikleriyle özellikle tanınan Dune Analytics, herkese geniş bir yelpazeyi kapsayan çok çeşitli gösterge tabloları, ölçümler ve görselleştirme sunan açık kaynaklı ve ücretsiz bir platformdur.

Santiment

Santiment ve onların Sanbase ürünleri, analistlere çok çeşitli sosyal duyarlılık verileri sunar. Twitter, GitHub ve hatta Instagram gibi sosyal ağların duygusallığını ve önyargısını ölçen bu platform, yatırımcıların sosyal bağlılığını ölçmek için çok önemlidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here