Ukrayna krizi risk iştahını azaltırken altın fiyatları 1 ayın zirvesine çıktı

Altın fiyatları, Rusya-Ukrayna ihtilafını çevreleyen belirsizliğin risk duyarlılığını azaltması ve yatırımcıları külçe güvenliğine yönlendirmesiyle Pazartesi günü Mart ortasından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Spot altın, 0723 GMT itibarıyla %0.8 artışla ons başına 1.989.65 dolar ile 11 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri %0.9 artışla 1.993.40 dolara yükseldi.

Ukraynalı yetkililer, füzelerin Pazartesi günü erken saatlerde Lviv’i vurduğunu ve Rus kuvvetlerinin stratejik güney limanı Mariupol’un neredeyse tam kontrolünü talep ettikten sonra bombardımanlarını sürdürdüğü için patlamaların diğer şehirleri sarstığını söyledi.

Altın, siyasi ve ekonomik kriz zamanlarında güvenli bir değer deposu olarak kabul edilir.

2.000 dolarlık bir başka test muhtemelen altın için en yakın direnç olsa da, 2.100 dolar, göz önünde bulundurulması gereken daha büyük ve daha güçlü bir rakam çünkü kalıcı kazançlar elde etmek için aşılması gereken bazı anlamlı zirveler var.

Pazartesi günü sıfır getirili altındaki ilerlemeleri kısıtlarken, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirileri Aralık 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin ekonomisi, tüketim, gayrimenkul ve ihracatın sert darbe almasıyla Mart ayında yavaşladı, bu da beklenenden daha hızlı ilk çeyrek büyüme rakamlarını kaybetti ve COVID-19 frenlemeleri ve Ukrayna savaşı nedeniyle zaten zayıflamış olan görünümü kötüleştirdi.

Spot gümüş %0.7 artışla ons başına 25.85 dolara, platin %1.7 artışla 1.006.27 dolara ve paladyum %1.4 artışla 2.400.60 dolara yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here