Ruble cinsinden Bitcoin işlemleri zirveye ulaştı

Ülkenin itibari para birimi Ukrayna saldırısı nedeniyle tarihi düşük seviyelere gerilerken, Rus rublesi ile Bitcoin arasındaki ticaret hacimleri 9 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Paris merkezli bir kripto para araştırma firması olan Kaiko tarafından derlenen verilere göre, ruble (RUB) cinsinden Bitcoin hacmi Perşembe günü yaklaşık 1,5 milyar RUB’a ulaştı, bu Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye.

Kaiko’nun araştırma analisti Clara Medalie, “Eylem Binance üzerinde yoğunlaştı” dedi. “Ukrayna Grivnası’na olan bitcoin miktarı da Ekim ayındaki kadar olmasa da arttı. Binance ve LocalBitcoin, BTC-UAH ticareti yapan sadece iki borsa.”

Medalie’ye göre, Tether-Ruble ve Tether-Grivna ticaret hacimleri benzer eğilimler gösterdi. Dünyanın en değerli stablecoin’i olan Tether (USDT), ABD doları ile 1:1 sabit tutarak sık sık çalkantılı kripto para birimleri alanında fiyat istikrarı sağlar.

Kaiko verilerine göre Perşembe günü USDT/RUB ticaret hacmi sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 1,3 milyar RUB’a ulaştı. Ruble tabanlı Bitcoin ticaret faaliyeti, yatırımcıların daha sert Batı cezalarından korkan rubleden çıkmak için acele etmesiyle arttı.

Rus Rublesinden Kaçışlar Devam Ediyor

Bloomberg verilerine göre, Rus rublesi geçen hafta ABD doları başına %8’in üzerinde düşüşle 90’a düştü ve bugün erken saatlerde %28 daha kaybederek dolar başına 118 ile yeni bir dip seviyeye ulaştı. Güvenli limanlardan altına, ABD Hazine tahvillerine, ABD para birimine ve İsviçre Frangı’na kaçışlar oldu.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, hafta sonu boyunca Rusya’ya karşı yaptırımları sıkılaştırarak, bankalarının dünya çapındaki finansal mesajlaşma ağı olan Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ni (SWIFT) kullanmasını engellemekle tehdit etti. Avrupa Birliği, Rus merkez bankasının bankalarına yardımcı olmak için dış varlıkları satmasını önlemek için işlemleri yasakladı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here