Tesla Gibi ünlü Olmadan önce Alınabilecek 3 Elektrikli Araç Hissesi

En iyi elektrikli araç (EV) hisseleri söz konusu olduğunda Tesla (TSLA) tartışmasız liderdir. Tesla’nın halka açık listelenmesinden bu yana sağladığı sermaye artışı dikkat çekicidir. Birçok yönden, bu EV üreticisi, diğer EV stoklarının değerlendirildiği altın standardı sağlar. Ne yazık ki, şu anda Tesla’ya karşı koyacak gerçek bir rakip yok. En azından Tesla’nın ulaştığı büyüme hızı ve ölçeği açısından değil.

Bununla birlikte, dikkate almaya değer olduğunu düşünülen küresel pazarlarda faaliyet gösteren birkaç şirket var. Yukarı yönlü umut vaat eden üç Çinli elektrikli araç hissesini seçtik.

Birincisi, Çin dünyanın en hızlı büyüyen elektrikli otomobil pazarı. Büyük Tesla bile Çin’de üretim tesisleri kurdu. Küresel EV satışları 2021’de 4,2 milyon adede ulaştı. Ayrıca bu pazarın 2030 yılına kadar 823,75 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu etkileyici bir büyüme potansiyeli. İkincisi, Çin’in kilit teknoloji sektörlerinde lider olma arzusu, Çin merkezli elektrikli araç stoklarını destekliyor.

Bununla birlikte, bu düşük seviyelerde dikkate alınmaya değer olduğunu düşündüğümüz üç şirket:

Hisse Senedi Şirket Fiyat
XPEV XPeng Inc. $22.92
LI Li Auto Inc. $25.32
NIO Nio Inc. $18.09

XPeng (XPEV)

XPeng (NYSE: XPEV), Çin merkezli en hızlı büyüyen EV şirketlerinden biridir. Şirketin teslimat sicili ve gelir üretimi inanılmaz derecede dikkat çekici. Ayrıca, uluslararası genişleme planları şirket için bir büyüme faktörü olacaktır.

XPeng kısa süre önce 28 Mart’ta analistlerin tahminlerini geçerek üç aylık sonuçları yayınladı. Geliri bir önceki yıla göre %200 artarak 1.3 milyar dolara ulaştı. Şirket bu çeyrekte beklendiği gibi kar açıklamadı. Ancak, XPeng’in yarattığı net kayıp, tahmin edilenden nispeten daha düşüktü. Beklenenden daha güçlü olan bu sonuçların ardından, piyasanın XPEV hissesine ilgi duyması şaşırtıcı değil.

Kripto ile Bağlantılı Hisse Senetleri

Ayrıca, dördüncü çeyrekte (Q4), XPeng 42.000 kadar araç teslim etti. Henüz kârlı olmayan bir şirket için bu oldukça cazip bir rakam. Şirketin ayrıca Avrupa açılımlarından da faydalanması bekleniyor. Avrupa şu anda küresel olarak en büyük EV pazarı ve Çin hızla yetişiyor. Bu nedenle, bu seviyelerde dikkate alınması gereken cazip bir elektrikli araç hissesidir.

Li Oto (LI)

2015 yılında kurulan Li Auto (NASDAQ: LI), 2019 yılında Li ONE adlı ilk SUV’sini üretti ve piyasaya sürdü. O zamandan beri 110.000’den fazla araç teslim etti.

Q4 2021 kazanç raporu sırasında şirket, analistlerin beklentilerini aştı. Bir önceki yıla göre %156’lık bir artışı temsil eden 1,67 milyar dolar değerinde satış bildirdi. Ek olarak, bu EV üreticisi, hisse başına 11 sentlik güçlü kazançlar da bildirdi.

Ayrıca Li, yatırımcılara art arda ikinci yılda gelir artışı sağladı. Şirket, üretim kapasitesini artırıp ikinci modelini piyasaya sürdükçe, yatırımcıların sabırsızlıkla bekleyecekleri çok şey var. Gerçekten de, Li’nin yönetim ekibi, 2022’nin Li Auto için başka bir yıldız yılı olacağına inanıyor.

Bununla birlikte, kılavuza göre, Li’nin 2022’nin ilk çeyreğinde 31.000 kadar araç teslim etmesi bekleniyor. Ek olarak, 1.43 milyar dolar değerinde satış yapması bekleniyor. Bu rakamlar, “bir sonraki Tesla”yı arayan yatırımcılar için ilgi çekici bir hikaye anlatıyor.

Nio (NIO)

Nio (NYSE: NIO ) Hong Kong, Çin, Almanya, ABD ve Birleşik Krallık’taki kilit pazarlara odaklanıyor. Buna göre Nio, Çin merkezli elektrikli araç stoklarına göre daha uluslararası bir oyun. Ancak Asya pazarlarında Nio önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor. Nio, Çin’deki önde gelen saf kullanımlı EV üreticileri arasında yer alıyor.

Şirketin küresel hedefleri de dahil olmak üzere NIO hissesi hakkında sevilecek çok şey var. Bu şirket, ES8 modeli için Nio’ya verilen Avrupa Tüm Araç Tipi Onayı ile etkileyici övgüler aldı. Bu onay, NIO’nun artık araçlarını üretmek ve toplu olarak pazarlamak için Avrupa pazarına girebileceği anlamına geliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz