Ethereum’un işlem Hacmi Visa’yı Geçti

Ethereum ağı 2020’nin ortasında işlenen hacim açısından Bitcoin ağını aşmıştı. O zamandan beri, ilerleme özellikle hızlı oldu: Ethereum, 2021’de 11.600 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Ethereum Vakfı’ndan Josh Stark tarafından hazırlanan bir rapora göre Visa ağı 10.4 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi.

Rapor, Ethereum tarafından gerçekleştirilen gerçek hacmin aslında daha yüksek olduğunu ve bu rakamın yalnızca 500 milyon doları aşan işlem hacmine sahip büyük ERC20’leri hesaba kattığını belirtiyor. Şu anda 2021’de 4,6 trilyon dolar işleyen Bitcoin’in iki katı.

Ethereum (ETH) işlem hacminin artış sebepleri

Ethereum tarafından işlenen hacimdeki bu artışın nedenleri arasında, elbette, takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) dahil olmak üzere belirli kullanım durumlarının patlaması yer alıyor.

Rapor, böylece, Ethereum’da kilitlenen toplam değerin (TVL) 2021’de 153 milyar dolara ulaştığını belirtiyor. Bu, Bridgewater Associates yatırım fonu veya finansal hizmet Robinhood’un yönetimindeki varlıklardan daha fazla.

Bir diğer önemli unsur: işlem ücretleri. Ethereum’da yüksek kalıyorlar, ancak bu, Bitcoin’in 1 milyar dolarına kıyasla 2021 boyunca 9.9 milyar dolar ücret ödeyen kullanıcıları geride bırakmıyor gibi görünüyor.

Terra (LUNA), Ethereum’u geçti

Ethereum’un kilitli hacimlerini ve değerlerini diğer sektörlerle karşılaştırmak, ağın son aylarda ne kadar büyüdüğünü göstermeye yardımcı oluyor. Bunu, Ethereum’un kripto para birimi olan ETH kullanımıyla da görüyoruz. Infinite Marketcap verilerine göre, ETH için 303 milyar dolar iken, ikincisi şu anda 319 milyar dolar değerinde.

Ethereum için bir sonraki adım, elbette, uzun süredir gecikmiş olan hisse kanıtına geçiştir. Şu anda 23.9 milyar dolarlık ETH, Ethereum’un stake sözleşmesine kilitlendi, ancak bu arzın sadece %8’i kadar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here