Türk Lirası Dolar karşısında beş ayın en düşük seviyesine geriledi

Para politikasının son 20 yılın en hızlı enflasyonunu frenleyemeyecek kadar gevşek kalması nedeniyle Türk lirası ABD doları karşısında beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

Lira Salı günü yüzde 0,7’lik bir düşüşle dolar karşısında 16,04’e geriledi ve geçen yılın sonundaki döviz krizinden bu yana en düşük seviye oldu. Diğer tarafta tüketici fiyatları Nisan ayında yıllık yüzde 70 artarak kötü bir rekor kırıyor.

Politika yapıcılar, geçen yıl serbest düşüşe geçtikten sonra para biriminin daha da düşmesini önlemek için dövize bağlı bir tasarruf programları uygulamaya koyduklarında bile kayıplar geldi. Lira, Kasım ortasında dolar karşısında 10’un altındayken, 20 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.36’ya tırmanmıştı.

Sarmal enerji maliyetleri arasında genişleyen cari hesap açığı da para birimi üzerinde baskı oluşturuyor ve ülkenin döviz rezervlerini kurutuyor. Stok, 13 Mayıs’ta sona eren yedi gün içinde bu yılın en büyük düşüşü olan 4.8 milyar dolar azaldı.

Türkiye merkez bankası Perşembe günü bir oran toplantısı yapacak ve ekonomistler, geçen yıl 500 baz puanlık indirime gittikten sonra kilit politika bir haftalık repo oranını yüzde 14’te tutacağını tahmin ediyorlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz