5.8 milyar doların üzerinde Ethereum yakıldı

Ağustos 2021’de, EIP-1559 güncellemesi sırasında Ethereum’da yeni bir “burn” mekanizması tanıtıldı ve bu da ETH’nin deflasyonist olmasını mümkün kıldı. O zamandan beri, 5,8 milyar dolara eşdeğer 2 milyon Ethereum yakıldı.

Ethereum: EIP-1559’un uygulanmasından bu yana 5,8 milyar dolarlık ETH yaktı

EIP-1559 güncellemesi, Ethereum ağındaki en büyük güncellemelerden biridir. Bir hatırlatma olarak, tokene deflasyonist bir karakter empoze etme arzusuyla, işlem ücretleri sırasında harcanan ETH’nin bir kısmı için bir “burn” mekanizması sunar.

Kripto Para Yakma (Coin Burn) Nedir ?

Teoride güncelleme, madencilik ve işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltmalı ve stabilize etmelidir. Bununla birlikte, şu anda 6 aydan fazla bir süredir en düşük seviyelerinde olmalarına rağmen, hiçbir şey EIP-1559’un gerçekten bir şey için orada olduğunu garanti etmiyor. Her şeyden önce, bu yeni “yanma” mekanizması, toplam Ether arzını azaltmada önemli bir rol oynadı.

Ultrasound.money’de yayınlanan verilere göre toplamda 2 milyondan fazla ETH dolaşımdan tamamen çekildi. Ortalama olarak, mevcut oran dakikada yakılan 6 token veya haftada 100.000 civarındadır.

NFT’ler Ethereum ağına hükmediyor

Özellikle OpenSea, çoğundan sorumludur. Gerçekten de, NFT satın alma platformu, Ethereum ağında gerçekleştirilen işlemlerin yaklaşık %11,5’inden sorumludur.

Ayrıca, takas edilemeyen tokenlar kategorisi, güncellemenin uygulanmasından bu yana yakılan tokenların %35’ini temsil eder. Unutulmamalıdır ki Uniswap bu sıralamada aynı anda üçüncü, beşinci ve altıncı sırada yer almaktadır. Merkezi olmayan borsanın (DEX) v2 ve v3 sürümleri, güncellemeden bu yana yakılan ETH’nin yaklaşık %11’ini kapsıyor.

Ethereum birleştirmesi hızla yaklaşıyor

Ethereum mevcut İş Kanıtı (PoW) fikir birliği modelinden Hisse Kanıtı (PoS) benzeri bir modele geçiş üzerinde çalışıyor. Merakla beklenen bu “birleşme” bu yılın Temmuz ayında gerçekleşecek.

Ethereum Vakfı, Ethereum 2.0’dan önceki son adım olan test ağının lansmanını duyurdu. Bu, Beacon zincirinin mevcut ana ağ ile birleştirilmesini içerir. Şu anda test ağı, Ethereum 2.0’a “birleştirmeden” önceki son adımdır.

Bu geçiş, Ethereum’un kilitli toplam değer açısından çoğunluk blok zinciri olarak mevcut durumunu sağlamlaştırmasına yardımcı olmalıdır. Aslında, bu “birleştirme” daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha düşük işlem ücretleri ile sonuçlanacaktır. Ayrıca ağın enerji tüketimini şu anda tükettiği enerjinin yaklaşık %1’ine düşürmesine yardımcı olacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here