Stagflasyon sırasında yatırım yapmanın 2 yolu

Stagflasyon, yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik ile karakterize edilen ekonomik bir olgudur. Herkes enflasyonun Amerika Birleşik Devletleri’nde kırk yıldır görülmeyen seviyelere ulaştığını biliyor ve birçoğu şimdi stagflasyona doğru gittiğimizden korkuyor.

Son FOMC Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell, önümüzdeki dönemde işsizlik oranının artabileceğini ima etti. Peki, stagflasyon korkuları gerçekleşirse, böyle bir dönemde yatırım yapmanın en iyi yolu nedir?

Artan fiyatların ve işsizliğin son dönemi olan 1970’ler sırasında yıllık getirileri karşılaştırmalıyız. O zamanlarda, yatırım yapmanın en iyi yolu, kısa vadeli hisse senetleri ve  uzun vadeli emtialarda kalmaktı.

Kısa vadeli özkaynaklar

1970’ler, kayda değer bir istisna olan enerji sektörü dışında, hisse senetlerinin reel olarak zarar gördüğü bir dönemdi. Bu açıdan bakıldığında, bugün benzer bir durumdayız çünkü enerji sektörü iyi performans gösterirken S&P 500 endeksi ayı piyasası bölgesine ulaştı.

Yine de tüm hisse senedi piyasaları aynı tepkiyi vermedi. Anahtar, enflasyonu uzak tutmayı nasıl başardıklarıydı.

Örneğin, yıllık enflasyon oranı %10’dan fazla olan ülkelerde hisse senedi piyasalarında düşüş görüldü. Aksine, yıllık enflasyon oranını bir miktar daha düşük seviyelerde tutmayı başaran ülkeler, bir miktar olumlu reel performans görmüştür.

ABD borsası ayı piyasasına girerken hisse senedi satın almalı mısınız?

S&P 500 en yüksek seviyelerinden -%20’den fazla ve Nasdaq 100 de -%30’dan fazla düşerken, enflasyon oranı (henüz) çift hanelere ulaşmadı. Hal böyle olunca sisteme enflasyon yerleşirse, hisse senetlerinin kaybettiği zemini bir an önce toparlaması çok zor olacaktır.

Uzun vadeli mallar

COVID-19 pandemisi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında alınan politikaların ardından emtia fiyatları yükseldi. Sonuç olarak, 2022’de tutarlı kazançlar sağlayan tek varlık sınıfıdır.

Bu, birkaç dikkate değer istisna dışında, 1970’lerde olanlara benzer. Gümüş ve altın gibi değerli metaller o zamandan daha iyi performans göstererek güçlü gerçek getiriler sağladı. Ancak son aylarda, belki de bir yükseliş kırılmasından önce bir konsolidasyon olan aralıklarda işlem gördüler.

Kilit nokta, enflasyon oranının ne kadar süreyle merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalacağıdır. Mevcut veya daha yüksek seviyelerde ne kadar uzun süre kalırsa, geleneksel finansal varlık sınıflarında pozitif reel getiri elde etmek o kadar zor olacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz