Sterlin, Ukrayna barış görüşmelerinde Euro karşısında üç ayın en düşük seviyesini gördü

İngiliz sterlini Çarşamba günü Euro karşısında üç ayı aşkın bir süredir en zayıf seviyesine geriledi, ancak Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinde ilerleme umutları arasında ABD doları karşısında yükseldi.

Salı günü Rusya, Ukrayna’nın Kiev ve Chernihiv şehirleri yakınlarındaki askeri operasyonlarını azaltma sözü verdi ve Ukrayna, topraklarını korurken uluslararası güvenlik garantileriyle tarafsız bir statü önerdi.

Sterlin, ABD doları karşısında %0.2 artışla 1.3127 dolara yükseldi. Güçlenen Euro karşısında Sterlin, 23 Aralık’tan bu yana tek para birimine karşı en düşük seviyesine geriledikten sonra %0,1 düştü.

Bu arada, İngiliz Perakende Konsorsiyumu’ndan gelen veriler, büyük perakendecilerin fiyatlarını Mart ayında %2,1 artırarak, Eylül 2011’den bu yana en hızlı yıllık artış ve art arda beşinci ay olduğunu gösterdi.

Veriler fiyat baskılarının devam ettiğine işaret ediyor ve İngiltere Merkez Bankası’nı ikilemde bırakıyor, çünkü yaşam maliyeti sıkıntısı büyüme risklerini artırıyor. Piyasalar, banka faizini %2,0’ın üzerine çıkararak yıl sonuna kadar 133 baz puanlık bir sıkılaştırma daha fiyatlıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here