Artan enerji fiyatları kripto madenciliğini etkiliyor

Artan enerji fiyatları her alanda etkili oluyor. Bundan etkilenen sektörler arasında kripto para madenciliği de geliyor. Kripto madenciliği enerji yoğunluğu olan bir iştir. Bu nedenle karlılığı büyük ölçüde elektriğin fiyatına bağlıdır. Enerji fiyatlarındaki artışla birlikte sektörde son dönemde yaşanan sorunlara derinlemesine bakacağız.

Kripto madenciliği, elektrik fiyatlarına oldukça bağımlı bir pazar

Kripto madenciliği, dünyadaki kripto para birimlerinin işleyişi için önemli bir faaliyettir. Elektrik fiyatı ile kripto madenciliğinin karlılığı arasındaki bağlantıyı keşfedelim.

Kripto Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliği, kripto reaktörünün kalbidir. Ne anlamda? Kripto madenciliği, yeni kriptolar yaratmayı mümkün kılan faaliyettir. Örneğin, Bitcoin madenciliği, daha sonra piyasaya sürülen yeni bitcoinler yaratmayı mümkün kılar.

Madenciliğin ikinci görevi, blok zincirindeki işlem bloklarını doğrulamaktır. Hatırlatma olarak, kriptoda işlemler bloklar halinde gruplandırılır. Blok oluşturulduktan sonra (boyutu kullanılan blok zincirine bağlıdır), belirli ağ düğümleri onu doğrulamaktan sorumludur. Bu düğümlere “madenciler” denir. Blok doğrulandığında, blok zincirine silinmez bir şekilde kaydedilir. Madenciler, karşılık gelen kriptoda belirli sayıda jetonla ödüllendirilir.

Örneğin, şu anda Bitcoin madencileri her blok doğrulaması için 6.25 BTC alıyor. Madencilik olmadan kripto ağı çalışamaz.

Madencilik, enerjiyi fazlaca kullanan bir faaliyet

Kripto madenciliği, konu enerji olduğu zaman oldukça eleştirilen bir faaliyettir. Gerçekten de, bazı madencilik süreçleri çok enerji harcamaktadır. Örneğin Bitcoin’in durumu budur. Madenciler bu nedenle kendilerini son teknoloji ekipmanlarla donatmalı ve çok güçlü birkaç bilgisayarı seri olarak ve sürekli olarak çalıştırmalıdır. Cardano veya Solana gibi diğer blok zincirler daha çevre dostudur.

Her neyse, madencilik, çalışması için enerjiye ihtiyaç duyan bir faaliyet olmaya devam ediyor.

Aslında, enflasyondan ve Ukrayna’daki savaştan çok önce, madencilik sektörünün göç etmesinin nedenlerinden biri de bu. ABD, bu faaliyetin kontrolünü yeniden ele geçirdi. Enerjinin ucuz olduğu Teksas gibi eyaletler bu nedenle dünyanın her yerinden bir madenci akını yaşadı.

Enerji fiyatlarındaki küresel artışla birlikte, kripto madenciliği sektörünün başı belada. Amerikan kripto madenciliği şirketi Compass Mining örneği ile bunu açıklayacağız.

ABD devi Compass Mining’in başı büyük dertte

Compass Mining, daha genel olarak Bitcoin ve kripto madenciliği devlerinden biridir. Şirketin Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İzlanda’da madencilik merkezleri bulunmaktadır. Bu firmanın şu anda karşılaştığı zorluklar, bir bütün olarak pazarın belirtileridir.

Örneğin, Compass Mining Rusya’ya yatırım yapmış ve bu nedenle büyük maden çiftlikleri kurmayı planlamıştı. Ne yazık ki, jeopolitik durumlar aksini istedi! Ukrayna’daki savaş ve özellikle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ile şirket planlarını revize etmek zorunda kaldı.

En iyi Kripto Madenciliği Hisse Senetleri içeriğimizde kripto madenciliği ile bağlantılı önemli hisseler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, firma elektrik faturalarının önemli ölçüde arttığını gördü. Bu, şirketin Georgia eyaletindeki tesisini kapatmasına ve işgücünü %15 oranında düşürmesine neden oldu. Şirket içindeki kargaşa peş peşe istifalara yol açtı. Finans Direktörü Jodie Fisher ve hatta CEO’su Whit Gibbs istifa etti.

Şirketin şimdiki hedefi, kaynaklarının mümkün olduğu kadar çoğunu Teksas’taki yerine geri göndermek. Buradaki fikir, ek olarak 25.000 ASICS (kripto madenciliğine ayrılmış bilgisayar kartları) dağıtımıyla bu sitenin madencilik kapasitesini artırmaktır.

Teksas sahası, sınırlı bir karbon ayak izine sahip olma avantajına sahiptir. Gerçekten de merkez, 1,1 gigawatt (GW) kombine çevrim doğal gaz santrali tarafından desteklenmektedir. Bu, karbon emisyonlarını ve suya bağımlılığı azaltmak için gelişmiş gaz türbini tasarımları ve hava soğutması kullanır. Sorun çözüldü ? Çok değil! Isı dalgasıyla karşı karşıya kalan elektrik şebekesi, Teksas’ta madencilik merkezini etkileyen önemli zorluklarla karşılaştı. Öyle ki şirket, süper bilgisayarlarına güç sağlamak için jeneratörler kullanmak zorunda kaldı!

Kripto madenciliğinin gelecekteki zorlukları

Compass Mining firmasının örneği semboliktir çünkü kripto sektörünün karşılaştığı iki büyük sorunu vurgulamaktadır.

Her şeyden önce, kripto madenciliği faaliyetinin çevresel etkisini ve enerji faturasını nasıl azaltacağını öğrenmesi gerekecek. Blockchain geliştiricileri bunun için farklı çözümler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda, madencilik merkezleri “daha ​​yeşil” madencilik çiftlikleri oluşturmak zorunda kalacak. Bu nedenle birçok oyuncu madencilik çiftliklerine yenilenebilir enerji sağlamayı düşünüyor.

Bir diğer önemli konu da madencilik merkezlerinin elektrik şebekesine bağımlılığı ile ilgilidir. Pusula Madenciliği örneğinde gördüğümüz gibi, elektrik şebekesi “gerginlikler” ile karşılaşırsa, bu madenciliği etkiler. Bu nedenle bazı oyuncular madencilik merkezlerini elektrik şebekesinden kurtarmayı düşünüyor. Bu, yalnızca maden çiftliği tarafından kullanılacak elektrik kapasitelerinin geliştirilmesiyle mümkün olabilir. Böylece, elektrik ağının geri kalanından izole edilen madencilerin bilgisayarları, ağı etkileyen sorunlardan etkilenmeyecektir.

Bu zorluklarla karşı karşıya kalan sektör, bu nedenle yeni çözümler arıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz