Artırılmış Gerçeklik (AR) Metaverse Dünyasını Şekillendirecek

Metaverse, yeni teknoloji terim haline geldi. Herkes ya bunun hakkında konuşuyor ya da bir şekilde bu işe karışıyor. Yine de, “metaverse” terimi, kabul edilmiş bir tanımdan yoksundur. Bununla birlikte, onu birbirine bağlı ve gerçek zamanlı olarak oluşturulan kapsamlı bir üç boyutlu dünya olarak tanımlayabiliriz.

Metaverse, bireyselliklerini temsil eden benzersiz dijital avatarlara sahip olacak birçok kişi tarafından erişilebilir olacak. Neredeyse sınırsız olanaklara sahip dünyamızın dijital bir kopyasıdır. İnsanlara bu dijital dünyalara erişim sağlayan teknolojiler, metaverinin başarısında hayati bir rol oynayacak.

Metaverse Dünyasında Kullanılacak Teknolojiler

Bu teknolojiler arasında sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI’ler) bulunur. Sanal gerçeklik teknolojileri zaten oldukça popüler ve BCI’ler hala geliştirmenin yeni aşamasında, ancak artırılmış gerçekliğin metaverse dünyasının geleceğini şekillendirmedeki potansiyeli genellikle küçümseniyor.

VR, bireylerin tamamen dijital bir alana girmesine izin verirken, AR teknolojisi, insanların gerçekliğin rahatlığından çıkmadan dijital öğelerle etkileşime girmesini sağlar. Gerçek dünya ile yan yana var olan dijital nesnelerin örtüşen bir simülasyonunu yaratarak, AR teknolojisi yeni deneyimler geliştirecek ve insanların birbirleriyle etkileşim şeklini değiştirecektir.

AR’yi metaverse ile birleştirerek, insanlar gerçek dünyada bulunurken dijital öğeler, dünyalar ve kavramlarla bağlantı kurabilecekler. Meta veri tabanından gelen sesleri, metni, görüntüleri ve hatta GPS verilerini entegre ederek gerçekliklerine ekstra bir eğlence katmanı ekleyebilecekler.

Green Metaverse Token (GMT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AR teknolojileri, bu dijital öğelerin gerçek olduğu konusunda beyne kolaylık sağlar. Kullanıcıya yeni bir algı derinliği vererek dünyayı daha heyecanlı hale getiriyorlar. Bugün, farklı metaverse projeleri, dijital dünyalarını geliştirmek için artırılmış gerçeklik teknolojilerinin harikalarından yararlanmaya çalışıyor.

Over gibi projeler, web3 çapraz zincir birlikte çalışabilirliği üzerinde çalışıyor ve kullanıcıların çeşitli dijital varlıkları (NFT’ler olarak) farklı platformlardan Over Metaverse’e aktarmalarına izin verecek bir köprü oluşturuyor.

Over ekosistemi, Ethereum ve Polkadot ile çalışır ve işlevsellik açısından oldukça kapsamlıdır. Kullanıcıların dijital avatarlarını oluşturmaları, dijital arazi (OVRLand) alıp satmaları ve yerel tokeni stake ederek ödül kazanma fırsatlarını keşfetmeleri için bir platform sağlar.

Polka City, AR teknolojisi yeteneklerini araştıran başka bir metaverse projesidir. Polka City, kullanıcıların sanal Polka kentinden taksiler, benzin istasyonları ve diğer hizmetler dahil olmak üzere varlıklara sahip olarak gelir elde etmelerini sağlayan NFT tabanlı bir Oyna-Kazan platformudur.

VR destekli metaverse mevcut tüm popülerliği kazanıyor olsa da, gerçek şu ki AR teknolojileri, metaverse dünyasına nihai biçiminde birincil erişim olabilir. Bunun nedeni, insanların gerçeklikten kopmaya karşı doğal bir isteksizliğinin olmasıdır.

Metaverse söylemi, insanların çoğu, seçkin bir sınıf tarafından kesilen, kontrol edilen ve manipüle edilen sanal bir ortamda yaşadığında, insanları distopik bir geleceğin kıyamet kehanetlerinde bulunmaya yönlendirdi. AR teknolojileri, insanlar “matris” içinde kaybolmak yerine gerçekliğe yalnızca fazladan bir boyut eklediğinden bu endişeyi ortadan kaldırıyor. Bu, AR teknolojisini metaverse’yi dünyaya ulaştırmak için mükemmel bir araç yapar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here