Sterlin Dolar karşısında 35 yılın en düşük seviyesi yakınında!

Sterlin Perşembe günü Dolar ve Euro karşısında pek değişmedi ve yatırımcıların ekonomik görünümden endişe duyması, ABD para birimini tercih etmeye devam etmesiyle dolar karşısında geçen hafta dokunduğu 35 yılın en düşük seviyesinin üzerine çıktı.

Sterlin, uzun bir durgunluk, inatla yüksek enflasyon ve siyasi istikrarsızlık beklentilerinin vurduğu 2022’de en kötü performans gösteren majör para birimlerinden biri oldu.

Yeni Başbakan Liz Truss’un borçlanmayı artırarak devasa bir enerji destek paketini finanse etme planları, yatırımcıların İngiliz ekonomisinin uzun vadeli görünümüne ilişkin endişelerini artırdı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) önümüzdeki hafta toplanacak ve faiz oranını en az 50 baz puan (bps), hatta muhtemelen 75 baz puan artırması bekleniyor, çünkü enflasyon oranını yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Refinitiv verilerine göre, para piyasaları Perşembe günkü toplantıda tam olarak yarım puanlık bir artışla fiyatlanıyor ve şu anda 75 baz puanlık daha büyük bir artış için yaklaşık %65 şansa işaret ediyor.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, tüketici fiyat enflasyonunun neredeyse bir yıl içinde ilk kez geçen ay düştüğünü gösterdi. Ancak gıda, enerji, alkol ve tütün fiyatlarını çıkaran çekirdek tüketici fiyat endeksi 1992’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz