Binance Vadeli işlemler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türev işlem platformları, bir zamanlar nispeten niş bir sektör olmalarına rağmen kripto para piyasasına hükmediyor. Çoğu büyük borsa artık vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonlar gibi araçlar aracılığıyla türev ticareti sunuyor ve Binance bir istisna değil. Binance Vadeli İşlemler platformları şu anda en aktif kripto para türev borsasıdır ve günlük olarak on milyarlarca dolarlık ticaret hacmini yönetmektedir.

Binance Vadeli İşlemler tarafından sunulan özellikler paketi, kullanıcıların spot piyasalarda mümkün olanın ötesine geçen çeşitli ticaret stratejilerini kullanmalarına olanak tanır.

Bu yazıda, Binance Vadeli İşlemlerinin kripto para türevleri ticareti için bu kadar popüler bir platform olmasının ana nedenlerinden bazılarını inceleyeceğiz. Vadeli işlem sözleşmeleriyle kripto para ticareti yapmanın genel avantajlarını inceleyeceğiz, Binance Vadeli İşlemlerine özgü bazı avantajları da vurgulayacağız.

Kripto paralarda spot ile vadeli işlem piyasaları arasındaki fark nedir?

Spot piyasada kripto para ticareti yaparken, satın aldığınız kripto varlığını alım satım yapıldıktan hemen sonra alacaksınız. Spot ticaret, Binance dahil çoğu borsada standart ticaret modudur. Bir kripto para birimine daha uzun süre yatırım yapmak istiyorsanız, bunu muhtemelen bir spot piyasa aracılığıyla yapmak isteyeceksiniz. Alım işlemlerinizi tamamlandıktan sonra, kripto para birimini borsada tutmakta veya harici bir kripto para cüzdanına çekmekte özgürsünüz. Spot piyasalardaki kripto para fiyatları vadeli işlem piyasalarındaki fiyatları belirlemek için kullanılır. 

Vadeli işlem piyasalarını kullanırken ise, işlem yaptığınız kripto para birimini doğrudan satın almazsınız. Bunun yerine, gelecekteki bir tarihte üzerinde anlaşmaya varılan bir fiyattan bir kripto para birimi satın almak veya satmak için sözleşmeler satın alırsınız. Kripto para ticareti dünyasında, son kullanma tarihi olmayan “kalıcı” vadeli işlem sözleşmeleri çok popülerdir, ancak son kullanma tarihlerine sahip daha standart vadeli işlem sözleşmeleri de mevcuttur. 

Vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla kripto para ticareti yapmanın en büyük avantajlarından biri, belirli bir kripto para biriminde açığa çıkma yeteneğidir. Örneğin, Bitcoin fiyatının mevcut fiyatına göre düşeceğini doğru bir şekilde tahmin ederseniz, kâra çevirmek için kısa bir pozisyon açabilirsiniz.

Bir spot piyasa aracılığıyla Bitcoin’de alım yaparsanız, daha sonra daha düşük bir fiyata geri satın almak amacıyla Bitcoin varlıklarınızı satabilirsiniz. Doğru tahmin ettiğinizi varsayarsak, bu BTC varlıklarınızı büyütmenin bir yolu olacaktır. Bununla birlikte, spot piyasaları kullanmak size kaldıraç kullanma yeteneği vermez ve bir kripto paranın fiyatının düştüğünü tahmin etmek istiyorsanız vadeli işlemleri kullanmak çok daha uygun bir yöntemdir.

Binance Vadeli İşlemlerinde, bir sabit para veya temel kripto para birimini kullanarak vadeli işlem yapmayı seçebilirsiniz. Bunu biraz sonra USD(S) marjlı kontratlar ve COIN marjlı kontratlardan geçtiğimizde açıklayacağız.

Binance vadeli işlemleri yatırımcılara ne sunuyor?

Şimdi, Binance Vadeli İşlemlerinin kripto para birimi türevleri ticareti için lider bir platform olarak kurulmasına yardımcı olan bazı özellikleri inceleyelim.

Binance vadeli işlemler, hem yüksek hem de düşük kaldıraç ticaretini destekler

Vadeli işlem piyasaları, spot piyasalardan daha karmaşıktır, ancak yatırımcılara çok daha fazla esneklik sunar. Binance Vadeli İşlemler gibi platformlarda vadeli işlem yapmanın en büyük avantajlarından biri, sermayenizi kolayca arttırabilmenizdir. Kaldıraç kullanarak taahhüt ettiğiniz sermaye miktarından daha büyük pozisyonlara girebilirsiniz. 

Binance Vadeli İşlemler, bazı ticaret çiftlerinde 125 kata kadar kaldıraç sunar. Gerçek hayat senaryolarında, bu kadar yüksek bir kaldıraç kullanmak istemeniz pek olası değildir, ancak seçeneğe sahip olmanın zararı olmaz. Farklı ticaret çiftlerinin farklı kaldıraç limitleri vardır, ancak Binance Vadeli İşlemlerinin limitleri, tüccarların büyük çoğunluğunu tatmin edecek kadar yüksektir.

Fonlarınızı kullanırken, daha fazla fon ödünç almak için esasen sermayenizi teminat olarak kullanıyorsunuz. Taahhüt ettiğiniz fonlar ile ödünç aldığınız fonlar arasındaki oran, kaldıracınızı belirler. Örneğin, 1.000 dolar ile 10.000 dolar değerinde bir pozisyon girerseniz, 10x kaldıraç kullanırsınız. Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla risk alırsınız. Örneğin, 100x kaldıraçla Bitcoin’e long işlem girerseniz, BTC’nin fiyatı giriş fiyatınızdan %1 kadar az düşerse pozisyonunuz tasfiye edilir.

Basitleştirilmiş bir örnekle kaldıracın arkasındaki kavramları açıklayalım. Bitcoin’in 10.000 dolardan işlem gördüğünü ve kısa vadede fiyatın artacağına inandığınızı varsayalım. Ticarete 1.000 dolar yatırmaya karar verdiniz, ancak fiyatın yükseleceğinden oldukça emin olduğunuz için daha büyük bir pozisyona girmek istiyorsunuz. 

5x kaldıraç kullanırsınız, bu da pozisyonunuzu 5.000 dolar veya 0,5 BTC değerinde yapar. Tahmininiz doğru çıkıyor ve Bitcoin fiyatı 12.000 dolara kadar yükseliyor. Pozisyonu kapatmanın ve başarılı işleminizin karlarını toplamanın zamanının geldiğine karar verdiniz. 

12.000 dolarlık bir fiyatla 0.5 BTC, 6.000 dolara eşdeğerdir. Ödünç aldığınız 4.000 ABD Doları iade edildikten sonra, pozisyona girmek için taahhüt ettiğiniz 1.000 ABD Dolarının üzerine 2.000 ABD Doları veya 1.000 ABD Doları kâr kalır. Kaldıraç kullanmamış olsaydınız ve ilk 1.000 dolarınızla 0.1 BTC satın aldıysanız, kârınız yalnızca 200 dolar olacaktır. 

Bununla birlikte, kaldıraçlı ticaret iki ucu keskin bir kılıçtır. Piyasa hareketlerini doğru tahmin etmezseniz daha büyük kayıplara uğrarsınız.

Yukarıdakiyle aynı ilk senaryoyu varsayalım, ancak bu sefer Bitcoin fiyatı 10.000 dolarlık giriş fiyatımızdan 9.000 dolara düşüyor. Şimdi, 0,5 BTC’niz yalnızca 4,500 dolar değerinde. Daha fazla kayıp riske atmak istemediğinize karar verdiniz ve pozisyonunuzu kapattınız. Ödünç alınan 4.000 dolar iade edildikten sonra, geriye 500 dolara veya başlangıç ​​sermayeniz olan 1.000 dolardan 500 dolar zarar kalır. Kaldıraç kullanmamış olsaydınız ve ilk 1.000$’ınızla 0.1 BTC satın aldıysanız, kaybınız yalnızca 100 dolara olacaktır. 

Kripto endüstrisindeki en büyük ticaret çifti seçimi

Binance 2017’de kurulduğundan beri, platformun en güçlü yönlerinden biri her zaman alım satım için sunduğu çok sayıda kripto para birimi olmuştur. Binance Vadeli İşlemlerinin 2019’da piyasaya sürülmesiyle Binance, kripto para birimi türevleri endüstrisini benzer şekilde geliştirdi. Diğer kripto türev platformlarının çoğu yalnızca bir avuç kripto varlığı için vadeli işlem ticareti sunarken, Binance türev ürünleriyle geniş bir altcoin listesini hızla desteklemeye başladı.

Binance Vadeli İşlemleri, platformda alınıp satılabilen kripto varlıklarının çeşitliliği açısından rekabette hala sağlam bir şekilde önde. 100’den fazla farklı kripto para birimine bağlı vadeli işlem sözleşmeleri sunarak, platformu hem büyük piyasa değeri olan kripto varlıklarına bağlı olan tüccarlar hem de küçük sermayeli altcoinler üzerinde spekülasyon yapmak isteyen tüccarlar için uygun hale getirir.

USD marjlı ve COIN marjlı vadeli işlem sözleşmeleri

Binance Vadeli İşlemler iki ana sözleşme türü sunar: USD(S) marjlı ve COIN marjlı sözleşmeler. Binance Vadeli İşlemlerinde USD(S) marjlı sözleşmeler söz konusu olduğunda daha fazla seçenek olsa da, aralarından seçim yapabileceğiniz 50’den fazla COIN marjlı sözleşme var.

COIN marjlı vadeli işlem sözleşmeleri, temel kripto para biriminde belirlenir ve düzenlenir. BTCUSD sözleşmesi Bitcoin’de, ETHUSD sözleşmesi Ethereum’da vb. COIN marjlı sözleşmeler, temeldeki kripto para birimine zaten sahipseniz ve yatırımınızı hedge etmek veya ticaret yoluyla varlıklarınızı büyütmek istiyorsanız kullanışlıdır.

Vadeli işlemler yaparken, temel kripto para birimine sahip olmanız gerekmez, kripto para biriminin kendisi değil, bir sözleşme ticareti yapıyorsunuz. USD(S) marjlı sözleşmeler, yalnızca sabit paraları kullanırken farklı kripto para birimlerinin fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapmanızı sağlar. Sözleşmeler, şu anda desteklenen seçenekler USDT ve BUSD olmak üzere, sabit para cinsinden ifade edilir ve sabitlenir. Bu, pozisyonlarınızı, karlarınızı ve kayıplarınızı dolar bazında kolayca anlayabileceğiniz için sezgisel bir ticaret deneyimi sağlar.

Binance Vadeli İşlemleri, büyük olasılıkla derin likiditesi, geniş ticaret çifti seçimi ve gelişmiş özellikleri nedeniyle hacim açısından en aktif kripto para türev borsasıdır.

Vadeli işlem piyasaları karmaşık dinamiklere tabi olduğundan ve kaldıraç kullanıldığında kayıp riski önemli ölçüde arttığından, kullanıcılar türev alım satım işlemlerinin hafife alınmaması gerektiğini unutmamalıdır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here