Barış görüşmeleri sonrasında Dolar düşüyor, Euro yükseliyor

Piyasaların Ukrayna’daki barış görüşmelerine olumlu bakmasıyla Dolar Çarşamba günü düştü ve Euro yükseldi. Tüccarların yetkililerin son zayıflığından rahatsız oldukları yönündeki spekülasyonlarıyla Japon yeni yedi yılın en düşük seviyesinden toparlandı.

Asya seansında hisse senedi piyasaları yükseldi ve piyasalar Ukrayna ihtilafının sona erebileceğine dair umutlu hale geldikçe Wall Streets’teki hissiyat toparlanmaya devam etti, ancak Avrupa hisseleri kırmızıyla açılırken bu hareketin gücü tükendi.

Rusya Salı günü Kiev’e yönelik saldırısını azaltacağına söz verdi, ancak ABD, Rusya’nın barış arayışında “gerçek ciddiyet işaretleri” görmediğini söyledi.

0739 GMT’de dolar endeksi, erken Avrupa ticaretinde 12 günün en düşük seviyesini gördükten sonra, gün için %0,4 düşüşle 98.019’a geriledi.

Euro, Dolar karşısında ralli yaptı ve parite %0.4 artışla 1.11275’te. Ukrayna’daki savaşın ekonomik etkilerine ilişkin korkular ve çatışmanın batıya yayılma riskiyle ilgili endişeler üzerine yoğun bir şekilde satılan Euro, barış umutlarından yararlanan ilk isim oldu.

Yatırımcılar, 16 Mart toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan yükselten ABD Merkez Bankası’nın Avrupa Merkez Bankası’ndan daha şahin davranmasını ve doların euro karşısında yükselmesini bekliyor.

Ekonominin sağlığının bir barometresi olarak geniş çapta izlenen ABD Hazine getiri eğrisi, Salı günü bir uyarı işaretiyle kısaca “ters çevrildi” tahvil yatırımcıları ufukta bir durgunluk görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here