8000 cüzdanın hacklenmesine rağmen Solana (SOL) yükselişte

Kripto para birimleri dünyası her zaman bilgisayar güvenliğinin çok önemli olduğu karmaşık bir sektör olmuştur. Her gün, ortama (özellikle çeşitli mevcut blok zincirlerine) ve mevcut projelere karşı birkaç saldırı gerçekleşir. Solana (SOL) bu saldırıların son kurbanlarından biri.

Gerçekten de, platform son zamanlarda bir güvenlik ihlali kullanan bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı. Platformun birçok kullanıcısı, Solana blok zincirinde bulunan kripto cüzdanlarındaki tüm varlıklarını kaybettiklerini belirtmek için sosyal ağlarda paylaşım yaptı. Yaklaşık 8.000 cüzdanın bu kusura kurban gittiği tahmin ediliyor.

Böyle bir duyuru SOL’u güçlü bir şekilde etkilemiş olsa da, sert düşüş yaşanmadı. Gerçekten de, ekosisteminin yakın zamanda hacklenmesine rağmen, Solana tokeni, son 24 saat içinde hala en popüler kripto para birimlerinden biri olmayı başardı.

Çok sayıda saldırıya maruz kalan bir ekosistem

Saldırılar ve bilgisayar korsanlığı girişimleri maalesef kripto para birimi endüstrisinde olağan hale geldi. Bu saldırıların çoğu başarısız olsa da, birçoğu projeyi batırma noktasına kadar etkileyebilecek hasarlar verebilir.

Sektör şu anda bir krizin ortasında olduğundan, ana oyuncuları bu karmaşık bağlamla başa çıkmak için geliştirici stratejiler uygulamaya odaklanmayı tercih ediyor. Güvenlik konularının göz ardı edildiği veya arka plana atıldığı birçok proje var. Bu nedenle, kötü niyetli kişilerin bu ihmalden yararlandığını ve tüm toplumu istikrarsızlaştırmayı başardığını görmek şaşırtıcı değildir.

Bu, gerçekten de blok zincirine girmeyi başaran ikinci başarılı saldırı olduğu için Solana’yı diğerleri arasında etkileyen bir sorundur. Gerçekten de platform, Şubat ayındaki ilk saldırının hedefi olmuştu. İkincisi, esas olarak merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetleri ve dijital cüzdanlarla ilgili protokolleri hedef aldı.

Platform, toplamda 320 milyon dolarlık toplam tutarı geri almayı başardı. Ancak bu saldırının yol açtığı hırsızlık, o sırada 24 saat içinde varlığın fiyatının %11 düşmesine neden olmuştu.

Dolayısıyla son günlerde, Solana ekosistemi bu ikinci başarılı saldırıyla daha da tehlikeye girdi. SOL ve USDC’de yaklaşık 8 milyon dolar kayıp yaşadı. Saldırının failleri, Slope cüzdanı aracılığıyla bir güvenlik açığı kullanarak ağırlıklı olarak platformun etkin olmayan cüzdanlarını hedef aldı.

Böyle bir saldırı, yatırımcı güveninin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyorsa, saldırının etkilerinin Solana üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olmadığı için, sonuçta durumun böyle olmadığı ortaya çıkıyor.

Daha da iyisi, platform tokeni SOL bugün kendisini son 24 saattir trend kripto para birimleri listesinde lider olarak konumlandırdı. Bu dönemde, kendisini listede beşinci sırada bulan Terra platformunun simgesi olan LUNA’yı başarılı bir şekilde tahttan indirmesine izin veren oldukça dikkat çekici bir büyüme hamlesi yaşadı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz