Ukrayna krizi derinleştikçe Yen yükseldi, Euro düştü

Güvenli liman yen neredeyse üç haftanın en yüksek seviyesini gördü ve Rusya’nın doğu Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerine asker göndermesi ve bölgenin savaşın eşiğine gelmesiyle Euro ve daha riskli para birimleri Salı günü düşüş yaşadı.

Yen, Asya seansının erken saatlerinde dolar karşısında yaklaşık %0,2 artışla 114,50’ye yükseldi ve Euro yaklaşık %0,1 düşüşle bir haftanın en düşük seviyesi 1,1297’ye geriledi. Bir başka güvenli liman olan İsviçre frangı, bir gecede bir ayın en yüksek seviyesini vurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tüm piyasaları etkiliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız olarak tanıdı ve Rus ordusuna Moskova’nın bölgeye barışı koruma operasyonu dediği şeyi başlatmasını emretti.

Rusya’nın Ukrayna bölgelerine asker göndermesiyle Euro oynaklığı arttı

Rus rublesi Pazartesi günü dolar karşısında %3’ten fazla değer kaybetti ve Salı günü düşüşünü genişleterek yaklaşık %0.3 düşüşle dolar karşısında 15 ayın en düşük seviyesi 80.3930’a geriledi. Ukrayna para birimi Pazartesi günü %1’den fazla düştü.

ABD dolar endeksi 96.083’te kaldı. Kripto para birimleri de baskı altındaydı ve Bitcoin fiyatı Pazartesi gününü, üç haftanın en düşük seviyesi olan 37.112 dolar civarında kapattı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz