Tesla, Block ve Blockstream, Teksas’ta Bitcoin Madencilik Çiftliğini Başlattı

Elektrikli araç üreticisi Tesla, ödeme şirketi Block ve blockchain uygulama yayıncısı Blockstream, Teksas’ta güneş enerjisiyle çalışan bir Bitcoin (BTC) madencilik çiftliği kurmak için bir araya geliyor.

Teksas’ta Bitcoin (BTC) Madenciliği

Bilgiler, Miami’deki Bitcoin 2022 konferansının oturum aralarında CNBC tarafından doğrulandı. Amerikan şirketi Blockstream ve eskiden Square olarak bilinen Jack Dorsey’in Block şirketi, Teksas’ta bir Bitcoin (BTC) madencilik çiftliği projesini duyurdu.

Bitcoin Konferansı 2022 Hakkında Tüm Detaylar

Önemli özellik, sadece güneş enerjisi ve pillerle çalışacak. Kurulumu, 3,8 megavat fotovoltaik paneller ve 12 megavat saatlik pil tedarik etmesi beklenen Amerikan şirketi Tesla tarafından desteklenecek.


Miami’deki etkinlikte CNBC ile röportaj yapan Blockstream kurucu ortağı ve CEO’su, ünlü kriptograf ve cypherpunk üyesi Adam Back, bu proje hakkında daha fazla bilgi verdi:

“İnsanlar bitcoin madenciliği yaparken göz önünde bulundurulması gereken farklı faktörleri tartışmayı severler. Kanıtlamamız gerektiğini kendi kendimize söyledik. İnsanların oyunu oynaması için açık bir gösterge panosuna sahip olalım ve belki bu, diğer oyunculara katılmaları için ilham verir.”

Tüm madencilik teçhizatı performans bilgileri gerçek zamanlı olarak herkese açık olacak: enerji üretimi, çıkarılan toplam bitcoinler ve hatta güneş enerjisi ve depolama istatistikleri. Adam Black ayrıca bunun %100 yenilenebilir enerji ile Bitcoin madenciliği için bir kavram kanıtı (PoC) olarak tasarlanacağını açıkladı :

“Bu, bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu güç altyapısını finanse edebileceği ve gelecek için ekonomik büyüme oluşturabileceği tezimizi kanıtlamak için bir adım.”

Elon Musk’ın Bitcoin’i daha çevreci yapma misyonu

Elon Musk çevrenin ve yenilenebilir enerjilerin ateşli bir savunucusu. Geçen Mayıs ayında, İş Kanıtı (PoW) madenciliğinin çevresel etkisini şiddetle eleştirdi ve aynı zamanda Tesla’nın artık BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini açıkladı.

O zamandan beri Tesla’nın CEO’su, Bitcoin madencilerini ekolojik geçişlerinde desteklemek için çalışıyor . Geçen yıl, Kuzey Amerikalı madencilerle , işlerinde yenilenebilir enerji kullanmaya yönelik mevcut ve gelecekteki stratejilerini paylaşmaya ikna etmek için bir toplantıya ev sahipliği yaptı ve dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarını da aynısını yapmaya çağırdı.

Daha sonra bu toplantı, “enerji tüketiminde şeffaflığı teşvik etmek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için” bir Bitcoin madencileri konseyi olan Bitcoin Madencilik Konseyi’nin kurulmasına yol açtı.

Bu yansımalar, Marathon Digital’in tüm madencilik merkezleri için karbon nötrlüğü sağlamayı taahhüt etmesine de yol açmıştı. Nasdaq listesinde yer alan şirket, Teksas’ta tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan devasa bir maden parkı kurulduğunu duyurmuştu.

Yenilenebilir enerjinin geleceği şu anda Teksas’ta oynanıyor gibi görünüyor ve Bitcoin madenciliği tam tersine boşuna değil. Madenciler bu alana yerleşerek ekonomik olarak çekici olmayan bu bölge çevresinde finansal bir teşvik oluşturdular. Ayrıca, Elon Musk kısa süre önce orada 900.000 metrekareden büyük bir Tesla fabrikası olan Gigafactory’nin açılışını yaptı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here