Ruble tüm zamanların en düşük seviyesine düştü

Ruble Pazartesi günü yaklaşık %30 düştü, Euro Dolar karşısında neredeyse %1 düştü ve Batılı ülkelerin Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert yeni yaptırımlar getirmesinin ardından güvenli liman İsviçre frangı ve Japon Yeni’ne talep arttı.

Batılı müttefikler, bazı bankalarının SWIFT finans ağından kesilmesi ve Moskova’nın 630 milyar dolarlık yabancı rezervlerini kullanmasının sınırlandırılması ve hava sahalarının Rus uçaklarına kapatılması dahil olmak üzere yeni yaptırımlarla Rusya’yı cezalandırma çabalarını hızlandırdı. 

AB, Rusya için yeni yaptırımlar açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer silahlara sahip “caydırıcı güçlerini” yüksek alarma geçirdi.

Ruble Dolar başına 120’ye kadar düştü

Analistler, bu önlemlerin ülke ekonomisini paramparça etmesi ve Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) döviz rezervlerini doğrudan döviz müdahaleleri için kullanmasını engellemesi beklendiğinden, rublenin rekor düşük seviyeye düştüğünü ve dolar başına 120’ye kadar düştüğünü belirtti.

Ruble, Pazartesi günü Rusya merkez bankasının iç piyasaları desteklemek için bir dizi önlem açıklamasından bir gün sonra kilit politika faizini %9.5’ten %20’ye keskin bir şekilde yükseltmesine rağmen, 0900 GMT’de dolar başına 109’da %30 düştü.

Bu arada euro dolar karşısında %0.8 düşüşle 1.11745$’a ve yen karşısında 129.2’ye düştü. İsviçre frangı karşısında %0,9 değer kaybetti. 

Genel olarak FX piyasalarında oynaklık yükseldi ve yaygın olarak takip edilen bir ölçüm Aralık 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Diğer Avrupa para birimleri de dolar karşısında sert düşüş yaşadı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz