Türk Lirası Aralık’tan bu yana en zayıf seviyesine ulaştı

Türk lirası Pazartesi günü %0.3 kayıpla geçen yılın Aralık ayından bu yana en zayıf seviyesine eşit olmak üzere, bir döviz krizinin bir dizi alışılmışın dışında faiz indirimi sonrasında rekor düşük seviyelere inmesine neden oldu.

Lira, Dolar karşısında 15 TL seviyelerine ulaştı ve 11 Mart’ta ulaştığı seviyeye eşitlendi ve 2021’in sonuna göre %12 daha zayıf kaldı.

Geçen yıl yüzde 44 düştü. 20 Aralık’ta rekor 18.4 fiyat seviyesine ulaştı ve büyük forex piyasası müdahaleleri yoluyla lirayı desteklemek için devlet tedbirlerini tetikledi ve lira mevduatlarını değer kaybına karşı korumaya yönelik bir plan yaptı.

Tüccarlar, merkez bankasının muhtemelen Pazartesi günü lirayı dolar karşısında 15 seviyesinin altında tutmak için müdahale edeceğini söyledi.

Para birimi bu yılın büyük bölümünde nispeten sabit kaldı, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle Mart ayında düştü. Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, enerji fiyatlarının yükselmesine yol açarak, Türkiye’nin zaten ağır olan ithalat faturasını artırdı.

Geçen yılki kriz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yükselen enflasyona rağmen agresif bir gevşeme döngüsü tarafından tetiklendi. Bu, savaşın etkileriyle birlikte Nisan’da enflasyonu %70’e yükseltti ve cari açığı genişletti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here