Risk iştahının artmasıyla altın ayakta kalmaya devam ediyor

Altın, sekiz ayın en yüksek seviyesini 1.908 dolar seviyesini yenilemek için yeni bir yükselişin ardından 1.892 dolar civarında ayakta kalmaya devam ediyor. Sarı metalin son zayıflığı, ABD Başkanı Joe Biden ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasındaki zirveye ilişkin yeni konuşmalar arasında piyasanın Ukrayna diplomasisi umuduyla bağlantılı olabilir.

Haziran 2021’in en yüksek seviyesi 1.917 dolar olan parlak metal için teknik olarak pek bir şey değişmedi, çünkü alıcılar günlük kapanış bazında bir boğa geçişi onayı bekliyorlar. 100-Günlük Hareketli Ortalama (DMA), 200-DMA’yı test ediyor ve yukarı yönde kesmeye çalışıyor, bu da bir yükseliş sinyali verecek ve altın boğalarına çok ihtiyaç duyulan ivmeyi sunacak.

Yeniden yükselişe geçtiğinde, sekiz ayın en yüksek seviyeleri yeniden test edilecek ve bunun üzerinde Haziran 2021’in en yüksek seviyelerine odaklanılacak. Bir sonraki yükseliş hedefi, psikolojik bariyer olan 1.950 dolar ile hizalandı. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), aşırı alım bölgesinin hemen altında duruyor.

Alternatif olarak, eğer geri çekilme hızlanırsa, o zaman 1.890 dolarlık seviye bir kez daha tehdit edilecek ve bunun altındaki tabanlar Salı gününün yükseği 1.880 dolara doğru açılacak. 1.850 dolarlık destek alanı satıcıların radarlarına geri döneceğinden, ikincisinin altında yeni bir düşüş tetiklenecek.

Jeopolitik gerilimlerin ortasında altın fiyatı nasıl hareket edecek ?

Jeopolitik gerilimlerin ortasında geçen hafta boyunca mükemmel bir performansa tanık olduktan sonra, altın fiyatı ayakta kalmaya devam ediyor. Ayrıca, bu hafta diplomasi görüşmeleri için umutlar var , ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında planlanan görüşmeyi göz önünde bulundurarak, genel piyasa havasını yükselterek altının güvenli liman cazibesini köreltti.

ABD ve Rusya arasında önerilen diplomatik görüşmeler, özellikle de geçen hafta başlarında savaşın parçaladığı Doğu Ukrayna’da bombalama ve ateş etme haberlerinin bildirilmesinden sonra, Rusya’nın Ukrayna’yı yakında işgal edeceğine dair korkuları hafifletti. Altın fiyatı, keskin bir şekilde 1.885 dolar seviyelerine geri dönmeden önce sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 1.903 dolarda zirve yaptı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz