Avrupa hisseleri daha sıkı para politikası korkularıyla geriledi

Avrupa hisseleri Salı günü, Çin’in kademeli olarak yeniden açılmasına ilişkin iyimserliğin, yatırımcıların agresif para politikası sıkılaştırmasının küresel ekonomik büyümeye etkisinden endişe duymasıyla birlikte düştü.

Avustralya merkez bankası, yatırımcıların bu hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısına ve ABD enflasyon verilerine dikkat etmesiyle faiz oranlarını 22 yılın en fazla artırdı ve daha fazla sıkılaştırmaya işaret etti.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi 0709 GMT itibarıyla %0,4 düştü.

Teknoloji hisse senetleri %0,7 düşüşle düşüşlere öncülük etti ve bir gecede ABD emsallerinde bir düşüş izledi.

Fransız yazılım üreticisi Dassault Systemes, bir aracı kurumun şirketin hisselerini düşürmesinin ardından STOXX 600’ün altında kaldı.

Londra FTSE 100, pound düşerken yatay seyretti.

SAS, İsveç hükümetinin zarar eden havayoluna yeni sermaye enjekte etmeyeceğini ve şirkette uzun vadeli bir hissedar olmayı hedeflemediğini açıklamasının ardından %11.5 düştü.

Sterlin 3 haftanın en düşük seviyelerine geriledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Pazartesi günü yapılan güven oylamasından çıktı ve üst düzey bakanlar arasındaki konumunu güçlendirmeye çalışırken bir dizi yeni politika belirledi.

Sterlin, ABD dolarında daha geniş bir artış ve güç durumdaki İngiltere Başbakanı Boris Johnson için yeni siyasi rüzgarların yatırımcıları tedirgin etmesiyle Salı günü üç haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

Salı günü Londra’nın erken saatlerinde yapılan işlemlerde İngiliz para birimi %0,73 düşerek 19 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1,2433 dolar seviyesine geriledi.

Euro karşısında, sterlin %0,5 değer kaybederek 85,76 pence oldu.

Johnson güvenoyu 211’e karşı 148 kazandı, ancak oylardaki %59’luk payı, yedi ay sonra değiştirilen Aralık 2018’deki güven oylamasında selefi Theresa May’in elde ettiği %63’ten daha azdı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz