Tokenize Gayrimenkul Nedir ve Hangi Kripto Projeleri Var?

Gayrimenkulün blok zincirinde bir token olarak saklandığını giderek daha fazla görüyoruz. Bu emlak tokenizasyonudur. Gayrimenkul, NFT olarak saklanır, bu da onu benzersiz ve birbirinden ayırt edilebilir kılar. Farklı kişiler için birçok imkan sunar, bu da gayrimenkul yatırımını kolaylaştıracaktır.

Bu, bir emlak geliştiricisi için harika, aynı zamanda paralarını gayrimenkule yatırmayı seven ve bunun için büyük bir bütçesi olmayan insanlar için de harika. Bu yazıda blok zincirinde neden daha fazla gayrimenkulün depolandığını, bunun nasıl çalıştığını ve hangi projelerin buna en önemli katkıyı sağladığını açıklıyoruz.

Blockchain emlak sektörü için neden ilginç bir teknoloji ?

Blockchain’in emlak sektörü için ilginç bir teknoloji olmasının birkaç nedeni var. Bunun temel nedeni, verilerin merkezi olmayan bir şekilde depolanmasıdır. Sonuç olarak, insanlar malları ve verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibidir. Bu verileri depolamak ve yönetmek için herhangi bir aracıya ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar bunu tamamen kendileri yapabilirler.

Değiştirilemez tokenleri temsil eden NFT’ler, muhtemelen blok zincirlerin sunması gereken en önemli teknolojidir. Bunlar benzersiz ve birbirinden ayrılabilen tokenlerdir.

Örneğin, bir NFT’de farklı veriler saklanabilir. Örneğin, bir ev düşünün. Bu, blok zincirinde NFT olarak saklanabilir. Her NFT, evin bir bölümünü temsil edebilir, ardından bu NFT’ler özel pazarlarda işlem görebilir.

Diyelim ki birisi bir ev inşa etmek istiyor. Daha sonra evi önceden her biri %10’luk bir değeri temsil eden 10 NFT’ye bölebilir. 1 NFT satın almak 30.000 Euro’ya mal oluyor ve bir NFT’ye sahip olduğunuzda, resmi olarak evin %10’una sahip oluyorsunuz. Bu şekilde, bir proje geliştiricisi bir binanın gelişimi için para elde edebilir. Yatırımcılar bu şekilde kolayca bir binaya sahip olabilirler.

Binanın kiraya verilmesi durumunda, gelirler yatırımcılar arasında paylaştırılacaktır. Kira alındıktan sonra, akıllı sözleşme tutarı otomatik olarak NFT’ye sahip tüm kişiler arasında bölüştürür.

Gayrimenkul sektöründe blockchain ne anlama gelebilir?

Her şeyden önce, gayrimenkulün genellikle dünyanın en eski sektörlerinden biri olarak kabul edildiğini belirtmekte fayda var. Sektörü karakterize eden bir diğer önemli gerçek ise ekonomik açıdan ağırlığıdır. Dünyadaki gayrimenkul varlıklarının değerinin 200.000 milyar avrodan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Blockchain, sertifikasyon, zaman damgası ve maddi veya maddi olmayan varlıkların bölünmesi yönleri nedeniyle endüstri için özel bir öneme sahiptir. Bu teknolojinin birçok yönü, gayrimenkulün farklı yönleri için gerçekten çok umut verici.

Blockchain işlemleri kolaylaştırabilir

Gayrimenkul işlemi, blok zincirin gayrimenkul sektörüne katkısı ile dahil edilebilecek ilk unsurdur. Gerçekten de bir gayrimenkul işlemi birçok aktörün (alıcı, satıcı, platform, komisyoncu, noter, banka, sigorta şirketi, emlak ekspertizi, tapu sicili gibi düşünün) bulunmasını gerektirir ve sektörde yaygın olarak “bilgi asimetrisi” olarak tanımlanan şeye yol açar.

Ek olarak, yukarıda bahsedilen aracıların varlığı (belirli durumlarda belirtilmeyen daha fazlası olabilir: proje geliştiriciler, avukatlar, planlayıcılar vb.) hem alıcı hem de satıcı için ek maliyetler getirir.

Daha çok “vizyon” anlamında olan başka bir fikir, işlem sürecinin başından itibaren blok zinciri kullanmak olacaktır. Blok zinciri şeffaflık sağlayabilir ve zaman damgaları ve gönderilen öğelerin sertifikasyonu yoluyla bir dosyanın ilerlemesini güvenilir bir şekilde izleyebilir.

Küçük miktarlarla yatırım yapmak

Blok zincirinin en büyük avantajlarından biri, mülkiyet alanındaki hak ve yükümlülükleri dijital ve güvenli bir şekilde kaydetme imkanıdır. Bu makalenin başlarındaki örnekte, insanların bir projeye 30.000$ kadar az bir yatırım yapabildiğinden bahsetmiştik. Sonunda, daha da kolay olmalı. Buradaki fikir, sadece 1 Euro’luk bir sermayeden uzun vadede gayrimenkul yatırımı yapmayı mümkün kılmaktır. Günümüzde gayrimenkule yatırım yapmak çok daha fazla para gerektiriyor.

Somut terimlerle: 25 Haziran 2019’da, yeni kurulan Equisafe sayesinde, blok zinciri aracılığıyla ilk gayrimenkul işlemi Fransa’da gerçekleşti. 6,5 milyon avro değerindeki bir konak, ek maliyetle 150 avroya sadece 30 dakikada satın alındı.

Blockchain tarafından sertifikalı yönetim

Katılım, mülk, yenileme, değerlendirme, teşhis, satış ve satın alma fiyatları ile ilgili unsurlar, satış, kiralama, devir, devir veya diğer durumlarda bilgilerin geçerliliğini garanti etmek için bir blok zincirinde saklanabilir.

Gayrimenkul yönetiminde blok zincirinin somut bir örneği, başlangıç ​​​​Syment’tir. Syment ekibi, genel kurul toplantılarında birden fazla devamsızlık tespit etti ve tasdikli mektup göndermenin maliyeti, ortak mülkiyet yönetimiyle ilgili iki ana sorundur.

Böylece Syment’in çözümü, bu oyların sonuçlarını bir blok zincirine kaydederek genel kurul oylarının yönetilmesini mümkün kılıyor. Bu şekilde devamsızlık ve taahhütlü mektup oluşturma sorununa son verilebilir. Bunların her ikisi de normalde çok yüksek maliyetlere neden olur.

Syment ayrıca ortak sahiplik yöneticileri için akıllı bir sözleşme geliştiriyor. İkincisi, ortak mülkiyet yönetiminin çeşitli yönlerini (işler, yenilemeler, vb.) otomatikleştirmeyi ve sertifikalandırmayı mümkün kılacaktır.

Bir başka ilginç yönetim örneği de Olarchie’ninkidir. Bu girişim, profesyonel kiralama için bir konsept kanıtı yarattı. Olarchy, klasik profesyonel sözleşmenin piyasa değişiklikleriyle yaşamasını sağlayan akıllı bir sözleşme kullandı. Bu nedenle, bir kiralama, imzalandığında kesin olarak imzalanmaz, ancak kullanım ömrü boyunca gelişir. Buna ek olarak, başlangıç, geleneksel para birimleri için halihazırda faaliyette olduğu gibi, kripto para birimlerinde ödemeleri otomatikleştirme olasılığını araştırıyor.

Gayrimenkul sektöründe hangi kripto projeleri var?

Bu yazımızda gayrimenkul sektörünü blok zincirine taşıyan bir dizi projeden örnek olarak daha önce bahsetmiştik. Ancak, bunu yapan tek proje bunlar değildi. Her geçen gün daha fazla şirket blok zinciri dünyasını gayrimenkul sektörü ile buluşturacak bir proje geliştirmeye karar veriyor. Aşağıda, gayrimenkul ile ilgilenen en önemli kripto projelerine genel bir bakış görebilirsiniz.

imbrex

Imbrex, blockchain ve gayrimenkulün yakınsamasının ön saflarında yer aldığını iddia eden bir projedir. Bu proje Ethereum blok zincirinde çalışır ve mülk sahiplerinin varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlamayı amaçlar. Imbrex’e göre durum henüz böyle değil ve bu yüzden yakında bir şeyler değişmeli.

Bunu , kısaltılmış IPFS olan Gezegenler Arası Dosya Sistemini kullanan özel bir pazar aracılığıyla çözerler. Verilerin ve işlemlerin güvenliğini sağlayan bir sistemdir. Ayrıca mülk sahiplerinin varlıklarının kontrolünün tamamen elinde olmasını sağlar.

Kullanıcıların Imbrex’i kullanmak için çok fazla para harcamasına gerek yok. Yalnızca Ethereum ağı için işlem maliyetlerini öderler. Bu, birçok projenin Imbrex’i kullanmak istemesini sağlar.

SYB Coin

SYB Coin, SYBC token adı verilen kendi kripto para birimine sahiptir ve benzersiz bir amacı olan bir projedir. Çok çekici görünmeyen arazi parçalarının üzerine bina inşa etmek için satılmasını sağlamak istiyor. SYBC coin ile herkes bu tür inşaat projelerine yatırım yapabilir veya mülkiyetin bir kısmını talep edebilir.

SYB Coin’in platformu halihazırda insanların SYBC tokenlerini Bitcoin, Tether ve Ethereum ile takas etmesine izin veriyor. Aynı platform zaten yatırım yapabileceğiniz farklı projelerle dolu. Bu aracıları ortadan kaldırır ve özel bir birey olarak gelir elde etmek için doğrudan çeşitli gayrimenkul projelerine yatırım yapabilirsiniz.

LABS Group

LABS Group, gayrimenkulü tokenize etmek için bir proje geliştirdi. Bu, mülk sahipliğinin özel tokenlarda saklanabileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda gayrimenkul satmayı da kolaylaştırır.

LABS Group’a göre, bireylerin en az 100 ABD doları karşılığında gayrimenkul satın almaları mümkündür. Bu arada, bu gelecekten bahsetmiyoruz, çünkü zaten LABS’e katılan projeler var. Örneğin Endonezya’daki ‘Kunang Kunang Glamping Resort’ LABS’e katılan projelerden biridir. Yatırımcılar, yaptıkları yatırımlardan para kazanmak için bu projeye katkıda bulunabilirler.

Burada da aracılar eleniyor. Bireyler doğrudan LABS platformu aracılığıyla bir kripto projesine yatırım yapabilir ve katılımları özel bir NFT’de saklanacaktır. Düşük giriş ücreti ile birlikte herkesin yeni gayrimenkul projelerine yatırım yapması mümkün.

ATLANT

ATLANT’ın platformu, insanlara gayrimenkulü tokenleştirme ve ardından bu platformda sunma fırsatı sunuyor. Daha önce ATLANT, Uvas.com adlı token alışverişi için bir platform kurmuştu. Kullanıcılarına yüksek düzeyde güvenlik sunar. Bu projenin arkasındaki ekip, özellikle blok zincirine taşındığında emlak piyasasının tehlikelerini biliyor.

Etherland

Geliştirdikleri platform Funda’ya çok benziyor. Mülk sahipleri, sahip oldukları mülkle ilgili her türlü veriyi buraya yükleyebilirler. Funda gibi bir web sitesine de girebileceğiniz fotoğrafları, belgeleri, özellikleri ve diğer verileri düşünün. Tüm bunlar Etherland web sitesinde yapılabileceği gibi mobil uygulama aracılığıyla da yapılabilir. Bu, Etherland platformunu kullanmayı çok kolaylaştırır.

Tüm verileri girdikten sonra mülk sahipleri NFT’ler verebilir. Oluşturulan NFT’ler, kullanıcılar tarafından girilen verileri içerir. Bu, gayrimenkulün blok zincirine taşınmasını mümkün kılar.

Etherland, ELAND adında kendi tokenine sahiptir. Bu tokeni, bu projenin nasıl çalıştığından çok eminseniz Uniswap , Pancakeswap ve Bilaxy gibi borsalardan satın alabilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here