Sosyal Medya Devleri NFT’ler için Hangi Planları Açıkladı?

Sosyal medya devleri, NFT’leri platformlarına entegre etmek için yarışıyor. Daha bu ay, Mark Zuckerberg (Meta’nın CEO’su), video ve fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın NFT’leri entegre etme yolunda olduğunu açıkladı.

Raporlara göre, uygulamanın ne zaman gerçekleşeceğine dair bir ayrıntı olmasa da Zuckerberg, Instagram kullanıcılarının önümüzdeki aylarda platformda kendi NFT’lerini basabileceklerini söyledi.

Zuckerberg’in Instagram’ı, NFT’leri platformlarına entegre etmekten heyecan duyan tek sosyal medya devi değil; Youtube, Reddit ve Twitter da NFT’leri getirme planlarını açıkladı.

Geçen ay YouTube, içerik oluşturucuların içeriklerini NFT biçiminde satmalarına izin vererek para kazanma seçeneklerini genişletecek yeni bir içerik oluşturucu aracının piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bir blog yazısında, video paylaşım platformunun baş ürün sorumlusu Neal Moham, “Blockchain ve NFT’ler gibi yeni teknolojilerin içerik oluşturucuların hayranlarıyla daha derin ilişkiler kurmasına izin verebileceğine inanıyoruz” yazdı.

Bu yılın başlarında Twitter, kullanıcılarına bir iOS cihazı kullanırken Twitter Blue programına 2,99 ABD doları abonelik karşılığında NFT tabanlı profil resimlerinin sahipliğini doğrulamanın bir yolunu ekleyeceğini duyurdu. Hareket, birden fazla kullanıcının ünlü Bored Ape Yacht Club ve diğer NFT koleksiyonlarından NFT tabanlı çizgi film maymunlarının profil resimlerini sağ tıklayıp kopyalayıp yapıştırmaya başlamasından sonra geldi. 

NFT’ler: Dikkat edilmesi gereken güncellemeler ve koleksiyonlar

Ek olarak Reddit, kullanıcılarının sahip oldukları herhangi bir NFT’yi profil resimlerine bağlamalarına izin verecek bir hareketle, bu yılın başlarında  NFT profil resimlerini denemeye başladı.

NFT’leri Entegre Etmenin Tekniği

Geçtiğimiz birkaç ay NFT satışlarında ve benimsenmesinde meteorik bir artışa neden olurken, çoğu sosyal medya platformundaki viralite için sıklıkla ince ayar yapılan algoritmalar, NFT popülaritesindeki sürekli artış için mükemmel bir çözümdür. 
Sosyal medya kullanıcıları, sosyal medya platformu gerçek mülkiyeti doğrulayabildiği sürece, dijital sanatlarını ve koleksiyonlarını sergilemek için NFT’leri kullanabilir.

Sosyal medya platformlarında ayrıca NFT’leri kitlelere tanıtabilecek devasa takipçilere sahip tonlarca ünlü var.  

Bununla birlikte, NFT’leri entegre ederken sosyal medya devlerinin karşılaşacağı bazı teknik zorluklar, NFT’leri tutan akıllı sözleşmelerin güvenliğini ve doğal olarak merkezileştirilmiş platformlarda ademi merkeziyetçiliği sürdürme görevini içerir.

Merkezi olmayan depolama sorunu, blok zincirindeki NFT’lerin yalnızca dijital imza olarak saklanırken, fiziksel koleksiyon bir sunucuda depolandığı göz önüne alındığında zor olacaktır.

Kripto ve blok zinciri maksimalistleri için, platformlarında NFT’leri başlatan merkezi varlıkların fikri, merkezi olmayan ve demokratikleştirilmiş erişim ve mülkiyetin kapsayıcı alışkanlığıyla tutarsızdır.  

Çoğu kullanıcı, sosyal medya platformlarının OpenSea gibi mevcut merkezi olmayan ve açık kaynaklı NFT pazarlarıyla çalışmasını bekliyor. Ancak Meta, kendi NFT pazarını oluşturmak için bir duyuru yaptı. Şimdiye kadar Zuckerberg, pazarın nasıl çalışacağı hakkında henüz bilgi yayınlamadı.

Güvenlik açısından, sosyal medya platformları, platformlarında NFT tutan akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlamak için ek güvenlik uygulamak zorunda kalacak. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının NFT cüzdanlarını nasıl güvence altına alacakları konusunda eğitim almaları gerekecektir.  

Sosyal Medya Devleri NFT’lerin Geleceği için Ne Planlıyor?

Örneğin Twitter, kullanıcıların cüzdanlarını profil resimlerine bağlama planlarını duyurdu. Ancak Twitter şu anda yalnızca JPEG veya PNG dosyaları gibi statik görüntüleri desteklemektedir. 

Meta, NFT pazarını başlatmayı planlıyor, bu nedenle şirketin blok zinciri ağını bu amaç için kurması mümkün. Youtube ve Reddit’in Meta’nın tescilli bir blok zincirinde NFT’leri başlatma planını takip edip etmeyeceği belirsiz.

Büyük olasılıkla, sosyal medya devleri, yeni teknolojiyi platformlarına entegre etmek için ihtiyati adımlar atarken NFT’lere dikkat etmeye başlıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here