Ruslar Hangi Kripto Paraları Alıyor ?

ABD ve diğerleri tarafından uygulanan enflasyon, tedarik zinciri kesintileri ve yaptırımların tümü Rus rublesini vurdu. Aslında, Rusya’nın Ukrayna’yı ilk işgalinden bu yana, ruble ABD doları karşısında %40 değer kaybetti. Sonuç olarak, bazı Rus vatandaşları kripto para birimlerine sığınıyor ve Ruble cinsinden Bitcoin işlemleri zirveye ulaştı.

Peki Ruslar hangi kripto paraları satın alıyor ? Ve neden önemli ? Bu soruların cevaplarını dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’i kullanarak bulabilirsiniz.

Türkiye’de de benzer durumlarda kripto paraya eğilim arttı

Kripto boğaları için önemli bir argüman, dijital para birimlerinin ekonomik olarak çalkantılı uluslar için bir cevap olmasıdır. Örneğin Türkiye’de lira 2018’den beri düşüş eğiliminde. Devam eden borç krizi birçok Türk’ü dijital varlıklara yönelmeye sevk etti. Tasarruflarını altına veya ABD dolarına dönüştürmek yerine, kripto para birimleri enflasyonla ve istikrarsız bir ulusal para birimiyle mücadele için bir seçenek olarak ortaya çıktı.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Türk halkı yatırımlarını çeşitli dijital varlıklara yayıyor. Bazıları Bitcoin’e, bazıları Tether (USDT) stablecoin’ine yatırıyor. Veriler ayrıca yüksek hacimli Shiba Inu (SHIB) işlemlerini de gösteriyor.

Binance, Rusların Enflasyonla Nasıl Savaştığını Gösteriyor

Şimdi, birçok Rus, rublenin dolara karşı düşmesiyle benzer pozisyonlarda buluyor. Enflasyonun artmasıyla günlük temel ihtiyaçlar, arabalar, televizyonlar ve ilaçlar fiyatlarında artışlar görülüyor.

Ve tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, bazı Ruslar da kazançlarını kripto para birimlerine yatırıyor. Peki Ruslar şimdi hangi kriptoları satın alıyor ?

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, Rus kripto alımları hakkında en iyi bilgileri sağlıyor. Platform, kullanıcılara rubleyi içeren en büyük ticaret çiftleri hacmi hakkında fikir veriyor.

Yatırımcılar, bunun her şeyi kapsamadığına dikkat etmelidir. Ruslar hala diğer merkezi ve merkezi olmayan borsalarda işlem görüyor ve ruble içermeyen işlem çiftlerinde de alım satım yapıyorlar. Bununla birlikte, bu veriler hala dünyadaki fiat-kripto ticaretinin en büyük tek kaynağını temsil ediyor ve Rusların hangi kriptolarda güvenlik buldukları hakkında iyi bir fikir verebilirler.

Rusların Satın Aldığı Coinler

Borsaya bakıldığında, stablecoinlerin Ruslar tarafından en popüler işlemler arasında olduğu açıktır. USDT-RUB çifti, hacim olarak rubleyi içeren en büyük işlem çiftidir. Bu, Türk yatırımcıların satın aldıklarıyla yakından uyumlu ve Rus Tether ticaretinin hızla arttığına dair son raporlarla aynı doğrultuda. Bitcoin.com’un bildirdiği gibi, Rus rublesi işlemleri küresel USDT işlem hacminin %2’sinden fazlasını oluşturuyor.

İkinci en popüler yatırım, diğer ülkelerden gördüklerimizle aynı çizgide olan Bitcoin’dir. Binance’in yerel sabit parası Binance USD (BUSD), üçüncü en büyük yatırım. Ethereum (ETH) ve XRP (XRP), ruble cinsinden en çok işlem gören kripto ticaretinin listesini tamamlıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here