Sterlin Dolar karşısında Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi

Analistlerin İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) durgunluk riskleri konusunda uyarıda bulunduktan sonra yürüyüş döngüsünü yavaşlatmasını beklemesiyle birlikte, sterlin Cuma günü yaklaşık iki yıldır ilk kez güçlenen dolar karşısında 1.23’ün altına düştü.

Dolar, Fed’in agresif para politikası sıkılaştırmasını desteklemesi muhtemel, yakından izlenen ABD istihdam raporunun öncesinde beşinci galibiyet haftasına yöneldi.

BoE politika yapıcılarının çoğu, “para politikasında bir dereceye kadar daha sıkılaştırmanın önümüzdeki aylarda hala uygun olabileceğine” inanıyor.

İki üyenin, büyüme riskleri göz önüne alındığında rehberliğin çok güçlü olduğunu söylemesiyle bir bölünme ortaya çıktı.

Sterlin, Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,2276’ya ulaştıktan sonra %0,4 düşüşle 1,23 dolardan işlem gördü.

İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

MUFG Bank’ta küresel piyasalar EMEA ve uluslararası menkul kıymetler araştırma başkanı Derek Halpenny, “Bizim için kilit nokta, Banka faizinin %1,00’de kalmasıyla birlikte, öngörülen enflasyon oranının (%2,16) %2,0 hedefine ne kadar yakın olduğudur” dedi.

Bu, GSYİH büyümesindeki büyük yavaşlama ölçeğine ek olarak, Haziran zammından sonra uzun bir duraklamanın geleceğine inanmak için zorlayıcı bir neden” dedi. Para piyasaları şu anda, Ağustos 2022’ye kadar 50 baz puan da dahil olmak üzere, yıl sonuna kadar 120 baz puan BoE faiz artırımı fiyatlıyor.

ING analistleri bir notta, “BoE’nin sıkılaştırma döngüsünün zirvesine yakın olabileceğine dair işaretler, ABD ve avro bölgesi de dahil olmak üzere ticaret ortakları sıkılaştırma döngülerine devam ederken sterlinin kırılgan olabileceğini gösteriyor” dedi. “0.8450 bölgesine yakın 200 günlük hareketli ortalama, şimdi 0.86’ya doğru bir eğilim ile iyi EUR/GBP desteğini kanıtlayabilir.”

Sterlin, Perşembe günü 85.45 peni ile Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra Euro karşısında 85.30’da sabit kaldı.

Bu arada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisi, Londra’daki geleneksel kalelerin kontrolünü kaybetti ve başka yerlerde yerel seçimlerde kaybetti, Cuma günkü erken sonuçlar, seçmenlerin hükümetini bir dizi skandal yüzünden cezalandırdığını gösterdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz